Veľké oči… poisťovne prehodnocujú krytie kybernetických škôd v ponukách


			Veľké oči… poisťovne prehodnocujú krytie kybernetických škôd v ponukách
5.1.2022 Zahraničie

Poisťovatelia zredukovali rozsah krytia kybernetických škôd vo svojich ponukách až na polovicu po tom, čo pandémia a home office vyvolali vlnu vydieračských útokov formou ransomware.

Pre poisťovne je kybernetické poistenie balansovaním na lane nad priepasťou. Na jednej strane by vďaka stúpajúcemu dopytu mohli veľké európske a americké poisťovne účtovať klientom vyššie poistné.
 
Na druhej strane ale šíriace sa útoky s vydieračským ransomware a zvyšujúca sa rafinovanosť útočníkov vyvolávajú v poisťovniach ostražitosť. Niektoré spoločnosti informovali, že útočníci už dokonca overujú vopred, či potenciálna obeť má pre prípad ataku dohodnuté poistné krytie, ktoré by prípadnú výplatu predstavovalo pravdepodobnejšie. 
 
„Poisťovne menia svoj prístup, svoje limity, rozsah krytia i svoju cenotvorbu pri kalkulácii poistného,“ popísal súčasnú situáciu Caspar Stops, vedúci oddelenia kybernetického poistenia v spoločnosti Optio.
 
Sumy krytia sa podľa neho zredukovali na polovicu. Gigant Lloyds of London, ktorý ovláda prakticky asi pätinu globálneho kybernetického poistného trhu, údajne odrádzal svojich asi 100 členov syndikátu od toho, aby v budúcom roku dojednávali obchody v oblasti kybernetických krytí. Správu o tom priniesol insurancejournal. Lloyd's odmietol publikáciu komentovať.

Podpoistenie sa môže stať štandardom

 
Ako dôsledok takéhoto vývoja vznikne situácia, keď podniky nemôžu byť pre prípad ataku dostatočne kryté. „Je veľmi nepravdepodobné, že by dnes ľudia dostali tie isté limity plnenia. A ak áno, potom si skutočne mimoriadne priplatí na poistnom,“ konštatoval David Dickson, vedúci príslušnej divízie v maklérskej spoločnosti Superscript.
 
Niektorí ich zákazníci nechcú za týchto podmienok riziko už podpísať a ocitajú sa tak bez ochrany, čo nie je to najlepšie riešenie. „Prihovárame sa za to, aby svoje zmluvy neopúšťali, pretože majú pre existenciu ich podnikania zásadný význam,“ podotýka Scott Sayce, globálny šéf kybernetického oddelenia v spoločnosti Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).

Mníchovská zaisťovňa je optimistická

 
Zdá sa však, že o trh kybernetických rizík odvetví poistenia nepríde. Lebo ako povedal už pred niekoľkými mesiacmi Stefan Grolling z predstavenstva Mníchovskej zaisťovne: „Kto chce zostať pre trh relevantný, musí upisovať kybernetické riziká.“
 
Podľa Grollinga by nemali správy o zostrení podmienok na trhu poistenia kybernetických rizík a nižšie kapacity odrádzať ani provopoisťovateľa, ani zaisťovateľa. V septembri informoval, že Mníchovská zaisťovňa vlani upísala riziká vo výške 850 miliónov USD na kybernetickom poistnom. Polovica zhruba pripadla na poistenie a druhá polovica na zaistenie.
 
„V tomto roku prekročí poistné hranicu miliardy dolárov,“ oznámil Stefan Grolling, pričom rozdelenie by malo kopírovať zhruba predminulý rok. Ešte pred 7 rokmi bol objem poistného Mníchovskej zaisovne značne skromnejší, keď predstavoval asi 150 miliónov USD.
 
Grolling navyše zdôraznil: „Máme v spoločnosti viac ako 130 expertov, ktorí sa problematikou kybernetického poistenia zaoberajú.
 
Spoločnosť má k dispozícii nazhromaždené potrebné dáta a vyvinula špeciálne krytie pre niektoré špecifické segmenty trhu. „Avšak aj tak je samozrejme potrebné starostlivo kontrolovať kumulované riziko spoločnosti,“ konštatoval na záver Grolling. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články