Aon: Svet rizík sa zmenil. Aké sú tie najzásadnejšie?


			Aon: Svet rizík sa zmenil. Aké sú tie najzásadnejšie?
25.1.2022 Zahraničie

Zásadným výsledkom minuloročnej  štúdie  Global Risk management Study 2021, spracovanej spoločnosťou Aon, je poznatok, že dochádza k prepojovaniu a kombinácii rizík. 

Tento fenomén má zásadné dopady pre Risk Management a tiež pre prístup k budúcim rizikám.
 
COVID-19 ukázal, že pandémia prináša oveľa viac než len zdravotné riziko. Treba počítať s dôsledkami v podobe prerušenia prevádzky, nedostatku surovín a oslabenia konjunktúry. Z nepredvídateľnosti niektorých takýchto udalostí, ktorých následky možno len ťažko odhadovať a hodnotiť, vyplýva zvýšená volatilita ekonomického vývoja.
 
To núti podniky k novému prístupu a zaobchádzaniu s globálnymi rizikami, a síce s väčšou orientáciou do budúcnosti. Ukazuje to najnovšie vydanie Global Risk Management Survey 2021 z dielne Aonu. Základom pre skúmanie javov boli odhady a komentáre viac ako 2 300 risk manažérov zo 60 krajín a regiónov, pôsobiacich v 16 odvetviach. 

Čo nové štúdia ukázala?

 
Pandémia od základov zmenila zaobchádzanie s rizikami. Zvýšilo sa povedomie o dominovom efekte medzi nimi. Príkladom môžu byť potrebné prerušenia prevádzky firiem, ktoré postihli počas koronavírovej krízy súčasne rôzne odvetvia a podniky v celosvetovom meradle. Tiež sa zmenilo oceňovanie rizík vo firmách: zatiaľ čo riziko pandémie bolo na rebríčku v roku 2019 ešte na 60. priečke, posunulo sa v roku 2020 na pozíciu sedmičky a obsadilo s výnimkou Severnej Ameriky všade miesta v top 10.
 
Kybernetické riziká a zneužitie údajov zostávajú aj naďalej vo všetkých odvetviach a regiónoch sveta najväčším nebezpečenstvom. Za nimi sa umiestnili prerušenia prevádzky (2), oslabenie konjunktúry (3) a nedostatok surovín a materiálu (4). Podľa odhadu Aonu sa výrazne zmenili zásady risk manažmentu vo firmách. „Hlavné ťažisko bude do budúcnosti spočívať v tom, že riziká budú vnímané viac vo svojej komplexite a previazanosti. To bude vyžadovať dôkladné plánovanie, ako s nimi nakladať,“ predpovedal Kai Büchter, CEO spoločnosti Aon v nemecky hovoriacich krajinách. 
 
„Žiadne riziko už neprichádza samo o sebe. Ani pandémia, ani zmena klímy. Bezprostredné dôsledky, ako napríklad narušenie dodávateľských reťazcov, sú výrazné. Nemôžeme sa navyše oprieť o dáta z predchádzajúcich udalostí, aby sme vedeli, ako naložiť s budúcimi nebezpečenstvami,“ vymenúva problémy Kai Büchter.
 
Vysoko relevantný je aj pohľad na zmenené potreby na strane klientov. „Z novej podoby a zmien rizík vznikajú nové požiadavky a nároky zo strany firiem: potrebujú vhodné nástroje, aby mohli preplávať stále premenlivejším nestálym svetom. Podniky vykazujúce vyššiu mieru odolnosti, a to aj svojho personálu, majú lepšie vyhliadky na to, aby sa vysporiadali s úplne novými situáciami, s ktorými doteraz neboli konfrontované.“

Aké zmeny sa očakávajú na rok 2024

 
Podľa Global Risk management Study 2021 by za tri roky aj naďalej mali na trhu dominovať na prvom mieste kybernetické riziká a zneužitie dát. Aj ďalšie tri miesta budú patriť k rovnakým nebezpečenstvám ako vlani, akurát sa zmení ich poradie: dvojku má oslabenie konjunktúry a pomalé zotavenie ekonomiky, trojka patrí nedostatku surovín a materiálu.
 
Na štvrté miesto sa z druhej priečky posunulo prerušenie prevádzky. Pandémia a zdravotné riziká sa presunú zo siedmeho miesta (2021) na deviate. Na piatom a šiestom mieste posilnia riziká spojené s rýchlymi zmenami pomerov na trhoch a stúpajúcou konkurenciou. 
 
Viac podrobností je možné nájsť TU. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články