Využívanie modernejších spôsobov platieb je obzvlášť nutné v časoch pandémie


			Využívanie modernejších spôsobov platieb je obzvlášť nutné v časoch pandémie
15.10.2020 Zahraničie

Každá tretia spoločnosť venujúca sa manažmentu pohľadávok už ponúka svojim zákazníkom digitálne platobné metódy na vyrovnanie ich dlhov.

Reprezentatívna štúdia „European Payment Practices 2019“ skupiny EOS ukázala, že lepšie sú na tom firmy sídliace v západnej časti Európy (32 percent využíva modernejšie metódy), v porovnaní s tými z východu (26 percent).

Preferovanie modernejších spôsobov platieb na úkor tých tradičných je obzvlášť dôležité v čase pandémie koronavírusu. V snahe vyhnúť sa nebezpečenstvu nákazy sa odporúča vyvarovať sa najmä platbám v hotovosti. Pritom ešte vlani bol tento spôsob z častejšie využívaných. Označilo ho 42 percent respondentov. Medzi slovenskými firmami hotovostné platby využívalo 34 percent z nich.

Spomedzi ostatných tradičných metód u nás najčastejšie fungoval bankový prevod (75 percent) a platba na účet (60 percent). V rámci celej Európy sa prevod prostredníctvom banky používal v 81 percentách prípadov, platba na účet v 69 percentách. Častá bola aj platba vopred – 50 percent.

Modernejšie, digitálne platobné metódy mali najvyššie zastúpenie v Európe v podobe online prevodov prostredníctvom poskytovateľov tretích strán – 23 percent. Platby cez mobil uviedlo sedem percent respondentov, e-peňaženky štyri a kryptomeny len jedno percento.

Prechádzať vo väčšej miere na digitálne metódy je v súvislosti s druhou vlnou pandémie priamo žiadané, myslí si Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko. Je presvedčený, že firmy sa, pokiaľ je to možné, snažia investovať aj do inovácií platobných metód. „Ísť so dobou je nutné v každom sektore a ani manažment pohľadávok nie je výnimkou. Firmy si to uvedomujú aj v týchto ťažkých časoch a snažia sa prispôsobiť svoje postupy potrebám zúčastnených strán.“

Platobné metódy v Európe

Tradičné spôsoby platby (netto)

Platba na účet

Bankový prevod

Platba vopred

Kreditná karta

Inkaso

Debetná karta

Platba v hotovosti / platba pri odbere

Platba na splátky / financovanie 

Digitálne spôsoby platby (netto)

e-peňaženky

Online prevody prostredníctvom
poskytovateľov tretích strán

Platby cez mobil

Kryptomeny

Zdroj: European Payment Practices 2019

 

O prieskume „European Payment Practices“:

Prieskum skupiny EOS s názvom „European Payment Practices“ (Európske platobné postupy) analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť. Nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS na jar 2019 opäť v mene skupiny EOS oslovil odborníkov z európskych krajín v rámci prieskumu a opýtal sa ich na miestne platobné zvyklosti.

 

Tento prieskum je jedinečný, nielen čo sa týka množstva – 3 400 spoločností v 17 európskych štátoch, ale aj pokiaľ ide o zameranie na firemnú klientelu. Predmetom analýzy sa stali názory odborníkov na manažment pohľadávok zo spoločností, ktoré majú ročné príjmy v priemere 28 milión eur  s počtom zamestnancov 180.

Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem  z Nemecka, Dánska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska, Ruska, Grécka a Rumunska.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články