Nárast platobnej neschopnosti celosvetovo narastie o 26 %. Slovensko to zvláda lepšie, ako sa čakalo


			Nárast platobnej neschopnosti celosvetovo narastie o 26 %. Slovensko to zvláda lepšie, ako sa čakalo

Analytici spoločnosti Atradius očakávajú nárast globálnej podnikovej platobnej neschopnosti o 26 %, najmä v druhej polovici roku 2020.

Nárast je spôsobený najmä dopadom pandémie Covid-19 na globálne ekonomiky. Očakáva sa, že tento rok sa do recesie dostane každá veľká ekonomika s výnimkou Číny. Hĺbka a dĺžka rececie bude daná úspešnosťou jednotlivých ekonomík zvládnuť boj s pandémiou a schopnosťou prosperovať z novozniknutej situácie. 

Situácia na Slovensku

Vývoj na Slovensku bude reagovať s oneskorením a prejaví sa predovšetkým v roku 2021 tretinovým nárastom počtu insolvencií. Nastupujúce ochladenie ekonomiky vo poslednom kvartáli minulého roku vyvolalo široké spomalenie platieb v prvom kvartáli tohto roku a veľký nárast nesplatených pohľadávok.

Tomáš Mezírka, riaditeľ spoločnosti Atradius konštatuje: „Zásah pandémie bol nečakanou ranou, ktorú ale zatiaľ slovenské podniky zvládajú lepšie ako sa očakávalo. A preto odhadujeme medziročný nárast insolvencií za rok 2020 na úrovni okolo 20 – 22 %. Pomocnou rukou je najmä podpora ekonomík a ich stabilizácia u našich hlavných exportných partnerov.“ 

Predpoklad nárastu insolvencií 2020 (medziročne v %)

Turecko

41 %

USA

39 %

Hong Kong

39 %

Rusko

35 %

Španielsko

30 %

Česká republika

23 %

Slovensko

20 - 22 %

Poľsko

18 %

Taliansko

17 %

Rakúsko

11 %

Rumunsko

11 %

Kanada

8 %

Nemecko

6 %

 

Hlavný ekonóm spoločnosti Atradius John Lorié poznamenal: „Vládne opatrenia rôznymi spôsobmi znížili očakávané zvýšenie počtu prípadov bankrotu. Buď posunuli hranicu pre podanie žiadosti, znížili schopnosť veriteľa vynútiť bankrot, alebo poskytli dostatočnú finančnú podporu na oddialenie podaní. Po skončení platnosti podporných programov však počet podaní bude rýchlo stúpať.“

Celosvetová situácia

Ekonomiky južnej Európy zažívajú väčší dopad koronavírusu  ako severná Európa. Juhoeurópske ekonomiky, ako napríklad Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Portugalsko a Grécko, sa vo väčšej miere spoliehajú na cestovný ruch. Nemecko, Dánsko, Rakúsko a Holandsko sú menej závislé od cestovného ruchu a darí sa im lepšie zvládať nové infekcie, pričom sa zdá, že ich ekonomiky sa lepšie prispôsobujú obmedzeniam spoločenského odstupu. Očakáva sa, že Spojené kráľovstvo zažije najväčšie zníženie HDP v Európe po prísnejšej izolácii a Brexitovej neistote.

USA, Japonsko a Austrália majú pozitívnejší výhľad na HDP ako väčšina európskych krajín. Očakáva sa však, že USA spolu s Hongkongom a Tureckom zažijú jedno z najväčších nárastov platobnej neschopnosti. Japonské predčasné zrušenie obmedzení vytvára tlak na hospodársky rast, ktorý môže zvyšovať riziká platobnej neschopnosti. Austrália je síce modelovým príkladom kontroly, oblasť cestovného ruchu môže pocítiť latentný vplyv, ktorý spôsobí väčšie zvýšenie platobnej neschopnosti v roku 2021.

Zdroj: Atradius

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články