Ovocná kríza? V Nemecku spôsobil mráz veľké škody


			Ovocná kríza? V Nemecku spôsobil mráz veľké škody
8.5.2017 Škody

Mráz, ktorý udrel z 20. na 21. apríla 2017, vyjde pestovateľov ovocia a vína v Nemecku draho. Poisťovňa Münchener und Magdeburger Agrarversicherung (MMA) ho považuje za najhorší od roku 1991.

 

Nevýhodou pre pestovateľov bolo predčasné letné počasie v marci, ktoré vyvolalo pučanie kvetov. Zväz pestovateľov vína hovorí dokonca o veľmi závažných škodách.

Obzvlášť zasiahnutí predčasným letom a nasledujúcim mrazom sú predovšetkým pestovatelia ovocia a vína. Je potrebné vziať na vedomie, že marec bol v Nemecku najteplejší od začiatku meraní teplôt v roku 1881. Tento rok nastala situácia, kedy ovocné stromy boli predčasne v kvete a dokonca aj neskoré odrody vína už vypučali. V takom prípade sú tieto kultúry zvlášť citlivé na mráz. Na základe nástupu neskorých mrazov možno vraj sotva rátať s nezasiahnutými plochami.
 
Poisťovňa MMA uviedla, že jej boli hlásené škody spôsobené mrazom na ploche viac ako 2500 hektárov. Tiež zdôraznila, že v Nemecku je poistenie pre prípad neskorých mrazov stále relatívne zriedka témou pre poľnohospodárske podniky, hoci príslušné poistné produkty sú ponúkané už mnoho rokov. MMA však nechce maľovať len čierne predpovede. Podľa nej je potrebné počkať na ďalší vývoj ohľadom dozrievania plodov.

Zväz pestovateľov vína ešte vyhodnocuje výšku škôd. Ale tie známe sú natoľko akútne, že sa stanú kľúčovou témou najbližšieho zasadnutia zväzového predstavenstva. Členovia zväzu majú k tomuto termínu dodať najnovšie údaje o škodách. Ich výška je potom podľa zväzu závislá od celého radu faktorov.
 
Rolu samozrejme zohráva poloha vinice, odroda viniča alebo miestne okolnosti. So škodami spôsobenými mrazom sa možno často v priebehu roka vyrovnať, čo však závisí od toho, koľko percent plochy vinice bolo mrazom poškodených. Nemeckí vinári zdôrazňujú, že síce teraz nemožno určiť skutočné škody, ale v každom prípade mráz bude mať na produkciu vplyv.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články