E-recept zažíva svoj vrchol, lekári už ordinujú aj cez video hovor


			E-recept zažíva svoj vrchol, lekári už ordinujú aj cez video hovor
24.6.2020 Tlačové správy

Pandémia koronavírusu priniesla obrovský rozvoj telemedicíny a využívania elektronickej preskripcie na Slovensku.

Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union bolo v máji až 90 % všetkých receptov vystavených elektronicky.

V posledných mesiacoch sa lekári a pacienti navzájom skôr „počuli“ ako „videli“. „Najviac boli využívané konzultácie cez telefón so všeobecnými lekármi pre dospelých,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa ZP Union.

Na druhom mieste skončili konzultácie s pediatrami a lekármi špecialistami a telefóny vyzváňali aj na gynekológiách. „Zaujímavosťou je, že u pediatrov sa využívali aj video hovory. Predsa len, napríklad rôzne kožné problémy, ktoré mávajú deti často, sa ľahšie ukazujú, ako opisujú,“ hovorí Dupaľová Ksenzsighová. 

V apríli a máji poisťovňa zaznamenala viac ako 61 000 výkonov telemedicíny cez telefón a 1500 cez videohovor. V štatistikách sa ako opodstatnená ukázala aj krízová intervencia psychiatrom. „Aj do budúcna budeme našim zazmluvneným lekárom tieto výkony preplácať. Myslíme si, že to odbremení ako ambulancie, tak aj pacientov,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Unionu.  

Dodáva, že telemedicína prispieva k efektívnejšiemu manažmentu starostlivosti o pacienta, ale zdôrazňuje, že nie je vhodná u každého pacienta a nemôže ísť na úkor kvality zdravotnej starostlivosti. 

Nakoľko úrady doporučovali všetkým „ostať doma“, rapídne poklesol počet ošetrených pacientov v ambulanciách a v nemocniciach. Kým v marci išlo len o mierny zostup, v apríli to už bolo napríklad v prípade zubných lekárov až o 63% menej pacientov ako  v minulom roku a v prípade jednodňovej chirurgie o 60 % menej pacientov. 

Počet hospitalizovaných ľudí klesol v apríli v nemocniciach až o 41%. Preto poisťovňa uplatnila viacero kompenzačných nástrojov, ktorými v nemocniciach a ambulanciách sanovala výpadky ich príjmu od poisťovne. „Avšak už predbežné májové dáta nasvedčujú tomu, že pacienti sa do ambulancii postupne vracajú a dochádza k postupnému dobiehaniu „zameškanej“ zdravotnej starostlivosti.“   doplnila Májeková.

Zdroj: Union

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články