Vláda zmäkčila pravidlá. Na súkromné penzie dosiahnete skôr


			Vláda zmäkčila pravidlá. Na súkromné penzie dosiahnete skôr
13.6.2014 Produkty

Už o pol roka, od januára 2015, začne prvých tritisíc penzistov poberať kombinované penzie vyplácané od štátu a súkromných poisťovní. Definitívne tak uzrela svetlo sveta schválená reforma druhého piliera, v ktorom má 6 miliárd eur viac ako 1,5 miliónov ľudí.

 

 

Sporitelia si budú môcť vyberať po zakúpení doživotného dôchodku čas peňazí „na ruku“, teda tie, ktoré si doteraz našetrili v druhom dôchodkovom pilieri. Rezort práce odhaduje, že by mohlo ísť o 12 percent sporiteľov, v ďalších rokoch to bude dokonca až 20 percent sporiteľov.

Viac ako 550 eur na penziách spolu

O čo vlastne pôjde? Ak si sporíte v druhom dôchodkovom pilieri, budete sa môcť rozhodnúť, či chcete čerpať z neho len súkromnú penziu, alebo si chcete časť našetrených financií vybrať hneď. Štát vám však dal podmienku, a to, že vaša štátna i súkromná penzia bude musieť byť vyššia ako 550 eur. Nedosiahnu na ne však automaticky všetci sporitelia. Na takýto dôchodok bude mať po novom nárok ten, kto väčšinu života zarábal viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy, čo je teraz 1 030 eur.

80 percent sporiteľov o penzii nerozhodne

Pôvodne rezort práce uvažoval o hranici celkovej penzie vo výške 800 eur, túto podmienky však splnilo len 32-tisíc ľudí. Ide teda o zmäkčenie podmienok oproti pôvodnému plánu. Odborníci totiž upozorňujú že 80 percent sporiteľov nebude môcť o súkromnej penzii rozhodnúť vôbec, ale musia si kúpiť doživotnú penziu, ktorú im postupne vyplatí životná poisťovňa. Uvedenú hranicu penzie totiž nemajú šancu dosiahnuť.

Zmeny aj v dedení penzií

Ďalšou novinkou v novele zákona je dedenie súkromných dôchodkov. Takéto penzie sa budú dať zdediť len v prvých siedmych rokoch ich poberania. Čo to znamená v praxi? Keď napríklad zomriete po 6 rokoch od poberania súkromnej penzie, zvyšnú penziu za 1 rok vyplatí poisťovňa vašim dedičom jednorázovo. Pôvodná anuitná novela uvažovala o tom, že sa mali dediť vaše peniaze len vtedy, ak by ste zomreli počas vášho pracovného života. 

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články