Ako sa pozerá Munich Re na krach Silicon Valley Bank?


			Ako sa pozerá Munich Re na krach Silicon Valley Bank?
5.5.2023 Zahraničie

Na portáli Versicherungswirtschaftheute (VWH) bol zverejnený redakčný článok, ktorý sa týka najmä kolapsu americkej banky Silicon Valley Bank a názoru zaisťovne Munich Re nielen na túto krízovú udalosť.

Z článku vyplýva, že konkurz kalifornskej banky – Silicon Valley Bank (SVB) – nespôsobuje zaisťovni Munich Re ťažkosti. Joachim Wenning, predseda predstavenstva Munich Re, k úpadku spomínanej kalifornskej banky uviedol, že to, čo sa tam stalo, bolo odvrátiteľné.

Pokiaľ banka vloží peniaze do pôžičiek, ktoré sú na 10 až 20 rokov, aby profitovala z vyšších úrokov, tak potom vzniká podľa Wenninga nebezpečenstvo, že jej klienti budú chcieť svoje peniaze späť, a to pred uplynutím napríklad 10 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Maklér na pekné časy je nepotrebný. V kríze sa ukáže, kto má dobrého poradcu


V takom prípade musí banka pôžičky znovu predať, avšak v dôsledku medzitým zvýšených úrokov za vysokú finančnú stratu. Aby sa tomu bolo možné vyhnúť, musí byť lepšie riadená splatnosť aktív a pasív. To je podľa Wenninga aj pre poisťovateľov v podstate „každenný chlieb“.  

Inak to naproti tomu vyzerá vo švajčiarskej banke Credit Suisse. Technické spúšťače sú podľa Wenninga odlišné. Uznáva však, že každé nakopenie sa problémov u jednotlivých finančných inštitúcií vyvoláva niečo ako všeobecnú neistotu na strane investorov.

Napriek tomu sú vraj zvýšené úroky pre podnikateľské modely bánk a poisťovní v zásade dobré. Nízke úroky boli naopak veľkým problémom. Preto nemožno vraj hodnotiť pozitívne, že centrálne banky zaplavili trhy počas tak dlhej doby lacnými peniazmi.

Wenning je toho názoru, že bolo absolútne v poriadku, keď to urobili po finančnej kríze ako pomoc v núdzi, aby krajinám a bankám „kúpili čas“. Ale nebolo v poriadku, že pri tom tak dlho zostali bez toho, aby krajiny sanovali svoje štátne dlhy.


Mohlo by vás zaujímať: Produkty životného poistenia UNIQA sa stali finančnými produktami roka 2022


SVB má byť predaná banke First Citizens Bank, ktorá by mala prevziať majetkové hodnoty SVB vo forme vkladov a úverov. Podľa tejto informácie dosahujú tieto hodnoty výšku 110 mld. USD, z toho vklady 56 mld. USD a „úverová kniha“ (zahŕňa všetky zostatky poskytnutých úverov, vrátane splatných úrokov) potom 72 mld. USD so zľavou 16,5 mld. USD. Iné majetkové hodnoty – predovšetkým cenné papiere – majú zostať pod kontrolou americkej federálnej korporácie pre poistenie vkladov FIDC (Federal Deposit Insurance Corporation). 17 pobočiek má byť znovu otvorených. 

Kolaps SVB utlmil predovšetkým náladu u InsurTechs spoločností. Faktom je, že SVB bola pre financovanie start-upov v USA významná. Mnohí klienti u nej mali vysoké vklady, ale zrušili ich razantne vzhľadom na rastúce úroky v USA. To dostalo SVB do „vývrtky“. Ešte na konci decembra 2022 spravovala majetok vo výške 209 mld. USD a okolo 175,4 mld. USD bolo uložených na vkladoch.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články