Kľúčovou udalosťou sledovaného obdobia v systéme starobného dôchodkového sporenia bolo výrazné preskupenie sporiteľov a tiež majetku medzi jednotlivými typmi dôchodkových fondov, ktoré súviselo s legislatívnou úpravou v oblasti nastavenia garancií.
90 % sporiteľov v dlhopisových fondoch
Viac ako 90 % sporiteľov sa tak od začiatku mája nachádzalo v dlhopisových dôchodkových fondoch, ktoré ako jediné zostali zo zákona povinne garantované. Väčšina dôchodkových správcovských spoločností zároveň pristúpila k zmene nastavenia investičnej stratégie.
Zmiešané a akciové negarantované fondy sa po dlhšom období vyprofilovali na odlišný výnosovo-rizikový stupeň tým, že boli do ich portfólia zaradené akciové investície v nezanedbateľnom zastúpení, čím sa opätovne zaviedla diferenciácia štruktúry aktív v jednotlivých typoch fondov. Okrem toho sa výrazne zvýšila aj durácia portfólií dôchodkových fondov. Toto zvýšenie zaznamenali vďaka predĺženiu horizontu na dopĺňanie majetku aj garantované dlhopisové fondy.
Zmenšenie členskej základne o 10 tisíc
V doplnkovom dôchodkovom sporení sa účastnícka základňa zmenšila o necelých 10 tisíc. Tak ako v minulých rokoch rástol záujem o sporenie prostredníctvom niektorého z menších príspevkových doplnkových dôchodkových fondov so špecializovanou stratégiou. V oboch pilieroch dôchodkového sporenia sa priemerná medziročná výkonnosť na konci sledovaného obdobia nachádzala v kladnom pásme, avšak toto nominálne zhodnotenie je najmä dôsledkom rastu cien aktív ešte v druhej polovici roka 2012.
Zdroj: Analýza slovenského finančného sektora NBS za I. polrok 2013
Komentáre
Pridať komentár