Všeobecní lekári ušetria niektorým pacientom cestu k diabetológovi, Dôvera im dáva viac právomoci


			Všeobecní lekári ušetria niektorým pacientom cestu k diabetológovi, Dôvera im dáva viac právomoci

Pacienti s prediabetom, teda tesne pred vznikom cukrovky, už nemusia chodiť kvôli špeciálnemu vyšetreniu „dlhodobého“ cukru v krvi k diabetológovi. 

Glykovaný hemoglobín (HbA1c) im raz za rok môže po novom vyšetriť aj ich všeobecný lekár. Vrátane všetkých ostatných klinických a laboratórnych vyšetrení týkajúcich sa prediabetu.

Ako prví túto výhodu začali v máji využívať poistenci Dôvery, keďže tá je prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá hradí nové kompetencie všeobecných lekárov. Problematike cukrovky a jej lepšej liečbe sa ako jediná špeciálne venuje od roku 2015.

„Sme presvedčení, že rozšírenie kompetencií všeobecným lekárom o vyšetrovanie glykovaného hemoglobínu im pomôže lepšie zvládať liečbu pacientov s prediabetom a predchádzať u nich vzniku cukrovky. Preto sme nový štandardný terapeutický postup privítali a rozhodli sme sa toto vyšetrenie uhrádzať aj v prípade, že ho pacientovi predpíše všeobecný lekár,“ vysvetlil Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania v Dôvere.

Prediabetes je porucha metabolizmu cukrov, ktorá sa ale na rozdiel od diabetu ešte dá celkom vyliečiť. Preto je dôležité ihneď ho podchytiť. V opačnom prípade sa do desiatich rokov z neho rozvinie cukrovka.

Situácia na Slovensku nie je dobrá, dáta Dôvery ukazujú, že až 230-tisíc ľudí má prediabetes alebo diabetes a nevedia o tom. Ochorenie by u nich odhalila preventívna prehliadka u všeobecného lekára, lenže v roku 2021 na ňu prišlo len 33 % dospelých.

Liečba pacienta s prediabetom

Prediabetes sa vyšetruje z krvi odobratej zo žily. „Hodnota glykémie v krvi nalačno pre zdravého človeka je menej ako 5,6 mmol/l. Hraničný interval glykémie nalačno je medzi 5,6 a 6,9 mmol/l. Pri hodnote nad 7 mmol/l je pacient odoslaný k diabetológovi.

Pri hodnote v rozpätí od 5,6 do 6,9 mmol/l indikujeme orálny glukózotolerančný test, známy ako oGTT. Ten povie, či pacient ostáva v starostlivosti všeobecného lekára, ktorý ho môže kontrolovať podľa glykovaného hemoglobínu alebo je pacient odoslaný do diabetologickej ambulancie,“ vysvetľuje postup MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

„Po zistení diabetu a prediabetu je doplnkom k nastavenej liečbe aj edukácia, ktorú pacient dostáva v ambulancii všeobecného lekára. Pri prediabete je totiž kľúčová úprava životného štýlu zahŕňajúca fyzickú aktivitu a diétu, na ktorú treba pacienta naviesť a pomôcť mu v nej aj vytrvať,“ dodáva. 

Pacienta s prediabetom môže trápiť jedna alebo aj všetky poruchy súčasne:

  • hraničná glykémia nalačno 5,6 – 6,9 mmol/l, čo ešte nedosahuje hodnoty pre potvrdenie diabetu 2. typu
  • porušená glukózová tolerancia, teda zvýšená hladinu cukru v krvi po dvoch hodinách od konzumácie 75 g glukózy - v rozpätí 7,8 – 11,0 mmol/l
  • hranične zvýšený glykovaný hemoglobín (HbA1c: 5,7 – 6,4% DCCT). Ten udáva, koľko glukózy sa naviazalo na farbivo červených krviniek za posledných 6 až 10 týždňov.

Dôvera už šesť rokov poskytuje bezplatné poradenstvo a vzdelávanie prediabetikom, dospelým pacientom s cukrovkou 1. aj 2. typu a ženám s tehotenskou cukrovkou.

„Poistenci, ktorí využili náš bezplatný, nadštandardný program pre diabetikov, spolu schudli takmer osem ton – dve tretiny z nich v priemere päť kilogramov. Zlepšil sa im tlak krvi, klesol krvný cukor i glykovaný hemoglobín. Sú menej hospitalizovaní, menej často využívajú výjazdy rýchlej záchrannej služby, návštevy lekárskej služby prvej pomoci či urgentu,“zhrnul výsledky programu Roman Mužik.

Zdroj: Dôvera zdravotná poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články