Ako s ňou majú naložiť a má vôbec zmysel pri prvej výplate riešiť finančné produkty? Odpoveď pripravil Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select Slovensko.
Prvé zamestnanie je spojené s prvými odvodmi do Sociálnej poisťovne a prvou dilemou, či využiť výhody druhého piliera alebo nie. „Súčasní absolventi sa v porovnaní s tými staršími nemusia rozhodovať, či vstúpiť alebo nie, systém ich automaticky do druhého piliera priradí,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Aj keď je téma dôchodkov a ich výšky pre mladých ľudí nezaujímavá, práve tento automatický vstup im zníži riziko nízkeho dôchodku.
Na vyšší dôchodok treba peniaze odkladať okrem povinných odvodov do dobrovoľných pilierov. Koľko odkladať? „Ak zamestnávateľ prispieva na tretí či štvrtý pilier, treba to využiť a splniť podmienky na získanie maximálneho zamestnávateľského príspevku,“ radí analytik.
Dôchodok je však téma nielen tematicky ale aj časovo veľmi vzdialená. Na jeho čerpanie je potrebné prežiť desiatky rokov. „Preto je namieste už na začiatku pracovnej cesty uvažovať aj o zabezpečení pokrytia bežných výdavkov pri výpadku príjmu z rôznych dôvodov,“ upozorňuje Pavel Škriniar.
Mohlo by vás zaujímať: Poistenie storna poplatkov môže pomôcť pri prírodných katastrofách v turistickej destinácii
Vytvorenie finančnej rezervy vo výške najviac 3-mesačných výdavkov trvá pomerne dlho. Navyše, úvod pracovného života je spojený skôr so skúšobnou lehotou než s prácou na dobu neurčitú. „Aj menší úraz môže spôsobiť, že zamestnávateľ nebude ochotný čakať na vyzdravenie zamestnanca. Dobré poistenie zdravia (úrazové poistenie), teda zabezpečenie náhrady príjmu na bežné výdavky, je preto viac než žiaduce,“ hovorí analytik.
Na bežný život by tak z výplaty ostávalo 716 až 965 eur mesačne, pričom základ budovania majetku a finančnej istoty by už bol. V závislosti od toho, či je bývanie riešené ešte rodičmi alebo podnájmom, by do úvahy prichádzala aj príprava na kúpu nehnuteľnosti. Tam by mal smerovať zvyšok výplaty.
Mohlo by vás zaujímať: Legendárny Goran Ivaniševič je novým ambasádorom značky UNIQA na Balkáne
„Po prvom roku na trhu práce je takéto nastavenie platobných príkazov nevyhnutné aktualizovať. Je potrebné zhodnotiť, ako sa zmenili životné priority, ako sa zmenila životná situácia a plány. So skúsenosťami s týmito finančnými produktmi sa bude podstatne jednoduchšie riešiť a vypĺňať finančný plán,“ uzatvára Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Ten by totiž mal byť základom pri ceste životom.
Ak sa vám to zdá zložité, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí vašu situáciu a navrhne finančný plán, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
Komentáre
Pridať komentár