Je škodlivý softvér „Notpetya" vojnovou zbraňou?

Ak sú hackerské útoky rovnakého významu ako vojnová zbraň, mali by byť vylúčené z poistnej ochrany? Podľa poisťovne Zürich určite áno, najmä ak ide o škodlivý softvér „Notpetya", útočiaci na systémy Windows.

V roku 2017 spôsobil totiž tento škodlivý softvér škody vo výške okolo 10 mld. USD. Medzi mnohými spoločnosti bol citlivo zasiahnutý aj známy logistický podnik Maersk a americký farmaceutický gigant Merck Sharp & Dohme.  

Niekoľko poškodených spoločností malo dohodnuté zodpovedajúce kybernetické poistenie a po hackerskom útoku si pochopiteľne uplatnilu nároky na poistné plnenie. V tomto prípade sa mohli odvolať na znenie príslušných ustanovení poistných podmienok. K zasiahnutým firmám patril tiež potravinársky koncern Mondelez, ktorý je známy vďaka značkám Milka, Toblerone, Philadelphia a Oreo.

Škodlivý softvér „Notpetya" mu spôsobil podľa denníka Die Welt škodu vo výške 180 mil. USD. Mondelez mal dohodnuté kybernetickej poistenie v poisťovni Zürich, a to s maximálnym limitom poistného plnenia vo výške 100 mil. USD. Po prvej  čiastočnej výplate však Zürich ďalšie platby poistného plnenia odmietol.

Poisťovňa Zürich sa opiera o ustanovenia svojich poistných podmienok, kde sa uvádza, že škody „z rokovania podobného vojne vo vojnovej alebo mierovej dobe", spôsobené vojskami nejakého štátu alebo inými účastníkmi na príkaz nejakého štátu, sú z poistenia vylúčené. Podľa poisťovne Zürich bola „Notpetya" pôvodne pripravená pre priamy útok jedného štátu voči inému štátu, ale dostala sa globálne mimo akúkoľvek kontrolu. Straty spôsobené spoločnosti Mondelez a iným zasiahnutým koncernom je možné vyhodnotiť ako vedľajšie škody pri útoku vojnovou zbraňou a nemožno ich kryť z poistenia. 

Jeden z expertov Allianz Global Corporate & Specialty sa k tomu vyjadril, že takéto ustanovenia poistných podmienok sú v praxi bežné. V prípade vojnového stavu alebo tiež v prípade vyššej moci nastupuje u väčšiny kybernetických poistení výluka. Dôkazné bremeno, že za kybernetickým útokom stál skutočne „štátny aktér", je ale na poisťovni. Podľa denníka Die Welt vraj poisťovňa Zürich (zatiaľ) dôkaz nepredložila. Tento prípad je pre poisťovníctvo dôležitý. Ak sa dostane na súd, rozhodne sa o tom, či môže byť škodlivý softvér vojnovou zbraňou.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články