Dlhy: Samoživiteľky ako riziková skupina


			Dlhy: Samoživiteľky ako riziková skupina
18.5.2015 Tlačové správy

Zaisťovať finančný chod rodiny je náročná úloha pre oboch rodičov, obzvlášť ak na to jeden z partnerov zostane sám. Vo väčšine prípadov túto rolu zastávajú ženy. Rozdiel medzi finančnými príjmami a výdavkami samoživiteliek býva často zanedbateľný a tvoriť peňažné rezervy je pre ne prakticky nemožné. Sú tak náchylnejšie na pôžičky, ktorými kompenzujú nedostatočný príjem.

 

Spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) eviduje, že s finančnými problémami najčastejšie bojujú ženy vo veku 35 až 44 rokov, teda v období aktívnej starostlivosti o deti.

I napriek ženskej racionalite v prístupe k finančným záväzkom existuje medzi ženami kategória, pri ktorej je riziko dlhových problémov omnoho vyššie – touto skupinou sú ženy samoživiteľky. I keď by sa za „normálnych“ okolností nezadlžili, pod ťarchou všetkých nákladov pristúpia na pôžičku na spotrebný tovar, ktorá ich môže uvrhnúť do dlhov.

Najviac zadlžených žien (28 %) sa nachádza vo veku 35 až 44 rokov, keď sa väčšina z nich venuje výchove malých či dospievajúcich potomkov. Starostlivosť o deti prináša navyše zvýšenú potrebu finančných výdavkov,” hovorí z klientskych skúseností Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK. „Ženy v tejto vekovej kategórii vykrývajú nedostatok príjmu najčastejšie pôžičkami v hodnote medzi 740 a 1 100 eur. Priemerný dlh je o niečo vyšší. Pohybuje sa na úrovni 1 200 eur.”

Najviac zadlžených žien vo veku 35 až 44 rokov žije v Nitrianskom (19 %) a Banskobystrickom kraji (15 %). Najmenej sa ich, naopak, nachádza v Trenčianskom (8 %) a Žilinskom kraji (8 %).

Ženy samoživiteľky

Z dostupných štatistík EUROSTAT vyplýva, že sa v každej piatej slovenskej domácnosti stará o svojich potomkov iba jeden z rodičov (21 %)1. Vo väčšine prípadov sú to práve ženy.

Existenčné ohrozenie rodín s jedným rodičom nie je na Slovensku práve zanedbateľné. Miera rizika chudoby týchto rodín sa pohybuje na úrovni 30 %. Oproti tomu úplná rodina (dvaja dospelí a jedno dieťa) je vystavená tomuto riziku iba z 10 %. Ukazujú to údaje ŠÚ SR.

Bývanie a potraviny zaťažujú samoživiteľky najviac

V domácnostiach samoživiteliek je život ťažší vďaka závislosti od jediného príjmu. Niektoré druhy výdavkov – najmä tie nevyhnutné – bývajú v ich prípade vyššie, než v úplných rodinách.

Najviac zaťažujú peňaženky samoživiteliek výdavky za bývanie, vodu, elektrinu a plyn (35 %) a za potraviny a nealko nápoje (22 %). Tieto nevyhnutné výdavky tvoria tri pätiny všetkých peňažných výdavkov osamotených rodičov. Slovensko tak obsadilo piate miesto v rebríčku európskych krajín, v ktorých musia samoživiteľky za tieto nevyhnutné služby utratiť najviac finančných prostriedkov.

Samoživiteľky patria do skupiny, ktorá sa najviac obáva dlhov

Domácnosti s jedným členom sú veľmi citlivé na akékoľvek výkyvy v príjme. Ak by totiž došlo k výpadku pravidelných príjmov, napr. z dôvodu straty zamestnania či dlhodobej choroby, musí všetkým dopadom týchto vplyvov čeliť matka – samoživiteľka sama,” vysvetľuje Markéta Fixová a dodáva: „Riziko prináša takisto snaha uspokojiť potreby detí. Rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a je schopný vyhovieť jeho prianiam i napriek nepriaznivej finančnej situácii v rodine. To môže viesť až k dlhom.”

Zdroj: KRUK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články