Zaujímavosť: Anbang nútene predáva luxusný hollywoodsky hotel


			Zaujímavosť: Anbang nútene predáva luxusný hollywoodsky hotel
24.7.2019 Zahraničie

Čínsky poisťovací koncern Anbang poveril realitného makléra z New Yorku firmu Douglas Elliman a londýnsku realitnú spoločnosť Knight Frank, aby predali jeho 375 bytových jednotiek v luxusnom newyorskom hoteli Waldorf Astoria.

Túto správu zverejnil čínsky štátny spravodajský portál The Paper of Shanghai.
 
Zvesti o tom, že ekonomicky zasiahnutý čínsky poisťovací koncern chce hotel predať, sa objavili už skôr. Napríklad v roku 2017 sa musel Anbang na základe tlaku čínskej vlády musí zbaviť majetku v západných vyspelých krajinách. Celkovo ide zhruba o 10 mld. USD. Od tej doby, čo bol šéf koncernu Anbang Wu Xiaohui zadržaný kvôli vyšetrovaniu korupčného škandálu, stratila kedysi táto exkluzívna čínska spoločnosť väčšinu svojho kreditu. Wu bol v máji 2018 odsúdený na 18 rokov väzenia za zneužitie úradnej moci a spreneveru firemných peňazí. Tento prípad vzbudil vo verejnosti značný rozruch, pretože Wu mal za manželku vnučku bývalého čínskeho „silného muža" Teng Siao – pchinga.
 
Poisťovací koncern Anbang prevzal spomínaný hollywoodsky luxusný hotel od skupiny Hilton za 1,95 mld. USD v októbri 2014. Ihneď po kúpe Anbang začal hotel renovovať a jeho časť premenil na luxusné byty. Ekonomický časopis Financial Times vtedy vypočítali, že Anbang by mohol túto investíciu umoriť až po desiatich rokoch. To vraj ale platilo len za toho predpokladu, že všetky hotelové jednotky budú denne obsadené, a to každá za 8800 USD. Ak by bol celý hotel prebudovaný na byty, tak podľa spomínaného časopisu by bolo možné prípadným predajom získať spolu viac ako 4 mld. USD.
 

Poisťovacia skupina Anbang má rad dcérskych spoločností a poskytuje predovšetkým poistenie, bankové a iné finančné služby. Ku koncu februára 2017 spravovala aktíva vo výške 301 mld. USD. V Číne má podľa odhadu cca 30 000 zamestnancov. Portfólio aktív je diverzifikované a orientované hlavne na finančný sektor, nehnuteľnosti a ubytovacie služby. Vlastní nielen Waldorf Astoria, ale aj množstvo iných hotelov. Anbang nakupoval tiež v sektore poisťovníctva. Napríklad v roku 2016 kúpil od Allianz Group jej poisťovacie operácie v Južnej Kórei. V roku 2014 kúpil jednu poisťovňu v Belgicku a v nasledujúcom roku v Holandsku. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články