Daňové zvýhodnenie v III. pilieri? Nie je to fikcia - 2. časť


			Daňové zvýhodnenie v III. pilieri? Nie je to fikcia - 2. časť
17.4.2013 Rozhovory

Pre sporiteľov daňové zvýhodnenie 15 eur na mesiac. Pre zamestnávateľov naďalej možnosť uplatniť si príspevky k sporeniu v daňových výdavkoch. Aj toto vás čoskoro čaká v III. pilieri. Ministerstvo práce chce zatraktívniť doplnkové dôchodkové sporenie a Jana Kolesárová, generálna riaditeľka Sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia MPSVR prezrádza, čo sa zmení.

 

                                                    

 

Podľa vášho návrhu aby sporitelia mali v III. dôchodkovom pilieri získať opätovne daňové zvýhodnenie, a to 15 eur na mesiac. Daňové zvýhodnenie zaviedla bývalá vláda ešte v roku 2005 - v čom to bude odlišné od predchádzajúceho stavu? Chcete III. pilier viac zatraktívniť pre klientov?

Áno, cieľom je zvýšiť atraktivitu doplnkového dôchodkového sporenia, pričom navrhnutá daňová úľava pre účastníkov je jedným z nástrojov. Rozdiel medzi nami navrhovanou daňovou úľavou a daňovou úľavou, ktorá bola v tomto systéme zavedená v roku 2005 a následne zrušená od roku 2011, je v tom, že navrhnutú daňovú úľavu budú môcť využiť iba tí účastníci, ktorí pristúpia na zmenené podmienky vyplácania dávok.

Zároveň bude platiť podmienka, že účastník nesmie mať uzatvorenú žiadnu zmluvu s podmienkami vyplácania dávok podľa zákonov účinných do 31. decembra 2013. Novými prísnejšími podmienkami vyplácania dávok sledujeme naplnenie účelu sporenia zabezpečiť občana na dôchodok.

Naďalej by mala zostať možnosť uplatnenia príspevkov zamestnávateľa k tomuto sporeniu v daňových výdavkoch, a to do výšky 6 percent zúčtovaných miezd. Využíva sa to dostatočne v praxi, alebo v tomto smere nechcete robiť zmeny?

Dostať sa ku konkrétnym presným hodnotám využitia tohto daňového zvýhodnenia zo strany zamestnávateľov je pomerne obtiažne. Čo však vieme potvrdiť, na základe údajov od doplnkových dôchodkových spoločností, je, že objem peňažných prostriedkov, ktoré svojim zamestnancom v podobe príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnávatelia prispeli, mal po prepade zaznamenanom v roku 2009 v posledných troch rokoch rastúcu tendenciu a v roku 2012 dokonca prekonal úroveň dosiahnutú v roku 2008.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS