Inflácia je v USA na ústupe. Môže za to viacero faktorov


			Inflácia je v USA na ústupe. Môže za to viacero faktorov
22.11.2022 Zahraničie

Existujú prvé náznaky, že inflácia konečne ustupuje, minimálne v Spojených štátoch amerických. Rast cien ťahali najmä vyššie mzdy v dôsledku covidových nerovností, nedostatok pracovnej sily a napätý trh práce.

„Teraz  sa karta obracia. Za posledných niekoľko týždňov sa objavili správy o plánovaných veľkých prepúšťaniach v technologickom sektore, vrátane firiem Meta, Stripe, Paypal, Microsoft, Amazon, ale nie je to len o technológiách,” hovorí makroekonomický stratég Saxo Bank Christopher Dembik.

Zamestnanosť je totiž ukazovateľ, ktorý reaguje s oneskorením. Napríklad úbytok pracovných miest začal osem mesiacov po začiatku recesie v roku 1974. 

Niektoré sektory ekonomiky sú na vyššie úrokové sadzby citlivejšie ako iné. Napríklad realitný trh v USA takpovediac kopíruje ekonomický cyklus.

„S jeho ochladzovaním, ktoré sa začalo začiatkom roka 2022, klesá s odstupom času aj spotreba tovarov spojených s bývaním, vrátane domácich spotrebičov, náradia pre domácich majstrov a šíri sa aj do zvyšku ekonomiky. Vytvára to tlak na ďalšie tovary dlhodobej spotreby a tým aj na prepravný priemysel,“ vysvetľuje makroekonóm Saxo Bank. 

Dodáva, že ďalšie hromadné prepúšťania znamenajú, že spomalenie zvyšovania miezd, ktoré sa práve začalo, bude v USA pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Podľa údajov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) len 23 % malých podnikov plánuje v nasledujúcich troch mesiacoch zvýšiť mzdy a iné formy kompenzácie, čo je oveľa menej ako 32 % pred niekoľkými mesiacmi na vrchole cyklu. 

„Kompenzačné praktiky malých podnikov majú tendenciu viesť k širšiemu rastu miezd. Preto môžeme očakávať, že index nákladov na zamestnanosť, ktorý sa nedávno začal spomaľovať, sa bude naďalej pohybovať smerom nadol a v roku 2023 spadne pod 4 %. To by v konečnom dôsledku mohlo zmierniť inflačné tlaky a uvoľniť cestu pomalšiemu tempu zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fedu,“ predpokladá Christopher Dembik. 

Zdroj: Saxo Bank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články