Ďalšie meškanie implementácie Solvency II - Ako ďalej?


			Ďalšie meškanie implementácie Solvency II - Ako ďalej?
24.9.2013 Poistný trh

Oznámenie Európskeho parlamentu o zaradenie agendy Omnibus2 a prípadné schválenie tejto kľúčovej normy pre projekt Solvency 2 (S2) až na marec budúceho roka znamená ďalšie meškanie nástupe nového regulačného režimu pre poistné odvetvie v Európe, možno až na január 2016 podľa niektorých odhadov.

Z pohľadu už vynaložených nákladov na implementáciu jednotlivých opatrení, modelovanie a ďalšie súvisiace činnosti (odhady sa pohybujú v hodnotách až 0,1 % predpísaného poistného ročne), budú určite všetky subjekty trhu porovnávať tieto vynaložené náklady s benefitmi, ktoré S2 prináša. Boli tieto výdavky zbytočné? Mohli sme ich venovať užitočnejším oblastiam?

Pokrok v riadení firemných rizík

V prvom rade je potrebné pripomenúť, že v poslednej dekáde ako poisťovatelia, tak aj zaisťovatelia, významne pokročili v implementácii procesu riadenia firemných rizík. Vieme , že v tomto odvetví, rovnako ako ostatných finančných odboroch, bol risk management vždy na veľmi vysokej úrovni - to samo vyplýva z hlavnej činnosti poistenia / zaistenia - teda transfer rizika od iných subjektov trhu.

Dnes navyše dochádza k zjednoteniu skôr roztrieštených aktivít do uceleného systému Enterprise Risk Managementu (ERM) a tým ku kvalitnejšiemu pohľadu na riadenie rizík a ich prijímania. Táto skutočnosť je dôležitá v čase dramatického postupu informačných a iných technológií a volania po nových produktoch (nanotechnológie, kybernetické riziká, 3D výtlačky a pod.). Nie je to teda čakanie na nový názov, ale kvalitné vykonávanie už prebiehajúcich aktivít.

Okamžité benefity

Na rozdiel od nekonečného riešenia problematiky Solvency 2 je možné odporučiť niektoré postupy, ktoré budú prinášať organizáciám ďalšie benefity bez čakania na nevedno ...

* Nekomplikujte prácu risk managementu

- Princípom programu je jednoduchosť, organizačná disciplína, firemná kultúra a nastavenie procesov v súlade so strategickými cieľmi organizácie, dostatočná úroveň vnútornej kontroly . Už dnes existuje viacero pomôcok k úspešnému postupu, ako je napríklad COSO ERM alebo ISO 31000.

* Neprehliadajte riziká, ktoré sa neľahko kvantifikujú

- Organizácia sa často sústredí na modely a riziká, ktoré sa dobre spočítajú poistnými matematiky, ostatné idú trochu stranou (napríklad strategická, reputačné, operačné) .

* Nečakajte na modely prvého piliera Solvency2

- Na regulačné účely nateraz platia existujúce solventnostné kalkulácie. Produktovo sa zamerajte na kvalitnú alokáciu kapitálu a kvalitné ALM. Myslím, že súčasná štruktúra umiestnenia technických rezerv na strane aktív dáva dostatočný návod. Na strane pasív je to kvalitná a aktívna práca s rezervami a dosiahnutie súladu medzi životnosťou rezerv a finančným umiestnením. Alokácie kapitálu prinášajú najlepšie výsledky v okamihu, kedy ste schopní zlepšiť hodnotu RAROC, predovšetkým kvalitnými opatreniami v oblasti úpisu rizík.

* Pripravte sa na organizačné a manažérske zmeny, ktoré prináša ERM

- Nastavenie kapitálového modelu v spoločnosti vyžaduje koordináciu hneď na niekoľkých frontoch:

(a) technický vývoj modelu samotného,

(b) výchova všetkých zainteresovaných stakeholderov o procese,

(c) plánovanie procesu vrátane kritických rozhodovacích momentov,

(d) prijatie a zapracovanie požiadaviek od stakeholderov - sem nepochybne patrí aj dohľadový orgán.

* Využite ORSA (vlastné hodnotenie rizika a solventnosti)

- ako nástroja kvalitného riadenia organizácie bez čakania na zákony a predpisy. Je to dôležitý nástroj, neoddeliteľná súčasť druhého piliera S2 a je možné s ním pracovať ihneď. V budúcnosti sa stane nepochybne veľmi silným nástrojom nielen pre potreby regulátorov, ale aj ďalších externých stakeholderov a predovšetkým bude kvalitným manažérskym nástrojom.

Na čom závisí úspech risk managementu

Úspech ERM leží v kvalitnom a včasnom dodaní potrebných informácií vedenia pre jeho rozhodovací proces a v akceptácii procesu všetkými pracovníkmi danej organizácie. Kým väčší poisťovatelia, najmä nadnárodné skupiny v oblasti modelovania a implementáciu risk managementu pracujú, niektoré menšie lokálne organizácie skôr čakajú na to, čo bude ďale . Možno im po prečítaní prvého odseku o odloženie implementácie S2 spadol kameň zo srdca; to je však nedozierna chyba, pretože stráca konkurenčnú schopnosť a krok s ostatnými.

Ing. Vladimír Pulchart , MBA

London Direct Underwriters, a.s.

Zdroj: Ing. Vladimír Pulchart

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články