Bývalý riaditeľ Aon ČR členom siete INSIA !


			Bývalý riaditeľ Aon ČR členom siete INSIA !
6.2.2013 Rozhovory

Prinášame rozhovor s Miroslavom Matochom, ktorý sa po 20 rokoch skúseností v poisťovníctve vo veľkých firmách rozhodol pre vlastné podnikanie v sieti INSIA.

 Aké máte skúsenosti s poisťovníctvom? Kde ste pracovali pred vstupom do INSIA?

 1. apríla tohto roku to bude presne 20 rokov, odkedy som prišiel do poisťovníctva. Začínal som v poisťovni Moravskoslezská Kooperativa (ktorá sa neskôr spojila s Českou Kooperativou do dnešnej Kooperativy), potom som pracoval v poisťovni Winterthur (čo je dnešná AXA), bol som námestníkom generálneho riaditeľa a zodpovedal za oblasť zaistenia a underwritingu.v Českej poisťovni a nakoniec som necelé štyri roky viedol maklérsku spoločnosť Aon (pôvodne Aon Stach) v Českej republike a na Slovensku.

V poisťovníctve som začínal v oblasti zaistenia a na túto oblasť som sa špecializoval vo všetkých troch poisťovniach, v ktorých som postupne pôsobil. Potom k tomu pribudlo poistenie veľkých a priemyslových rizík, teda underwriting a tiež poistenie jadrových rizík.

 Na aké poistenie sa špecializujete?

Ako je vidieť z vyššie uvedeného, špecializoval som sa doteraz profesijne na tie najväčšie riziká, budúcnosť poistenia v nich ale nevidím. Konkurencia tu sadzby ale aj provízie stlačila tak, že dosiahnuť v tejto oblasti primerané ziskové marže je pre maklérov veľmi ťažké, v mnohých prípadoch až nemožné. Budúcnosť je podľa mňa v retailovom poistení, tam si môže maklér vybudovať kmeň, ktorý je dlhodobo stabilný. Provízie z jedného veľkého obchodu sú samozrejme veľké, ale kde má maklér istotu, že ich bude mať aj o rok a čím potom ten výpadok doženie? Keď vám však odpadne jedna poistka v retaili, určite to hravo doženiete inde. A stále ma prekvapuje, aký je priestor v retailovom poistení aj po toľkých rokoch fungovania voľného trhu veľký, aj pre nové spoločnosti.

 Prečo ste sa rozhodli pre vstup do siete INSIA a aký je Váš cieľ?

Mnoho rokov som sa pohyboval vo vrcholných funkciách, v Českej poisťovni som bol osem rokov námestníkom generálneho riaditeľa, v spoločnosti Aon som bol štyri roky generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva. Myslím, že mi to už stačilo. Takéto pozície síce prinášajú množstvo výhod ale aj veľkú mieru osobnej neslobody. Vrcholové vedenie takýchto veľkých firiem navyše žije v určitej virtuálnej realite a je veľmi vzdialené bežnému životu a tomu ako sa robí skutočný obchod. Keď som zo spoločnosti Aon odišiel, premýšľal som, čo ďalej a tak nejako podvedome som cítil, že ak chcem ešte niečo začať robiť sám, mám asi najvyšší čas. Keď som sa teda rozhodol založiť si vlastnú spoločnosť a zaregistrovať sa aj ako poisťovací maklér, rozhodoval som sa, či všetku tú náročnú prácu zvládnem sám, alebo či sa o ňu mám s niekým podeliť. V tej dobe som dostal dve ponuky na vstup do siete a ja som sa rozhodol pre INSIA, pretože jej model fungovania považujem za najlepší a najprepracovanejší na trhu.

 Čo od INSIA očakávate?

 To je aj odpoveď na tú predchádzajúcu otázku. Mojím cieľom je vybudovať síce malú, ale životaschopnú spoločnosť, ktorá poskytuje svojim klientom naozaj kvalitné služby. A v tom mi INSIA môže určite pomôcť. Úžasné je, že maklér ako som ja, môže ihneď prevziať a začať používať rad vecí, nad ktorými by inak musel stráviť veľa času. Mám na mysli napr. všetky provízne zmluvy a iné dohody so všetkými poisťovňami, prevádzkové a iné systémy a pod. Franšízový systém je určite vec, ktorú v oblasti malého podnikania čaká aj u nás veľký rozvoj a spôsob, akým sa v oblasti poistenia vyprofilovala INSIA je úžasný. Za to, čo dokázal Ivan Špirakus za tie roky vybudovať, má môj veľký obdiv.

 Máte nejakú zaujímavosť, ktorú by ste chceli uviesť?

 Spomínam si, ako som asi pred desiatimi rokmi vystupoval na nejakej odbornej konferencii spolu s Ivanom, ktorý tam chcel predviesť systém YETI. Bohužiaľ sa mu vtedy nepodarilo ten systém alebo počítač, už si presne nespomínam, uviesť do chodu a z jeho prezentácie nebolo nakoniec nič. Uťahoval som si z neho, že o YETI síce všetci hovoria, ale nikto ho zatiaľ nevidel. Potom som ešte niekoľkokrát zahliadol jeho stopy, napr. zase na Ivanovom počítači, ale stále som ho nevidel. Takže až teraz, po pripojení k INSIA viem, že YETI naozaj existuje.

Miroslav Matocha sa tak pripojil k celému radu vrcholových manažérov, ktorí v poslednej dobe opustili svoje pozície vo veľkých firmách a rozhodli sa pre slobodu vlastného podnikania. Medzi najznámejšie osobnosti v poslednom čase, ktoré sa pre túto dráhu rozhodli, patrí určite Lubor  Žalman z Raiffeisenbank alebo Jana Budíková z Tchibo.

Želáme všetkým úspešný „Nový začiatok“!

Zdroj: INSIA SK s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS