Aby sa takýmto udalostiam predišlo, odporúča KFV zabezpečiť kolobežky „kvalitnými“ zámkami, najlepšie dvojitými. Stále väčší význam si získavajú aj „chytré“ zámky.
V roku 2023 bolo v súvislosti s e-kolobežkami v celom Rakúsku spáchaných 3 233 majetkových deliktov. Informovala o tom Rakúska rada pre bezpečnosť cestnej premávky (KFV) s odvolaním sa na údaje Spolkového kriminálneho úradu.
Viac ako 1 500 kolobežiek sa stalo obeťou jednoduchej krádeže, v ďalších takmer 1 500 prípadoch boli odcudzené e-kolobežky buď zaistené zámkom, alebo boli odcudzené z uzamknutých priestorov, kde boli uložené. Okrem toho bolo zaznamenaných 94 prípadov poškodenia elektro kolobežiek a ďalších kriminálnych deliktov, dodal KFV vo svojom nedávno zverejnenom vyhlásení.
Mohlo by vás zaujímať: Pozor na detské úrazy na trampolínach. Poisťovne evidujú zvýšený počet úrazov, varuje INSIA
Otázka zabezpečenia
„Zo skorších kriminalistických štúdií správania páchateľov v minulosti vieme, že mnoho z nich si vyberá svoj objekt záujmu podľa toho, ako je zabezpečený,“ zdôrazňuje Armin Kaltenegger, vedúci oddelenia ochrany majetku v organizácii KFV.
Pokiaľ je jedna z troch vedľa seba zaparkovaných e-kolobežiek nezaistená, druhá má jednoduchý zámok a tretia má dva „moderné a odolné" zámky, potom je veľmi nepravdepodobné, že by si zlodej vyberal svoj lup podľa jeho farby, vysvetľuje s nadsadením Kaltenegger.
Uchovávajte vozidlá uzamknuté v miestnostiach pod zámkom
E-kolobežky môžu byť ukradnuté nielen na parkoviskách, ale aj v bytových domoch, zdôrazňuje Sandra Hrastnig, tlačová hovorkyňa rakúskeho Spolkového kriminálneho úradu.
„Podobne ako bicykle zaparkované na chodbách, v pivničných priestoroch alebo v spoločných kolárňach obytných domov, aj e-kolobežky sa tu môžu veľmi ľahko stať korisťou,“ uvádza Hrastnig v tlačovej správe KFV. Odporúča sa preto nielen ukladať e-kolobežky do uzamknutých priestorov, ale tiež ich ešte navyše ukotviť k pevným predmetom bezpečným zámkom.
Mohlo by vás zaujímať: Prekročili sme hranicu 10 000 klientov INSIA s autorizáciou aplikácie AutoMobil
Voľba zámku
Jednoduché zámky môžu byť ľahké, a preto sa ľahko prepravujú, uvádza bežnú prax Kaltenegger. Ľahko sa však tiež odomykajú alebo prekonávajú pomocou správneho náradia.
„Podľa starého pravidla spoznáte dobré zámky podľa vyššej hmotnosti, aj keď dnes existujú aj extrémne odolné textilné zámky, ktoré sú relatívne ľahké,“ upozorňuje Kaltenegger. Odporúča sa však kombinácia niekoľkých bezpečnostných mechanizmov, ako napríklad použitie závesného U-zámku v spojení so zámkom na brzdový kotúč, ktorý je zároveň chránený alarmom.
U-zámky ponúkajú „kvalitné zabezpečenie“ tým, že rám kolobežky pripevní k pevnému predmetu, ako je napríklad stĺpik alebo zábradlie, uvádza zástupcovia KFV. „V každom prípade by mal druhý zámok kompenzovať slabiny prvého zámku,“ odporúča Kaltenegger.
Chytré zámky
Chytré (smart) zámky a moderné systémy sledovania GPS nadobúdajú podľa KFV tiež stále na dôležitosti, pretože sú stále lepšie a lepšie. Sú prepojené so smartfónom majiteľa a ponúkajú nielen vyššiu bezpečnosť vďaka individuálne programovateľným prístupovým kódom alebo biometrickému rozpoznávaniu; umožňujú však aj vzdialené sledovanie vozidla.
Komentáre
Pridať komentár