Energia v Nemecku je z tretiny z uhlia, zo štvrtiny z veterných elektrární


			Energia v Nemecku z tretiny z uhlia, zo štvrtiny z veterných elektrární
3.5.2023 Zahraničie

Uhlie bolo aj v minulom roku v Nemecku najdôležitejším zdrojom energie na výrobu elektriny. Obstaralo presne tretinu prúdu v rozvodnej sieti. A medziročne význam uhlia pre produkciu elektriny posilnil o 8,4 %.

Ako začiatkom marca oznámil Spolkový štatistický úrad Destatis so sídlom vo Wiesbadene, do siete „poslalo“ uhlie vlani o 3,1 % prúdu viac ako v roku 2021.

Druhým najvýznamnejším nemeckým zdrojom bola veterná energia, ktorej podiel tiež posilnil: oproti 2021, kedy bolo vetra počas roka málo (podiel na výrobe elektriny 21,6 %), stúpla produkcia vďaka vetru vlani o 9,4 %, čím zastúpenie tohto zdroja vzrástlo na 24,1 %. Celkovo Nemecko v roku 2022 vyrobilo 509 miliárd kilowatthodín elektriny. V porovnaní s rokom 2021 to bolo o 1,9 % menej.  

Konvenčné zdroje prevažovali

S podielom 53,7 % mal pôvod prúd, ktorý sa dostal do siete, prevažne v konvenčných nositeľoch energie. Vplyvom poklesu výroby zo zemného plynu a z jadrových elektrární sa znížila výroba z konvenčných zdrojov v medziročnom porovnaní o 8,7 %; o rok skôr predstavoval ich podiel v celkovej produkcii ešte 57,7 %.

Do siete naopak putoval prúd z obnoviteľných zdrojov vo väčšej miere (o 7,3 %), čo viedlo aj k posilneniu podielu obnoviteľných zdrojov na celkovej produkcii z predminuloročných 42,3 % na minuloročných 46,3 %. Popri veterných elektrárňach k tomu prispeli výrazne aj prírastky na strane solárnych elektrární.

Uhlie je najdôležitejšie

Elektrina z uhoľných elektrární zaznamenala nielen najväčší nárast medzi relevantnými konvenčnými zdrojmi na jej výrobu, prispela tiež k tomu, že bolo možné kompenzovať silnú redukciu výroby prúdu zo zemného plynu a jadra.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA garantuje vysporiadanie škôd z poistenia majetku a zodpovednosti do 2 dní


Pri zemnom plyne ubudla produkcia o 11,3 % po tom, čo predvlani zaznamenala tiež pokles o 5,8 %. Hlavnou príčinou pre takýto vývoj boli ruská invázia na Ukrajine a napätie na trhu so zemným plynom spojené s enormným rastom jeho cien.

Zatiaľ čo zemný plyn na výrobu elektrickej energie musí byť prakticky úplne dovážaný, nie je nemecká výroba prúdu z uhlia tak výrazne závislá na dovoze suroviny. Elektrina v Nemecku sa vyrába asi zo 60 % z hnedého uhlia a zo 40 % z čierneho uhlia.

Hnedé uhlie postačí z domácich ložísk, čierne uhlie sa importuje. Zatiaľ čo spotreba uhlia na výrobu elektriny v rokoch 2018 až 2020 klesala, v roku 2021 znovu podstatne stúpla a vlani už výroba z uhlia dosiahla prakticky opäť úroveň z roku 2018. 

O polovicu menej elektriny z jadra

Výroba elektriny z jadrových zdrojov sa vlani zredukovala na polovicu a podieľala sa na celkovej produkcii prúdu do siete len zo 6,4 % (2021: 12,6 %). Dôvodom je odpojenie 3 zo 6 doteraz prevádzkovaných jadrových elektrární ku koncu roka 2021 v rámci nemeckého odklonu od jadra. Podľa doterajších plánu by mali byť zvyšné 3 posledné atómové elektrárne odpojené k 15. aprílu 2023.

Fotovoltaika na vzostupe

Popri navýšení výroby elektriny z veternej energie stúpla v roku 2022 v porovnaní s 2021 aj výroba z fotovoltaiky, a to podstatne bezmála o pätinu (+19,5 %). Sčasti to priniesol boom výstavby solárnych zariadení a elektrární: celkový výkon fotovoltaiky v Nemecku stúpol medziročne o 13 %.


Mohlo by vás zaujímať: Produkty životného poistenia UNIQA sa stali finančnými produktami roka 2022


Čiastočne pribudlo vlani slnečných dní a hodín. Podiel solárnej energie vzrástol tak vlani už na 10,6 % na celom prúde poslanom do siete a dostal sa na podobnú úroveň významu, ako prúd vyrobený zo zemného plynu. Fotovoltika mala v roku 2021 zastúpenie medzi zdrojmi na produkciu elektriny 8,7 %. 

Import slabol, Nemecko vyváža

Množstvo elektrickej energie, ktoré Nemecko vlani doviezlo z cudziny, v porovnaní s rokom 2021 kleslo o 4,8 %. Množstvo importovanej elektriny 49,3 miliardy kilowatthodín zodpovedalo asi desatine domácej produkcie. Výrazne klesli dovozy z Francúzska (-62 %). Od roku 1990 bol rok 2022 prvým, kedy Nemecko do Francúzska viac elektriny exportovalo, než z Francúzska importovalo.

Jednou z príčin boli technické ťažkosti francúzskych jadrových elektrární. Pri importoch nie sú k dispozícii štatistiky, z akých zdrojov bola dovážaná elektrina vyrobená. Export z Nemecka vlani stúpol o 8,5 % na 76,3 miliardy kilowatthodín. Tým zostáva Nemecko naďalej čistým vývozcom.  

Zdroj: www.destatis.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články