Obchodné úvery na Slovensku nie sú v trende
„Zo všetkých sledovaných krajín vo východnej Európe, práve na Slovensku zaznamenávame z roka na rok najprudšie poklesy (celkovo o 60 percentuálnych bodov) vo využívaní obchodných úverov pri domácich aj zahraničných B2B transakciách," objasňuje Tomáš Mezírka, riaditeľ poisťovne Atradius.
V priemere okolo 20 percent celkového B2B domáceho a zahraničného objemu predaja u nás, je realizovaného na základe obchodného úveru. Čísla za daný región naznačujú, že pomer B2B predaja založeného na obchodných úveroch, je na Slovensku značne nižší ako celkový takýto predaj vo východnej Európe (42.9 percent domáci predaj a 38.4 percent export) a západnej Európe (44.9 percent domáci predaj a 37.7 percent export).
Peniaze musia byť v obehu, aby tvorili zisk
„Tento trend s odloženými splatnosťami vo firmách je pre nás prekvapením. Z pohľadu cash-flow a rizika je to v poriadku, na druhej strane sa firmy zbytočne okrádajú o potenciálny rozvoj biznisu. Veľa kontraktov a obchodných ponúk jednoducho podnikatelia nevyhrajú preto, lebo niekto iný bol schopný ponúknuť dlhšiu splatnosť," objasňuje riaditeľ.
Konzervatívny prístup vo využívaní obchodných úverov na Slovensku sa dá podľa neho vysvetliť nárastom nezaplatených pohľadávok po splatnosti za posledné dva roky či už v domácom alebo zahraničnom predaji.
Tento fakt je zarážajúci aj v porovnaní s ostatnými susednými krajinami, ako je Česko, Poľsko či Maďarsko, ktoré sú nám v mnohom podobné. „Pokiaľ by sa Slovensko dostalo na rovnaké čísla ako podniky v zahraničí, minimálne by to zvýšilo pohyb tovaru a ešte viac rozprúdilo ekonomiku. Pre podnikateľov by to znamenalo väčšie príjmy i vyššiu možnosť investovať do vlastného rozvoja, čo by im vygenerovalo vyšší zisk.“
Optimistické prognózy v roku 2016
Podľa odhadov bankových analytikov by aj v roku 2016 mala slovenská ekonomika rásť o 3,4 a v roku 2017 o 3,5 percenta. Optimistické prognózy a zlepšovanie situácie na trhu práce podporí aj rast firiem.
„Ak hrubý domáci produkt rastie o viac ako tri percentá ročne, darí sa ekonomike, podnikaniu i firmám. Pokiaľ sa niekto obáva druhotnej platobnej neschopnosti, má možnosť dať si svoje pohľadávky poistiť, alebo môže využiť iné nástroje na ich zabezpečenie. V roku 2016 sú naše prognózy v oblasti poistenia pohľadávok optimistické," uzatvára Tomáš Mezírka.
Komentáre
Pridať komentár