Dnes padne vaše rozhodnutie: vstúpiť či vystúpiť z II. piliera


			Dnes padne vaše rozhodnutie: vstúpiť či vystúpiť z II. piliera
31.1.2013 Produkty

Už len dnes môžu sporitelia vstúpiť či vystúpiť do II. piliera. Kto mal do neho vstúpiť či vystúpiť? Ján Šebo, odborník na druhý pilier vám radí, na tom budú jednotlivé dôchodkové fondy, čo môžete čakať od správcov dôchodkových správcovských spoločností a ktoré budú najdôležitejšie momenty v II. pilieri v tomto roku?

 

                                                                       

Aký v II. pilieri predpokladáte pohyb klientov na rozdiel od predchádzajúcich otvorení tohto piliera? Je tam nejaká zmena oproti minulým rokom?

Otvorenie II. piliera dáva možnosť arbitrážnemu rozhodnutiu. Môžete vlastne zmazať svoje nesprávne rozhodnutie z minulosti. To je jedinečná šanca.

Komu sa  oplatí vystúpiť?

Menej príjmovým skupinám obyvateľstva, respektíve sporiteľom, ktorí majú veľmi krátko pred dôchodkom a sporili málo alebo veľmi nepravidelne. Títo by mali odísť. II. pilier im zrejme ponúkne „drahú“ anuitu a I. pilier im zatiaľ, zdôrazňujem zatiaľ, poskytne vyšší dôchodok.

Nepredpokladám však, že vystúpi veľa sporiteľov. Tie obdobia sú už za nami. II. pilier je viac-menej stabilný, čo sa týka štruktúry sporiteľov.

Kto by mal vstúpiť?

Všetci mladí do 35 rokov, ktorí predpokladajú, že budú pracovať. Ak sa chcú „flákať“ a pracovať nepravidelne, II. pilier im to „spočíta aj s úrokmi“. II. pilier je založený na pravidelnosti sporenia. Len to má význam.

Sporitelia sa až do konca marca 2013 môžu rozhodnúť pre svoju investičnú stratégiu v jednotlivých fondoch. Očakávate výraznejšie presuny klientov medzi fondami? Akým investičným stratégiám dajú prednosť správcovia DSS?

95 % sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri nereaguje na zmeny a správajú sa inertne. Preto očakávam, že legislatíva prehodí takéto percento ľudí z negarantovanej schémy do garantovanej. Toto očakávajú aj správcovia, preto nebudú upravovať svoje investičné stratégie a ani nebudú robiť výraznejšie zmeny v štruktúre portfólií. Jednoducho budú čakať, kým sa dopytová stránka trhu „uprace“.

Celkovo sa znížila miera regulácie II. piliera, čo umožní správcom vytvárať rôzne stratégie. Ako na to zareagujú jednotlivé správcovské spoločnosti je už však otázka analýzy ponuky. Keďže je trh veľmi koncentrovaný, predpokladám, že veľkí správcovia sa zamerajú najmä na maximalizáciu vlastného zisku, a to najmä cez konsolidáciu existujúcich fondov. To otvorí priestor menším správcom, aby prilákali sporiteľov na väčšie množstvo rôznych fondov najmä v negarantovanej schéme.

Uvidíme, čo sa stane s indexovými fondmi, najmä u malých správcov. Možno ho jemne obmenia v rámci benchmarku, ktorý bude diverzifikovanejší, ale zrejme si ho jedna alebo dve správcovské spoločnosti ponechajú. A z môjho osobného pohľadu je to jasný signál pre sporiteľov, ktorí si chcú sami spravovať úspory cez nekorelované dôchodkové fondy.

Čo teda odporúčate sporiteľom v II. pilieri?

Sporiteľom odporúčam, aby hľadali také správcovské spoločnosti, ktoré si ponechajú väčšie množstvo fondov v negarantovanej schéme, ktoré sa budú investičnou stratégiou líšiť nielen na papieri (štatúte a informačnom prospekte), ale aj v realite. Preto je treba veľmi pozorne čítať štatúty a následne mesačné správy. Ak správca tvrdí, že ide o rastovú stratégiu založenú na aktívnom riadení najmä akciových investícií zameraných na emergingmarkets a následne v mesačných správach nájdem v portfóliu 10% akciových investícií investovaných od ETF-iek naviazaných na Európu alebo USA, tak sa len zasmejem a rýchlo hľadám správcu, ktorý robí to, čo naozaj proklamuje. To neplatí len o II. pilieri, ale o všetkých finančných produktoch investičného charakteru.

V minulom roku sa najlepšie darilo podľa ADSS indexovým dôchodkovým fondom, ďalšie fondy v zhodnotení veľmi nelíšili, pohybovali sa cca okolo 3 - 3,5 percent, čo sotva pokrylo mieru inflácie. Pomôže klientom lepšie zhodnotiť financie, ak prestúpia do fondu, ktorý zarábal uplynulý rok najlepšie?

Podľa očakávaní sa darilo najlepšie indexovým dôchodkovým fondom, ktoré zo zákona museli kopírovať zvolený akciový index. 5 správcov kopírovalo MSCI World Index, t.j. vývoj najväčších svetových akciových titulov a jeden správca kopíroval EuroStoxx50 Index, t.j. vývoj 50 najväčších európskych akcií.

Európskym akciám (najmä nemeckým, ktoré majú najväčšie zastúpenie na indexe) sa darilo v minulom roku lepšie ako zvyšku sveta. Ale teraz by sa hodilo povedať podstatnú informáciu. To je minulosť. Nič to nevypovedá o budúcnosti.

Preto sporiteľom výrazne radím, aby sa neriadili minulou výkonnosťou, ale očakávaným výnosom do budúcnosti. Odchýlka od očakávaného výnosu potom generuje rozhodnutie pre sporiteľa prestúpiť do iného fondu. Je to trošku náročnejšie realizovať v praxi, ale dá sa to. To by mali robiť finanční poradcovia. Za to sú, alebo skôr mali by byť, platení.

Veľmi podobný výnos zažili ostatné typy fondov, t.j. dlhopisový, zmiešaný aj akciový. Je to spôsobené štruktúrou portfólia, ktorá je nastavená na konzervatívnu investičnú stratégiu. Do mája 2013 ani netreba očakávať výraznejšie zmeny v štruktúre týchto fondov. Po reštarte systému si treba pozorne čítať mesačné správy a posudzovať štruktúru portfólia fondov voči rizikovému profilu sporiteľa a očakávanej výkonnosti. To je základný pohľad na to, ako by sa mal sporiteľ v II. pilieri pri správe svojich úspor správať.

Aké sú vaše osobné očakávania ohľadom výkonnosti dôchodkových fondov v nasledujúcich 12 mesiacoch?

Čo sa týka očakávanej výkonnosti na najbližších 12 mesiacov, tak odpovedám, že neviem. Nemám čarovnú guľu a pochybujem, že ju niekto má. Ja sa rozhodujem podľa momentálnej situácie na trhu a iných fundamentálnych a technických parametrov.

oPoisteni.sk

 

Tieto momenty najviac ovplyvnia smerovanie v II. pilieri v roku 2013

Vzhľadom na nastavené legislatívne parametre a očakávanú zmenu legislatívy by som najbližší vývoj v II. pilieri rozvrhol do 3 podstatných etáp:

1. etapa: je reštart systému plánovaný k 1. 5. 2013. To prinesie obrovské presuny sporiteľov nasledované obrovskými presunmi majetku. Tento fakt utlmí aktivitu správcov pri nakupovaní akciovej zložky do portfólií až do mája 2013.

2. etapa:  je konsolidačná. Súvisí so zlučovaním fondov a nastavovaním nových investičných stratégií. Predpokladám, že táto etapa bude prebiehať od 1. 5. 2013 do konca roka 2013.

3. etapa: súvisí s očakávanými legislatívnymi zmenami v deakumulačnej fáze. Prejaví sa naplno „pravda“ o cene anuít a výške dôchodkov z II. piliera. To spustí lavínu politických debát a teda opätovne sa zvýši politické riziko, ktoré dosť negatívne ovplyvňuje správcov. Táto etapa bude podľa môjho názoru prebiehať po celý rok 2014.

Ján Šebo, odborník na druhý pilier, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS