Ako bude vyzerať presun úspor sporiteľov v 2. pilieri? Pozrite si to


			Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri? Pozrite si to

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. Čo to bude znamenať pre sporiteľov?

„Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Napraviť počin, ktorý zbytočne realizoval straty vedúce k zníženiu budúcich dôchodkov, má predvolená investičná stratégia. Jej podstatou je mať dôchodkové úspory zainvestované do rizikovejších avšak výnosnejších aktív.


Mohlo by vás zaujímať: Klientsky portál moja UNIQA s novými službami aj dizajnom


Do tejto stratégie sa idú prvého júla postupne presúvať úspory, ktoré doteraz trčali v dlhopisových a málo výnosných dôchodkových fondoch.

„Celý proces bude postupný, aby sa čo najviac znížilo investičné riziko. Postupným presunom sa minimalizuje riziko nevhodného načasovania a predaja za nevýhodnú cenu. Výsledkom bude majetok vyšší o 24 % až 115 % v závislosti od vývoja na finančných trhoch a od príspevkov sporiteľa (v porovnaní so situáciou, ak by majetok ostal v dlhopisovom fonde),“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA varuje: Motorkári vyrážajú, na cestách čelia väčším rizikám, nehody bývajú fatálne


Trvanie presunu je dlhodobé a medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami nie sú zásadné rozdiely. Začne tým, že nové príspevku budú presmerované do indexového fondu.

Ako dlho bude trvať presúvanie existujúcich dôchodkových úspor?

365.life
25 mesiacov - postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 4 %

Allianz
28 až 29 mesiacov - postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 3,5 %

NN
34 mesiacov - 30 % sa presunie počas prvých 6 mesiacov, 70 % počas 28 mesiacov

Uniqa
30 mesiacov – majetok sa podelí počtom mesiacov zostávajúcich do konca presunu

VÚB Generali
30 mesiacov (postupné zvyšovanie podielu indexového fondu o 3,33 %)

* vývoj pri sporiteľoch starších ako 50 rokov bude zohľadňovať zákonné limity  (https://www.adss.sk/)

Správne nastavené dôchodkové sporenie dáva vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť pozitívny efekt z prerozdelenia povinných odvodov medzi dva dôchodkové piliere. „Dva piliere sú však pre zabezpečenia dôchodku podľa vlastných predstáv nedostačujúce,“ upozorňuje investičný analytik.

K dispozícii sú ešte ďalšie tri piliere – doplnkové dôchodkové sporenie, individuálne investičné schémy a ostatné finančné produkty.

„Pre správne nastavenie budovania päťpilierového dôchodku je dobré porozprávať sa s finančných sprostredkovateľom, ktorý je licencovaný Národnou bankou Slovenska v sektoroch dôchodkového sporenia, sektore kapitálového trhu a v sektore poistenia a zaistenia. Ich zoznam je dostupný na stránkach Národnej banky Slovenska,“ odporúča Pavel Škriniar, investičný analytik.

Zdroj: Swiss Life Select

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články