Česko: Konečný plán zrušenia II. piliera


			Česko: Konečný plán zrušenia II. piliera
4.8.2014 Produkty

Ľudia dostanú nasporené peniaze vrátane príspevkov z povinného sociálneho poistenia na "penzijné pripoistenie" alebo na bankový účet. Takýto je scénar II. piliera v susednom Česku. O čo vlastne ide? 

 

"Ľudia si buď peniaze nechajú previesť do tretieho piliera, teda následníka dôchodkového pripoistenia, alebo na svoj vlastný bankový účet," povedal Martin Potůček (šéf dôchodkovej komisie) na spoločnej tlačovej konferencii s ministerkou práce a sociálnych vecí Michaelou Marksovou Tominovou.

Jasné zadanie - zrušiť druhý pilier

Ministerka pripomenula, že dôchodková komisia dostala od súčasnej vlády jasné politické zadanie zrušiť druhý pilier. Ten podľa nej vláda Petra Nečasa skonštruovala tak, že je neudržateľný, pretože vyvádza peniaze z prvého (štátneho) piliera, a zároveň je podľa nej nespravodlivý. "Druhý pilier tzv. odsal vlani 212 miliónov korún a tento rok by to bolo 700 miliónov. Prospieval len bohatším, "zopakovala ministerka často opakovaný argument českej ľavice.

Varianty pre oba termíny

Vláda teraz bude musieť rozhodnúť, či druhý pilier ukončí k začiatku roka 2016, ako s tým pôvodne počítala v koaličnej zmluve, alebo až o rok neskôr, ako si to praje ministerstvo financií. Komisia spracovala varianty ukončenia pre oba termíny.

Vláda tiež bude musieť rozhodnúť o detailoch ukončenia. Vyše 80 tisíc ľudí v druhom pilieri zaujíma hlavne to, či si budú môcť nechať previesť peniaze na bankový účet aj v prípade, že už zároveň majú aj zmluvu v treťom pilieri (nasledovník penzijného pripoistenia), alebo či im automaticky prejdú do tretieho piliera.

Vrátia sa peniaze štátu?

Podľa odporúčania komisie sa ľudia majú sami rozhodovať, či si ponechajú aj peniaze, ktoré vyviedli zo systému povinného sociálneho poistenia, alebo či ich vrátia štátu.

Prvý variant by však pre nich znamenal, že si v budúcnosti pomerne znížia penziu zo štátneho prvého piliera. Druhá by znamenala, že by ľudia z druhého piliera dostali menej peňazí, ale nekrátil by sa im nárok z prvého piliera.

Pravica je proti

S rušením druhého piliera pochopiteľne nesúhlasia penzijné spoločnosti, ani zástupcovia pravicovej opozície. Bývalý minister financií Miroslav Kalousek z TOP 09 denníku Insider už v máji povedal, že je kvôli rušeniu druhého piliera pripravený podať žalobu na štát.

"Ako účastník druhého piliera som pripravený brániť sa súdnou cestou. Upozornil som komisiu na konflikt záujmov. Politicky a systémovo potom s rušením druhého piliera nesúhlasím, pretože by to zo systému odstránilo potrebný princíp zásluhovosti. Tie dve veci ale nespájajte - prvý je osobné stanovisko účastníka systému, druhé je stanovisko strany TOP 09, "zhrnul svoj ​​postoj Kalousek.

Kompenzácia dôchodkovým spoločnostiam

Dôchodková komisia vláde nenavrhuje, aby dôchodkovým spoločnostiam vyplácala kompenzácia za náklady vynaložené na realizáciu dôchodkového sporenia v druhom pilieri. Súkromné ​​firmy podľa Potůčka musia počítať s rizikami podnikania.

Podľa Asociácie dôchodkových spoločností do druhého piliera penzijné spoločnosti investovali, návratnosť čakali za 12 až 15 rokov. Za minulý rok mali kumulovanú stratu 282 miliónov.

Čiastočná kompenzácia pre penzijné spoločnosti môže byť obsiahnutá v ďalších návrhoch komisie. Tá teraz vymýšľa, ako ešte viac zatraktívniť tretí pilier a ako do neho viac zapojiť zamestnávateľov. Prvé návrhy by mali byť známe v priebehu augusta.

 


aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS