Rumunsko: poisťovne zvýšia minimálne odškodnenie pre poistenie zodpovednosti za škodu vozidla


			Rumunsko: poisťovne zvýšia minimálne odškodnenie pre poistenie zodpovednosti za škodu vozidla
18.1.2022 Zahraničie

Ako informoval portál 1asig.ro na tejto stránke, po tom, čo Európsky parlament zmenil smernicu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel, rumunské poisťovne zvýšia do 23. decembra 2023 minimálnu výšku odškodnenia pre zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel.

Zmenenú a doplnenú smernicu 2009/103/ES o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel a o kontrole plnenia povinnosti poistenia takejto zodpovednosti si môžete prečítať na tejto stránke.

V súčasnosti je podľa rumunskej legislatívy o zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel výška odškodnenia stanovená na 1,22 milióna EUR za materiálne škody a 6,07 milióna EUR za telesné poranenia a usmrtenie.

Podľa zmenenej a doplnenej smernice sa výška odškodnenia zvýši na:

  • 1,30 milióna EUR na jednu udalosť v prípade materiálnych škôd – bez ohľadu na počet obetí.
  • 6,45 milióna EUR – telesné poranenia a úmrtia bez ohľadu na počet obetí alebo 1,30 milióna EUR za každú obeť.

Po odobratí povolenia najväčšej poisťovni v oblasti zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel (CITY Insurance, 46,3 %, koncom júna 2021) a dobrovoľnom odchode poisťovne s najnižším podielom na trhu zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel (UNIQA Asigurari, < 1 % trhového podielu), zostalo na rumunskom segmente trhu s poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel v hodnote 900 mil. EUR/ročne aktívnych len sedem poisťovní: Euroins Romania, Allianz-Tiriac, Asirom VIG, Omniasig VIG, Generali Romania, Grawe Romania a Groupama Asigurari.

Zdroj: XPRIMM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS