Január je vhodný na revíziu financií.  Môže sa to finančne vyplatiť


			Január je vhodný na revíziu financií.  Môže sa to finančne vyplatiť

Začiatok roka by ste mali využiť na komplexný rozbor príjmov a výdavkov, aby ste získali prehľad o rozpočte domácnosti. Riešením v prípade dlhov môže byť ich konsolidácia. Odborník radí, ako na ňu.

Hoci si začiatkom roka dávame rôzne ciele či predsavzatia v osobnom a pracovnom živote, práve v januári by sme nemali zabudnúť ani na poupratovanie si vo vlastných financiách.

V prvom rade je potrebné spraviť si komplexnú revíziu všetkých príjmov, ako aj výdavkov, aby ste získali celkový prehľad o rozpočte domácnosti,“ hovorí Marek Sokol, garant pre sektor úverov a kapitálového trhu UNIVERSAL maklérsky dom. Tá patrí k najväčším maklérskym spoločnostiam pôsobiacim na slovenskom trhu.


Mohlo by vás zaujímať: Pillow poisťovňa: jedna zmluva vládne všetkým


Ak vás trápia staré dlhy, vyhrabať sa z nich býva ťažké, no nie nemožné. Samozrejme, chce to tvrdú disciplínu, úprimnosť, a to nielen k sebe, ale aj k finančným odborníkom. Dôležité je nezatajovať nepríjemné  veci, napríklad koľko dlhov a u koho ich máte, či dokonca existujúce výzvy na ich zaplatenie a pod. A vhodný čas je aj na kvalitný finančný plán.

Nie je dlh ako dlh

Práve komplexná revízia príjmov a výdavkov umožní urobiť si prehľad o tom, na čo všetko a v akej výške vaša domácnosť míňa finančné prostriedky, čím získate prehľad aj o všetkých záväzkoch, ktoré máte povinnosť pravidelne uhrádzať.

Pokiaľ sa nachádzajú v týchto záväzkoch okrem bežných bankových úverov napríklad aj rôzne pôžičky od nebankových inštitúcií, určite ich odporúčam čo najskôr vyplatiť, pokiaľ je to, samozrejme, možné, aby domácnosť zbytočne nesplácala príliš vysoké úroky počas celej doby splatnosti,“ radí Marek Sokol.

Ak to finančná situácia rodiny umožňuje, je vhodnejšie si zobrať klasický bezúčelový spotrebiteľský úver od banky, ktorým by bolo možné vyplatiť práve takéto nevýhodné pôžičky.

To sa oplatí najmä v prípade, ak by výsledná splátka spolu s poplatkami bola nižšia, a zároveň by nebola žiadna pokuta napríklad za predčasné vyplatenie,“ spresňuje odborník. Aj preto je veľmi dôležité mať celkový prehľad o všetkých zmluvných podmienkach, ako sú poplatky za vedenie účtu, percentuálna miera nákladov za rok, ako aj prípadné pokuty.

Prenastavenie úveru či nový úver?

Ak stojíte pred dilemou, ako sa z dažďa nedostať pod odkvap, teda nezadlžiť sa ešte viac, je dobré nebáť sa požiadať o pomoc finančného sprostredkovateľa. Ten má komplexný prehľad o aktuálnych podmienkach v danom sektore – v tomto prípade v sektore úverov.

Sprostredkovateľ komunikuje s každým klientom individuálne podľa jeho požiadaviek a potrieb. Samozrejme, najskôr je potrebné získať čo najviac informácií o existujúcich záväzkoch klienta, aby bolo možné posúdiť, či existujú na trhu aj iné, pre klienta výhodnejšie riešenia,“ vysvetľuje Marek Sokol.


Mohlo by vás zaujímať: Prvé PZP v tomto roku: Slovensko porazilo Česko o 12 sekúnd


Pokiaľ ide napríklad o nevýhodnú pôžičku, prípadne ak ich máte viac a sú rozložené v rôznych inštitúciách, jednou z možností je tzv. konsolidácia, teda zhrnutie viacerých pôžičiek do jednej.

Tým dokáže klient výrazne ušetriť na mesačných splátkach a poplatkoch. Kritériá výberu sa odvíjajú najmä od požiadaviek klienta, pričom najčastejším cieľom je práve optimalizácia celkových výdavkov,“ dodáva Marek Sokol.

Na čo nezabúdať pri finančnom pláne?

Základom každého finančného plánu je v prvom rade analýza celkových príjmov a výdavkov domácnosti.

Pri tejto aktivite častokrát ľudia zistia, že míňajú značnú časť svojich príjmov na tovary, či služby, ktoré ani nepotrebujú. Analýza pomáha práve v redukovaní takýchto „nepotrebných výdavkov“, čím sa vytvára priestor na budovanie iných zaujímavých cieľov, ako napríklad budovanie majetku, sporenie na dôchodok, či ďalšie iné ciele,“ vysvetľuje odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

Vďaka analýze tak v rámci finančného plánu zistíte, aký objem finančných prostriedkov zostane vašej domácnosti po odpočítaní všetkých nevyhnutných platieb a záväzkov, čo predstavuje priestor práve pre spomínané sporenie.

Je potrebné tiež pripomenúť, že takýto finančný plán je pre každú domácnosť odlišný, a teda rozdeľovanie jednotlivých platieb, či budovanie nových cieľov je vždy individuálne podľa možností danej domácnosti,“ dodáva na záver Marek Sokol.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články