Starobný dôchodok? Takto dnes s ním vyzerá


			Starobný dôchodok? Takto dnes s ním vyzerá
30.9.2013 Produkty

V prvom polroku 2013 prešiel druhý pilier dôchodkového sporenia pomerne výraznými zmenami. Väčšina z nich bola ešte dôsledkom novelizácie zákona o starobnom dôchodkovom sporení z roku 2012 (ďalej iba zákon), keďže viacero významných ustanovení vstúpilo do účinnosti k 1. 1.2013, alebo až začiatkom mája.

V priebehu prvej polovice roka 2013 už k žiadnym novým legislatívnym úpravám nedošlo. Jedna z najzásadnejších zmien, ktoré začali platiť s príchodom roka 2013, sa týkala počtu a typov dôchodkových fondov, ktoré musí dôchodková správcovská spoločnosť povinne zo zákona vytvárať. Kým v minulosti musel každý správca vytvoriť anásledne spravovať práve tri, resp. neskôr štyri dôchodkové fondy predpísaného zamerania (dlhopisový, zmiešaný, akciový a indexový), po novom sú povinné už iba dva dôchodkové fondy – jeden dlhopisový garantovaný a jeden akciový negarantovaný.

Dôchodkové fondy po novom

Okrem toho však pribudla možnosť ponúkať sporiteľom ľubovoľný počet ďalších dôchodkových fondov, pričom dôchodková správcovská spoločnosť sa môže rozhodnúť, či budú tieto dôchodkové fondy garantované alebo nie. Taktiež investičné zameranie týchto dôchodkových fondov ostáva (v medziach zákona) v réžii dôchodkových správcovských spoločností. V nadväznosti na tieto úpravy novelizovaný zákon tiež nariadil dôchodkovým správcovským spoločnostiam previesť do začiatku mája 2013 majetok všetkých sporiteľov, ktorí sa výslovne nevyjadrili inak, do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu.

Zmena pravidiel v praxi

Ďalším dôležitým aspektom novely zákona bola zmena pravidiel pre vstup nových sporiteľov na plne dobrovoľný režim pre všetkých ľudí, ktorých vek nepresiahol 35 rokov. Počnúc prvým dňom roka 2013 začali platiť v systéme aj niektoré nové nastavenia technickejšieho charakteru, ako zmena parametrov pre výpočet odplát dôchodkových správcovských spoločností, či predĺženie sledovaného obdobia na vyhodnocovanie garancií v dlhopisových dôchodkových fondoch na 10 rokov.

Počas prvého polroka 2013 sa celkový počet sporiteľov v systéme znížil o 30 534, čiže o niečo viac ako 2 %. Pod úbytok sporiteľov sa primárne podpísalo otvorenie druhého piliera dôchodkového sporenia pre dobrovoľné vstupy a výstupy. Celková bilancia pohybov počas celej periódy otvorenia bola záporná, a to vo výške zhruba 75 tisíc. Pritom väčšia časť z tohto úbytku sa vzťahovala na január 2013 ako posledný mesiac periódy otvorenia, a teda spadala do aktuálneho sledovaného obdobia.

oPoisteni.sk

Zdroj: Analýza slovenského finančného sektora za rok 2013 (NBS)

Zdroj: oPoisteni.sk, NBS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články