Zurich sa sťahuje zo sporného projektu ropovodu


			Zurich sa sťahuje zo sporného projektu ropovodu
1.9.2020 Zahraničie

Získavanie ropy z dechtových (či ropných) pieskov má podstatne horšiu ekologickú bilanciu než konvenčná ťažba tejto suroviny.

V Kanade ju má navyše ropovod transportovať cez horský masív, ktorý je veľmi citlivý na ekologické vplyvy. Ochrancovia prírody broja proti tomuto projektu. Svoj nesúhlas adresujú aj poisťovniam, ktoré poskytujú krytie. Z nemeckých poisťovní pred časom ohlásil významnú redukciu už Talanx a teraz ohlásil svoj odchod aj Zurich. 

Ropné piesky sú rozsiahle ložiská nekonvenčnej ropy vo forme ropných živíc. Niekedy sa nazývajú aj ako dechtové alebo živičné piesky. Ide o zmes ílu, piesku, vody a živíc, ktoré sa dajú spracovať na ropu. Na výrobu jedného barelu ropy sú potrebné dve tony dechtových pieskov. Najväčšie náleziská sú vo Venezuele a v kanadskej Alberte, ktorej sa týka práve problematický projekt. 

V máji ohlásil odstúpenie nemecký Talanx, ktorý využil opciu. Tá mu tento krok umožňovala. Munich Re síce v projekte stále zotrváva, ale už avizoval, že ďalšie predĺženie existujúce zmluvy preverí a bude prípadne požadovať nové upisovacie smernice pre ropné piesky. A to môže vyústiť takisto až do rezignácie na účasť.  

Podľa neziskovej organizácie Urgewalt sú niektorí iní poisťovatelia stále súčasťou tohto projektu, napríklad Lloyds of London. Zurich bol doteraz riadiacou poisťovňou, ale podľa oznámenia agentúry Reuters z jeho pokračujúcej účasti zišlo. Stalo sa tak bezpochyby v nadväznosti na protesty ochrancov prírody i veľké časti kanadskej populácie všeobecne. K tomuto kroku sa Zurich zatiaľ nevyjadril, ale podľa hovorkyne projektu ropovodu možno tento krok považovať za hotovú vec.

A to je úspech neziskovej organizácie Urgewalt, pre ktorú to bude určite povzbudením pre ďalší boj s ropovodom. „Poisťovne, ktoré to myslia vážne s ochranou klímy, musia podobné projekty vylúčiť zo svojich aktivít. Teraz by mala aj mnichovská zaisťovňa Munich Re preukázať, že má ochranu prírody skutočne na svojej agende. To sa prejaví najlepšie ukončením poistenia horského ropovodu, akonáhle doterajšia zmluva vyprší a malo by sa jednať o predĺžení, "vyhlásila Regine Richter, expertka zastupujúca organizáciu Urgewalt.  

Munich Re (Mníchovská zaisťovňa) má od septembra 2019 smernicu, podľa ktorej je poisťovanie ťažby bitúmenových pieskov a s ňou spojenie infraštruktúry vylúčené. Súčasne nemožno investovať prostriedky do podnikov, ktorých obrat je z viac ako 10 % spojený s dobývaním ropných pieskov.

A na tieto skutočnosti poukazuje Urgewalt: „Toto je nový krok dobrým smerom. Teraz sa môže v praxi ukázať, ako vážne berie zaisťovňa svoju vlastnú smernicu. V auguste má dôjsť k predĺženiu zmluvy, ale podľa internej podmienky už by projekt nemal byť podporovaný, "upozornila Regine Richter z Urgewaltu. 

Talanx naproti tomu najprv obmedzuje svoju investičnú činnosť, a síce pre projekty a spoločnosti s obratom z ropných pieskov nad 25 %. Avšak v prípade ropovodu v Kanade sa stiahla spoločnosť Talanx z poistenia údajne už vlani a teraz sa už na krytí rizík nepodieľa, aj keď správa o tom prenikla na verejnosť až v tento rok v máji.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články