Ako hospodáriť s peniazmi v čase koronakrízy? Spočítajte, za čo utrácate a koľko môžete ušetriť


			Ako hospodáriť s peniazmi v čase koronakrízy? Spočítajte, za čo utrácate a koľko môžete ušetriť
21.5.2020 Tlačové správy

Ovplyvnili koronavírusové opatrenia vašu ekonomickú situáciu? Obávate sa, že by ste mohli v nasledujúcich mesiacoch prísť o stabilný príjem?

V UniCredit Bank pripravili jednoduché tipy,  ktoré vám pomôžu neľahkú situáciu zvládnuť. 

1. Zostavte si rozpočet

Zamerajte sa na to, ako hospodárite s peniazmi, a urobte si výhľad do budúcnosti. Určite v rozpočte nevyhnutné položky, a, naopak, vytipujte náklady, ktoré môžete odložiť alebo úplne vynechať, a tým svojmu rozpočtu v ťažkých časoch uľaviť. 

2. Zbavte sa nevýhodných zmlúv a záväzkov

Ak máte v období núdzového stavu viac času než obvykle, skontrolujte všetky zmluvy, podľa ktorých odvádzate pravidelné platby  za služby. Zmluvy môžu mať už niekoľko rokov a sumy, ktoré platíte, môžu byť neprimerane vysoké. Zvážte, do akej miery dohovorené služby potrebujete. V prípade, že vám jestvujúce záväzky nevyhovujú, skúste nájsť výhodnejšie alternatívy,  alebo zrušte takéto zmluvy úplne. Mesačne takto môžete ušetriť až niekoľko desiatok eur. 

3. Finančne sa pripravujte a dlhodobo sporte

Ak vám to situácia dovoľuje, obmedzte  zbytočné náklady a vytvorte si finanční základ („vankúš“),  ktorý využijete v  prípade potreby.  Aby ste zhodnotili svoje úspory, nemusíte investovať vysoké sumy.  

4. Zistite, ako pomôže štát

Dotkli sa vás koronavírusové opatrenia finančne? Zistite, aké formy finančnej pomoci ponúka štát. K dispozícii je rad podporných programov,  či finančných príspevkov. Do mnohých sa zapájajú aj komerčné banky, aby zmienili  následky koronavírusovej epidémie.

5. Odložte splátky úveru, ale komunikujte s bankou

V prípade, ak ste požiadali o odklad splátok, komunikujte s bankou a majte všetko pod kontrolou.

„Mechanizmus odkladu splátok je určený na preklenutie krátkodobej ťaživej  finančnej situácie za účelom zmiernenia nečakaných finančných dosahov spojených so šírením ochorenia Covid 19,“ komentuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„Požiadať o odklad splátok toho istého úveru možno najviac jedenkrát počas pandémie. O odklad splátok úveru je možné požiadať na obdobie najviac 9 mesiacov. Odklad splátok úveru neznamená ich odpustenie. Povinnosť zaplatiť splátky úveru sa odkladá na neskôr.  Myslite preto na rezervu  aj počas odkladu splátok, aby váš prechod na opätovné splácanie bol bezpróblemový,“ dodává Ďuďáková.

6. Pomôžte rozpočtu platobnou kartou, vyskúšajte program zliav

Vedeli ste, že pri platbe kartou môžete značne ušetriť? Mnohé banky sú totiž partnermi obchodníkov a spoločností, ktoré ponúkajú svojim zákazníkom zľavy pri platbách kartou.  

7. Dbajte o platobnú disciplínu v súvislosti s vaším bývaním.  Pomôžu aj podporné opatrenia, myslite na rezervu

Obávate sa, že by ste následkom koronavírusových opatrení mohli prísť o schopnosť včas splácať nájomné? Na základe rozhodnutí štátu nemôžu nájomníci, ktorí v dôsledku koronavírusovej krízy prišli o príjmy, do konca júna dostať výpoveď z bytu. Nezabudnite, že dlh na nájomnom je potrebné doplatiť do konca roka, ukladajte si preto bokom všetky nevyužité financie. 

ČO NIE?

1. Ďalšie pôžičky problém neriešia 

Ak sa ocitnete v ťaživej finančnej situácii, vyvarujte sa nepremyslenému zriaďovaniu nových pôžičiek, najmä ak potrebujete pokryť náklady, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť. Nebojte sa v tejto situácii osloviť pobočku svojej banky kde vám pomôžu vybrať bezpečnejší postup, ako sa  z náročnej ekonomickej situácie dostať.  

Banka vám prepočíta, aká pôžička by vám vyšla, aby  vás neprimerane nezaťažila. V prípade, ak pôžičku skutočne potrebujete, pozorne si vyberte poskytovateľa a starostlivo čítajte zmluvné podmienky. 

2. Nezabudnite na skryté platby 

Skontrolujte si, aké sumy automaticky „miznú“ z vášho účtu bez toho, aby ste si to všimli.  Môže ísť napríklad o online predplatné zrealizované prostredníctvom vašej karty alebo rôzne povinné príkazy.

Zmapujte, kedy tieto platby odchádzajú, a zabezpečte vopred dostatok finančných prostriedkov na vašom účte. Ak sú niektoré z týchto výdavkov zbytočné, popremýšľajte o ich úplnom zrušení. Je jednoduché na tieto platby zabudnúť. Ich nezaplatenie však často môže skončiť dlhodobými finančnými i právnymi problémami. 

3. Nepodliehajte panike

Aj keď sa súčasná situácia môže javiť ako nepriaznivá, zachovajte si chladnú hlavu. Nie je nevyhnuté ihneď rušiť dlhodobé stavebné alebo dôchodkové sporenie. Prostriedky, ktoré ste si na účty uložili, by nemali byť ohrozené krízou, a navyše by ste mohli prísť o poskytovanú štátnu podporu, ktorá  je s týmto druhom bankového sporenia spojená.  

Zároveň nie je nevyhnutné, aby ste okamžite znížili vaše rodinné výdavky na úplné minimum.  V pokoji si skontrolujte všetky ponúkané varianty a zvážte, či nemáte možnosti vedľajšieho príjmu alebo inej finančnej podpory. 

Zdroj: UniCredit Bank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články