Tri podmienky. Komu sa vyplatí byť v II. pilieri


			Tri podmienky. Komu sa vyplatí byť v II. pilieri
1.2.2013 Produkty

Už len štyri dni máte na vstup či výstup z druhého piliera. Až do konca januára vám bude radiť odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo. Dnes predstavujeme tri kľúčové podmienky, pre koho je druhý pilier výhodný a čo si treba zvážiť. Rozhoduje pravidelnosť sporenia, výška príspevku i dĺžka sporenia.

 


 

Ako je podľa vás v súčasnosti nastavený druhý dôchodkový pilier - čo mu "chválite" a čo mu "vyčítate"? Odporcovia hovoria, že je potrebný pre mladých ľudí a pre tých, ktorí zarábajú viac ako 700 eur - aký je váš názor?

Urobiť zovšeobecňujúci pohľad na zmeny v II. pilieri je dosť náročné.

Pozitívne hodnotím vytvorenie dvoch schém: garantovanej a negarantovanej. Mrzí ma však, že v rámci garantovanej i negarantovanej schémy nie sú správcovia legislatívou donútení k vytvoreniu aspoň jedného pasívne spravovaného fondu, keďže výsledky empirických výskumov stále viac nahráva pasívne riadeným fondom, čo sa postupne odráža aj v ponuke dôchodkových fondov v zahraničí.

Veľmi pozitívne hodnotím zavedenie dobrovoľnosti vstupu do systému a umožnenie dobrovoľných príspevkov nad rámec povinných príspevkov.

Veľkou výhodou (a teda chválou) II. piliera je, že je to ďaleko najlacnejšia forma sporenia na dôchodok v porovnaní s inými sporiacimi schémami.

Trošku zmiešané pocity mám vo faktickom reštarte II. piliera, ktorý je spôsobený automatickým presunom všetkých sporiteľov, ktorí nepreukážu aktívny súhlas so zotrvaním v negarantovanej schéme, do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu. Ale to je asi daň za to, že správcovia sa vyhovárali na „zlú“ štruktúru sporiteľov v ich „rizikovejších“ fondoch.

II. pilieru ako takému nie je veľmi čo vyčítať. Skôr je na výraznú kritiku správanie politikov, ktorí neustále menia pravidlá hry. Správcovia na to nedoplácajú. Oni len prispôsobia svoj „biznis“ model nastaveným podmienkam. Jediný, kto na neustále zmeny dopláca, je sporiteľ. V tomto smere som veľkým kritikom správania sa politikov, ale na druhej strane večným optimistom a verím, že dôjde k dohode politických strán na ústavnom zákone o II. pilieri, čo výrazne zníži politické riziko a umožní správcom robiť si svoju robotu poriadne. Na druhej strane posledná novela z leta 2012 výrazne znížila reguláciu prostredia, čo rozviaže ruky správcom, a tí budú musieť preukázať, že vedia spravovať naše úspory, pretože sa už nebudú mať na čo vyhovárať.

Pre koho je II. pilier výhodný?

Dobrá otázka. Odpoveď je už v súčasnosti jednoduchšia. II. pilier je vzhľadom na nastavenie I. piliera výhodný pre všetkých, ktorí zarábajú viac ako 1,2 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Ale na druhej strane musím povedať tie podstatné a kľúčové podmienky, za ktorých sa II. pilier oplatí zvoliť ako formu sporenia si na dôchodok. Tie kľúčové podmienky sú v podstate tri:

  1. Pravidelnosť sporenia. Ak niekto predpokladá, že nebude pravidelne sporiť, tak mu to II. pilier v deakumulačnej fáze „spočíta aj s úrokmi“. Ak nebudem napríklad prispievať do II. piliera počas doby 5 rokov, neznamená to, že do dôchodku sa mi táto doba „nesporenia“ nebude počítať. Práve naopak. II. pilier nepozná niečo také ako „doba nesporenia“.

  2. Výška príspevku a dĺžka sporenia. Čím viac a dlhšie sporíte, tým viac nasporíte. Na Slovensku máme všeobecne veľmi nízku mieru sporenia na dôchodok. Ak si niekto naozaj myslí, že sporením 4 % zo mzdy počas obdobia 20 rokov bude počas 20 rokov na dôchodku poberať dôchodok vo výške približne 50% jeho mzdy v aktívnom veku, tak je bohužiaľ úplný finančný analfabet. Kapitál generuje do budúcnosti kapitál. Táto poučka platí. Teda čím dlhšie kapitál vytvárate, tým viac ho budete mať a tým dlhšie si ho budete môcť užívať. Ak nedokážete rozložiť tvorbu kapitálu na dlhšie obdobie, tak vám ostáva len druhá možnosť – sporiť viac.

  3. Aktívne riadenie úspor. Prvé dve podmienky sú povedzme minimálne požiadavky na to, aby ste boli schopný sa zabezpečiť v starobe. Tá tretia podmienka definuje, či pôjdete do dôchodku ako priemerný človek alebo adekvátne zabezpečený, starobu si užívajúci, dôchodca. II. pilier je o spojení príspevku a znalosti investovania. Ak chcete vystaviť svoje celoživotné úspory schopnosti (neschopnosti) správcu, tak prosím. Ale vedzte, že je to dosť rizikový krok. II. pilier umožnil aktívne riadenie úspor v dvoch fondoch. Preto to treba naozaj využívať. Pre využitie tejto možnosti máme predsa finančných poradcov. Ak sa správajú len ako finančný sprostredkovatelia, ktorí vám predajú produkt a potom sa o vás nestarajú, tak ich rýchlo opustite. Podstate finančných poradcov pri sporivých finančných produktoch je v tom, aby vás aktívne a odborne sprevádzali celou dobou sporenia. Za to si ich platíte. Ak takého finančného poradcu nemáte, tak si začnite hľadať.                    

oPoisteni.sk

Ďalšiu časť rozhovoru zverejníme v nasledujúcich dňoch. 

Profil - Kto je Ján Šebo:

Pôsobí na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici a na Ekonomicko-správní fakulte Masarykovy Univerzity v Brne. Vyučuje predmety zamerané na verejné financie, penzijnú ekonómiu a financie. V súčasnosti pôsobí ako finančný expert Európskej komisie v pracovnej skupine FSUG (Financial Services User Group). Profesionálny záujem mám v problematike špekulatívneho investovania a obchodovania na finančných trhoch, dynamického riadenia portfólií a fundamentálnej analýzy. Som doživotným členom AAII (American Association of Individual Investors) so sídlom v Chicagu (USA). Pôsobí ako prispievateľ a člen redakčnej rady časopisu "Obchodník" venovaného problematike finančných trhov, špekulatívneho investovania a obchodovania.

 



Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS