Ako treba postupovať pri ochorení alebo úraze v zahraničí, aby ste dostali nemocenskú


			Ako treba postupovať pri ochorení alebo úraze v zahraničí, aby ste dostali nemocenskú
11.6.2019 Produkty

Zastihlo vás v zahraničí ochorenie alebo úraz? Pozrite sa, kedy vám vznikne nárok na nemocenskú dávku, dokedy a aké doklady musíte pre jej priznanie predložiť.

v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu, ktorý utrpel poistenec v cudzine, platia pre uznanie dočasnej pracovnej neschopnosti (čo je podmienkou na priznanie nemocenského) podľa Sociálnej poisťovne, osobitné pravidlá.

Poistenec môže postupovať dvomi spôsobmi:

  • Ak mu v zahraničí poskytnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť spojenú s hospitalizáciou, po ukončení hospitalizácie do troch dní predloží prepúšťaciu správu z cudziny ošetrujúcemu lekárovi na Slovensku, ktorý potvrdí dočasnú PN poistenca. Ošetrujúci lekár vystaví potvrdenie o dočasnej PN spätne, pričom dátum jej začiatku určí podľa prepúšťacej správy. Toto potvrdenie doručí zamestnanec/dohodár svojmu zamestnávateľovi. Poistenec, ktorý má status SZČO alebo dobrovoľne poistenej osoby, ho doručí pobočke Sociálnej poisťovne podľa svojho trvalého bydliska (nemusí osobne, stačí poslať poštou).
  • Ak sa choroba alebo úraz stali v členskom štáte Európskej únie (EHP, Švajčiarsku), poistenec môže požiadať lekára v danom štáte, aby osvedčil jeho PN vystavením platného vnútroštátneho tlačiva (ktorým sa v danom štáte potvrdzuje dočasná PN). Ak miestni lekári nevydávajú potvrdenie o PN, poistenec požiada o vystavenie potvrdenia priamo inštitúciu vykonávajúcu sociálne poistenie v danom štáte. Táto inštitúcia zabezpečí lekárske posúdenie PN danej osoby a vystavenie príslušného potvrdenia. Vyššie uvedené potvrdenia o PN Sociálna poisťovňa pre priznanie dávky nemocenské akceptuje tak, akoby boli vystavené ošetrujúcim lekárom v Slovenskej republike. Samozrejme, Sociálna poisťovňa pritom preskúma splnenie všetkých ďalších podmienok na priznanie dávky.
     
Zdroj: Sociálna poisťovňa, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články