Špecifiká sprostredkovania poistenia v Spojenom kráľovstve po Brexite


			Špecifiká sprostredkovania poistenia v Spojenom kráľovstve po Brexite
10.3.2021 Zahraničie

Je skutočnosťou, že Spojené kráľovstvo ako najväčšie európske finančné centrum opustilo vnútorný trh EÚ. Teraz tak začali nekontrolované presuny kapitálu a pracovných miest.

Nie je to však celkom tak hektické, ako sa predpokladalo, pretože mnohé spoločnosti reagovali s predstihom, ako napríklad Lloyd's, a zriadili si v EÚ dcérsku spoločnosť. Aká je úloha a postavenie poisťovacích sprostredkovateľov na britskom trhu v tieni novej pobrexitovej situácie?

Na britskom poistnom trhu sa pohybujú jednak malí a strední poisťovací makléri, ktorí pôsobia napr. v menších mestách a sprostredkúvajú poistenie budov a domácnosti či autopoistenia, a potom tiež mega hráči, ako napr. MARSH, Aon, Willis či JLT, ktorí operujú globálne a presviedčajú vedúceho upisovateľa Lloyd's, aby poskytli komplexné krytie šité na mieru.

Podobne ako v Nemecku rozlišuje britské právo upravujúce zastúpenie, či zástupca vystupuje ako zástupca (agent) poistníka alebo poisťovateľa. Nemôže ani v UK slúžiť dvom pánom. Je však úplne bežné, že jedna maklérska organizácia vystupuje striedavo ako poisťovací maklér a ako poisťovací sprostredkovateľ [1], ktorý koná vo vlastnom mene, ale na účet príslušnej poisťovne. 

Poisťovací agenti tzv. starého strihu, ktorých možno porovnať s výhradnými poisťovacími zástupcami, vraj v UK vyšli z módy. Poisťovatelia majú obavy zo vznikajúcich fixných nákladov a z možných chybných rokovaní týchto osôb, ktoré im môžu byť pripočítané na ťarchu.

Okrem toho poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla, poistenie domácnosti, teda pomerne nekomplikované poistné produkty, sa v značnej miere predávajú cez online kanály, to znamená bez zapojenia poisťovacieho sprostredkovateľa. Daný trh bol ovplyvnený aj tým, že britské banky si spálili prsty predajom predražených poistení zvyšku dlhu cez bankovú prepážku. Museli nakoniec vrátiť 37,5 mld. GBP.

Aktuálne sa v UK rozvinula diskusia o tzv. franšízových agentoch ("franchised agents"), teda o zorganizovaní systému zástupcov v štýle McDonald 's, kedy zástupca nemá žiadnu voľnosť, pokiaľ ide o verejnú prezentáciu. Nebezpečenstvo týchto konštrukcií je podľa autorov sledovaného článku v tom, že súdy by mohli z príslušného vzťahu vykonštruovať faktický pracovný pomer, podobne ako u zdanlivo samostatných vodičov Uber. 

Ak sa vrátime k fungovaniu poisťovacích agentov na trhu v UK, resp. k otázke, či a kde ešte pôsobia, tak najprv je nutné brať do úvahy, že v UK majú poisťovací makléri dominantné postavenie už po desaťročia. Odborníci si matne spomínajú, že ešte v 70. rokoch minulého storočia ponúkali poisťovací agenti napr. poistenie nákladov pohrebov. Ale širšie sa nepresadili.

Dominantnú pozíciu poisťovacích maklérov ilustrujú údaje Asociácie britských poisťovacích maklérov (British Insurance Brokers 'Association - BIBA). BIBA vznikla v roku 1977 a teraz má 1 800 členov, ktorí zamestnávajú 100 000 osôb a sprostredkovávajú 67 % neživotného poistenia, čo zodpovedá 66,5 mld. GBP ročného poistného.

Vývoj britského maklérského trhu bol vcelku zaujímavý. Ešte na začiatku 80. rokov minulého storočia bolo v UK cca 10 000 poisťovacích maklérov. Tento počet sa v strednodobom horizonte značne znížil. Skôr v podstate neexistovali obmedzenia prístupu na trh, takže maklérske organizácie často opúšťali celé tímy, ale s goodwillom zamestnávateľa, a zakladali si vlastnú firmu, ktorú však po niekoľkých rokoch zase predali veľkému poisťovaciemu maklérovi. Časom však vznikli rozsiahle požiadavky na zriadenie nových firiem, a to nielen na regulačnej strane, ale aj v oblasti IT systémov a riadenia rizík.  

K pohybu dochádza aj medzi veľkými hráčmi. Aon chce získať svojho konkurenta –  takisto poisťovacieho makléra –  spoločnosť Willis Towers Watson. Firemný holding spoločnosti Willis má od roku 2009 sídlo v Dubline. Aon premiestnil v apríli 2020 s ohľadom na Brexit svoje sídlo z Londýna rovnako do Dublinu. Tým pádom by fúzoval dve írske firmy, čo vysvetľuje zapojenie Európskej komisie, ktorá dbá na férovú hospodársku súťaž.

Zo správ niektorých médií vyplýva, že začiatkom januára 2021 sa obe spoločnosti finálne dohodli na zlúčení (combination). Na druhej strane sa dostávajú aj poisťovací makléri do run-off. [2] Často sa potom zistia, že neexistujú dostatočné rezervy, aby boli kompenzované náklady roky trvajúcej likvidácie. 

Špecifickosť poistného trhu UK podčiarkuje aj činnosť trhu Lloyd's of London. Autori sledovaného článku poukazujú na to, že tomuto trhu sa neustále predhadzuje príliš vysoká miera nákladov vo výške 40 %. Na to majú však vraj menší vplyv neefektívne prevádzkové procesy a vlastná finančne náročná regulatórna byrokracia. 

[1] V pôvodnom nemeckom článku je sčasti pojem „Assekuradeur". Ten je definovaný niekoľkými spôsobmi. V tomto článku je použitá jedna z definícií, ktorá naznačuje rozdiel od poisťovacieho makléra. Iná definícia uvádza, že ide o viacnásobného poisťovacieho agenta pod.
[2] V prípade poisťovateľov sa run-off definuje ako zastavenie obchodnej činnosti, resp. poisťovateľ už neuzatvára nové poistné zmluvy. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články