Zaujímavosť: Miliardová žaloba na sektu v Južnej Kórei kvôli nákaze


			Zaujímavosť: Miliardová žaloba na sektu v Južnej Kórei kvôli nákaze
7.8.2020 Zahraničie

Juhokórejské mesto Tegu vznieslo žalobu na náboženskú skupinu Sinčchondži a mieni požadovať sumu v prepočte asi 73 miliónov EUR za to, že spoločenstvo prenášalo ďalej nákazu koronavírusu.

Mesto tiež nedodržiavalo všeobecne platné reštriktívne nariadenia, čím bránilo preventívnym opatreniam a nedarilo sa zvládať pandémiu.

V skorej fáze pandémie Covidu-19 patrilo mesto Tegu k jedným z hlavných ohnísk nákazy. Nachádzalo sa tam niekoľko tisíc infikovaných, čím bolo ohrozované celé obyvateľstvo metropoly s populáciu 2,5 miliónov osôb.

Z 6901 pacientov vykazovalo Tegu najvyšší počet prípadov ochorenia v celej krajine, pričom 65 % z nich malo súvislosť s náboženským hnutím Sinčchondži, ako napísal denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Celkovo Južná Kórea publikovala 12 484 potvrdených prípadov koronavírusu a 281 zomrelých.  

Problematické číslo 31


Podľa podrobných juhokórejských záznamov z monitorovania postupu pandémie bola „pacientka číslo 31" pozitívne testovaná na koronavírus 18. februára. Bez toho, aby sa dodržiavali ochranné opatrenia, šírila sa choroba ďalej v rámci náboženskej skupiny. Spoločenstvo najprv odmietalo odovzdať zoznam všetkých svojich členov v meste. Tým sa tiež oneskorilo ich testovanie a následná karanténa. 

Mesto teraz za vedome nezodpovedný postup žiada náhradu škody vo výške 100 miliárd wonov, teda odhadom 73 miliónov eur.  Tegu vyčíslilo náklady na boj s Covidom-19 na celkových 146 miliárd juhokórejských wonov. Radnica nelenila a už si zabezpečila právo na prístup k majetku duchovného vodcu sekty. Podľa niektorých informácií vznieslo požiadavku na náhradu škody voči náboženskému spoločenstvu Sinčchondži tiež hlavné mesto Soul.  

Sinčchondži je nové náboženské hnutie, ktoré vzniklo v Južnej Kórei, avšak jeho aktivity sú celosvetové – hlási sa k nemu až 200-tisíc členov. Sinčchondži sa inšpiruje kresťanstvom, hoci sa od jeho učenie zásadne odchyľuje, a býva považované za sektu.

Pre získanie nových členov používa manipulatívne techniky. Vodca hnutia tvrdia, že texty v Biblii sú „zakódované" a iba on je schopný ich rozlúsknuť a dešifrovať. Priaznivcom sľubuje lepší svet v mieri. (podľa Wikipédie). Tegu je mesto v Južnej Kórei, štvrté najväčšie podľa počtu obyvateľov. Leží v provincii Severní Kjongsang, ale nie je jej súčasťou, má štatút metropolitného mesta. 

Zdroj: versicherungswirtschaft-heute.de 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články