Po novom nebude DSS pre svojich zamestnancov vyberať zamestnávateľ, ale zvolia si ju sporitelia. Majú podľa vás sporitelia natoľko dostatočné vedomosti, že túto možnosť budú využívať?
Našim zámerom je, aby si občania sporili na dôchodok. Keďže ide o dôchodok zamestnanca a nie o dôchodok jeho zamestnávateľa, mal by mať zamestnanec právo vybrať si bez zásahu zamestnávateľa, v akej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a v akom type fondu bude sporiť. Doplnkové dôchodkové spoločnosti si okrem iného konkurujú výškou odplaty za správu doplnkového dôchodkového fondu, odplaty za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde, ako aj odplaty za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Zároveň si konkurujú v tom, aké typy doplnkových dôchodkových fondov a s akou investičnou stratégiou klientom ponúkajú.
V čom im chcete pomôcť ako ministerstvo?
Kľúčové je, aby sa ku klientom systému, ako aj k potenciálnym záujemcom o tento systém dostali, zo strany doplnkových dôchodkových spoločností primerané a zrozumiteľné informácie o doplnkových dôchodkových fondoch, odplatách, dávkach a ďalších podstatných skutočnostiach. My sme v novele vytvorili predpoklady aj pre naplnenie tohto cieľa novou úpravou informačných povinnosti doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Zároveň sme odstránili prekážky prestupu do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti skrátením obdobia, v ktorom sa prestupuje do inej spoločnosti so sankciou. Ak bude novela schválená v navrhnutom znení, účastník bude môcť bezplatne prestúpiť do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti nie po uplynutí troch rokov od uzatvorenia účastníckej zmluvy, ale už po uplynutí jedného roka od uzatvorenia účastníckej zmluvy.
K výberu doplnkovej dôchodkovej spoločnosti zamestnancom (účastníkom) dochádza v zásade už dnes, čiže z tohto pohľadu sa nič zásadne nemení, ide nám len o to, aby zamestnávateľ nenútil zamestnanca prestúpiť do nejakej inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Ide o to, aby o svojom dôchodku rozhodoval zamestnanec.
Od budúceho roka sa majú tiež zmeniť podmienky vyplácania doplnkových dôchodkov. Ako to bude prebiehať v praxi, keďže namiesto minimálne 10-ročnej doby sporenia to chcete naviazať na konkrétnu dôchodkovú udalosť?
V novele navrhujeme sprísniť podmienky vyplácania všetkých dávok, ktoré sa v systéme doplnkového dôchodkového sporenia vyplácajú, a to doplnkového starobného dôchodku, doplnkového výsluhového dôchodku ako aj odstupného.
V súčasnosti je potrebné na vyplácanie doplnkového starobného dôchodku získať minimálnu dobu sporenia v rozsahu 10 rokov a dovŕšiť 55 rokov veku. Avšak aj v súčasnom systéme sa podmienka minimálneho obdobia v rozsahu 10 rokov neskúma, ak účastník požiadal o vyplácanie dávky dovŕšením dôchodkového veku.
Čo teda novela zákona prinesie v praxi?
To, čo sa mení podľa novely je, že dávku nebude možné vyplatiť dovŕšením veku 55 rokov, ale iba dovŕšením dôchodkového veku, resp. skôr, a to pri priznaní predčasného starobného dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Nebude sa už vôbec skúmať splnenie minimálneho obdobia sporenia v rozsahu 10 rokov. Naďalej sa zachováva možnosť pri splnení podmienky na vyplácanie doplnkového starobného dôchodku vyplatiť časť nasporenej sumy jednorazovo a zvyšnú časť použiť na vyplácanie dočasného doplnkového starobného dôchodku najmenej 5 rokov. V takomto prípade možno jednorazovo vyplatiť najviac 25 % nasporenej sumy.
Pri doplnkovom výsluhovom dôchodku sa mení aj účel jeho vyplácania. Kým doteraz tento dôchodok zabezpečoval účastníka v ekonomicky aktívnom veku a slúžil ako akýsi príplatok k príjmu zo zamestnania pre osobu, ktorá vykonávala rizikové práce zaradené do kategórie 3 a 4, a po výkone týchto prác začala vykonávať iné zamestnanie, po zmene by mal tento dôchodok slúžiť na prefinancovanie si skoršieho odchodu do dôchodku.
V súčasnosti sa doplnkový výsluhový dôchodok vypláca, ak účastník vykonával rizikové práce viac ako 5 rokov a dosiahol 40 rokov veku. V novom systéme by sa tento dôchodok mal vyplácať až vtedy, ak účastník vykonával rizikové práce najmenej 10 rokov a má najviac 5 rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Doplnkový výsluhový dôchodok sa musí vyplácať najmenej tri roky a po jeho vyplatení môže účastník požiadať o predčasný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne, alebo 5 rokov a potom môže požiadať o starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Takýmto spôsobom si prefinancuje skorší odchod do dôchodku, čo je v prípade určitých povolaní žiaduce.
Poslednou existujúcou dávkou je odstupné. Dôjde aj tu k zmenám?
Dnes je odstupné vo výške 80 % nasporenej sumy. Keďže nasporená suma je väčšinou zložená z príspevku účastníka (zamestnanca) a z príspevku zamestnávateľa, takýchto účastníkov (zamestnancov) súčasná právna úprava motivuje k predčasnému výberu nasporených súm, čím sa neplní účel vybrať prostriedky až v starobe. Možnosť získať príspevky zamestnávateľa, aj keď nie v plnej výške, je lákavé. Preto navrhujeme, aby pri výbere odstupného, mohol účastník vybrať iba svoje vlastné príspevky. Príspevky zamestnávateľa sa prerozdelia v prospech ostatných účastníkov, ktorí si sporia v tom istom doplnkovom dôchodkovom fonde. Samozrejme, ako už z názvu tejto dávky vyplýva, dôjde k ukončeniu sporenia a ak má účastník záujem o sporenie ďalej, musí si uzavrieť novú zmluvu. Obdobná úprava odstupného sa uplatňovala už v doplnkovom dôchodkovom poistení, ktoré sa od roku 2005 transformovalo na doplnkové dôchodkové sporenie.
Chcete tiež zaviesť možnosť predčasného výberu peňazí z III. piliera. Čo bolo podľa vás doteraz nevyhujúce na doterajšom stave? Ako bude po novom možné získať peniaze predčasne - aké možnosti tam prichádzajú do úvahy, ak bude novela schválená?
Keďže v našom záujem nie je, aby účastníci predčasne ukončovali svoje zmluvy, pripravili sme ako alternatívu odstupného novú dávku, tzv. predčasný výber. Táto dávka umožní účastníkovi vybrať si svoje vlastné príspevky, avšak jeho zmluva nezanikne a príspevky zamestnávateľa na rozdiel od odstupného zostanú na osobnom účte účastníka. Príspevky zamestnávateľa budú použité pri odchode do dôchodku na výplatu doplnkového dôchodku, resp. budú predmetom dedenia v prípade smrti účastníka.
Je na zamestnávateľovi, či bude akceptovať využitie tejto dávky zo strany svojho zamestnanca. Zamestnávateľ si totiž môže dohodnúť v zamestnávateľskej zmluve, že nebude platiť príspevky za zamestnanca, ktorému už bola v minulosti vyplatená dávka doplnkového dôchodkového sporenia vrátane predčasného výberu.
oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár