Rakúšania netúžia po tom, aby žili do 150 rokov


			Rakúšania netúžia po tom, aby žili do 150 rokov
26.8.2019 Zahraničie

Asi pätina populácie u našich južných susedov má strach zo starnutia, zatiaľ čo zvyšok túto emóciu vo vzťahu k vlastnému životnému očakávania vylučuje.

Počas mája 2019 prebehla anketa na základe výberu dvoch otázok k trendom z rokov 1974 a 1989. 

Osoby vo veku nad 60 rokov a ľudia s nižším vzdelaním sú ustráchanejší než ostatné sociálne skupiny. Z hľadiska panujúceho trendu ale tento pocit obáv výrazne silnie: za posledné tri dekády asi o 9 %. 

Relatívna väčšina Rakúšanov si nepraje bezpodmienečne byť na svete do 150 rokov (aj keď by si podržali vitalitu a silu). Tretina respondentov sa pri tejto otázke  zamýšľa nad okolnosťami takého dlhého starnutia a zodpovednosti. Viac ako štvrtina by naopak taký horizont uvítala a rada by slávila aj 150. narodeniny. Toto naladenie je zrejmé predovšetkým u mladších ľudí a mužov. Posledný menovaný fenomén je zaujímavý, ak vezmeme do úvahy, že muži sa všeobecne dožívajú nižšieho veku ako ženy.

Napínavý záver: zatiaľ čo v roku 1974 ešte takmer polovica populácie pociťovala ako žiaduce takto dlhé dožitie, teraz je to asi o 20 % menej. A k tomu o 13 % vzrástol podiel tých, ktorí sa rovno vyjadrujú, že je lepšie nežiť tak dlho (1974: 25 %, 2019: 38 %). Rakúska populácia je stále staršia a stále viac žije v mestách. Každý v tejto spoločnosti získava pravidelne priebežne „hodiny života navyše". A tie sa sčítajú ... Podľa Statistik Austria (2017) je priemerný vek dožitia v Rakúsku u žien 83,9 a u mužov 79,3 roka.

V Silicon Valley a aj inde v inovatívnych výskumných laboratóriách sa báda nad predĺžením aktuálneho života. Podnikli sa úspešné kroky na potieranie nebezpečných chorôb, ako sú Alzheimer alebo rakovina. Kľúčová otázka veku neobsahuje totiž len číslo – počet rokov, ale tiež to, v akej zdravotnej kondícii je vysokého veku možné dosiahnuť a prežiť ho. A to platí aktuálne nielen fyzicky, ale aj psychicky. 

Dve otázky z rokov 1974 a 1989 boli vybrané a počas mája 2019 empiricky skúmané. Okrem vyššie spomenutých záverov sa ukázalo, že v najstaršej skupine populácie (vo veku nad 60 rokov) hľadí 27 % ústrety ďalšiemu starnutia s obavami. Všeobecne strach posilnil: v roku 1989 o ňom hovorilo 13 % oslovených, tento rok už 22 %.

Tento trend môže mať viac príčin: na jednej strane sa množia diagnózy starých ľudí, ako je Alzheimer pod., na druhej strane celkovo populácia viac ako pred 30 rokmi zažíva ťažkosti staršej skupiny obyvateľstva vzhľadom na ich zastúpenie.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články