Zaujímavosť: Videokonzultácia s lekárom má pre Nemcov zmysel


			Zaujímavosť: Videokonzultácia s lekárom má pre Nemcov zmysel
16.2.2023 Zahraničie

Dochádzanie aj dlhý čas strávený v čakárni odpadá. Videokonzultácia s lekárom sa v Nemecku stala v medzičase pevnou alternatívou osobnej návštevy v ordinácii. 

Podiel 17 % používateľov internetu v Nemecku už má vlastnú skúsenosť s jednou alebo viacerými takýmito konzultáciami v praxi.

U mladej generácie pacientov vo veku 16 až 29 rokov je už to dokonca celá štvrtina (25 %), čo je podstatne viac ako v iných vekových segmentoch: 20 % pri skupine vo veku 30-49 rokov; 17 % u skupiny 50-64 rokov a iba 7 % v skupine pacientov nad 65 rokov. Títo Nemci už majú osobnú skúsenosť s videohovorom s lekárom alebo terapeutom.

To sú základné výstupy z reprezentatívnej štúdie uskutočnenej digitálnym zväzom Bitkom v Nemecku na vzorke 1 144 osôb vo veku od 16 rokov, z ktorých 1 004 možno označiť ako užívateľov internetu. 43 % respondentov doteraz žiadnu komunikáciu so zdravotnou tematikou s odborníkom cez video neuskutočnilo, avšak vie si do budúcnosti predstaviť, že by touto formou konzultácie prebehla. Viac ako tretina (36 %) však takúto alternatívu zásadne vylučuje.

Ako ďalej v digitalizácii zdravotníctva a liečebného procesu?

O digitalizáciu v zdravotníctve išlo aj pri konferencii Digital Health Conference organizovanej zväzom Bitkom v Berlíne vlani, v posledný novembrový deň.


Mohlo by vás zaujímať: Allianz venuje 6 miliónov eur na pomoc a obnovu po zemetrasení


Zišlo sa na nej na 500 expertov a najdôležitejších aktérov nemeckého zdravotného sektora, aby diskutovali o budúcnosti digitálnej formy zdravotného zabezpečenia pacientov. Kľúčový príspevok priniesol spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

„Digitalizácia v zdravotníctve môže byť úspešná len vtedy, ak prinesie úžitok, teda ak aj užívateľ uzná jeho prospešnosť. Dobrými príkladmi sú videokonzultácie a varovné aplikácie počas koronavírusovej pandémie. Chceme však dosiahnuť ešte viac. Preto vyvíjame digitalizačnú stratégiu. Digitálne aplikácie a procesy sa musia v medicíne stať bežnou každodennou praxou, aby sme zlepšili starostlivosť o chorých,“ zdôraznil spolkový minister.

Kedy videokonzultácia s lekárom pomôže?

Prečo vlastne pacienti pristupujú k tejto alternatíve? V akých situáciách? Väčšina hľadá pomoc cez video pri všeobecných alebo chronických problémoch (43 %). Tretina (33 %) kladie touto cestou všeobecné medicínske otázky.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA opäť medzi elitou značiek Slovak Retail Superbrands  


Približne rovnaký podiel pacientov (32 %) chcú prebrať s lekárom svoje nálezy a výsledky medicínskych testov. Iba 5 % respondentov sa touto cestou obracia na lekárov alebo terapeutov s akútnymi príznakmi a akútnymi zdravotnými problémami. A konečne 4 % oslovených využili videohovor na vysvetlenie nejakého pojmu alebo nejakého medicínskeho výkonu.

„V mnohých bežných prípadoch funguje „videoordinácia“ rovnako dobre, ako osobná návšteva lekárskej praxe. Obzvlášť pre imobilné osoby alebo chronicky chorých pacientov je to šanca, ako si „obstarať“ lekársku pomoc bez námahy a dodatočných výdavkov,“ pripomenul Bernhard Rohleder, hlavný konateľ digitálneho zväzu Bitkom.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články