Dostať sa k monoklonálnym protilátkam je problém. Závisí to od zdravotnej poisťovne a lekára


			Dostať sa k monoklonálnym protilátkam je problém. Závisí to od zdravotnej poisťovne a lekára
16.12.2021 Tlačové správy

Dostať sa k liečbe monoklonálnymi protilátkami je pre pacientov s covidom veľký problém, mnohí sa k nej nestihnú dostať načas.

Len jedna zdravotná poisťovňa dnes totiž vie pomôcť lekárom zvládať nápor a pacientom zabezpečiť liečbu včas.

Dnes sa k život zachraňujúcej liečbe monoklonálnymi protilátkami dostanú väčšinou len tí pacienti, ktorí majú šťastie a dovolajú sa svojmu lekárovi. Ostatní, pre ktorých je tento typ liečby určený, sa k nej nedostávajú a plnia nemocnice s ťažkým covidom-19.

Súčasný systém posielania pacientov na liečbu monoklonálnymi protilátkami totiž funguje tak, že keď je výsledok PCR testu pozitívny a pacient má nad 65 rokov, príde mu od NCZI sms s odkazom, že je preňho vhodný tento typ liečby.

Musí sa však dovolať svojmu všeobecnému lekárovi a oznámiť mu to. Kým sa pacientovi podarí spojiť s lekárom, často prejde aj niekoľko dní, pacient nevie, čo má robiť až uplynie čas vhodný na podanie liečby.

Zatiaľ len jedna zo zdravotných poisťovní našla riešenie, ako svojim poistencom pomôcť. Dokáže komunikovať s laboratóriami a lekármi prostredníctvom svojho softvéru tak, že lekár sa ihneď dozvie o pozitívnom výsledku PCR testu svojho pacienta bez toho, aby ho pacient musel telefonicky kontaktovať.

V čase, kedy sú lekári zahltení telefonátmi, je to veľká pomoc. Vďaka tomu presne vieme, ktorého nášho pacienta máme telefonicky kontaktovať a urýchlene ho poslať do centra na podanie infúzie monoklonálnych protilátok. Jemu to zachráni život a ušetrí sa miesto v nemocnici pre iných pacientov,“ skonštatovala MUDr. Adriana Šimková.

Za to, že lekár sa s takýmto pacientom spojí sám a včas ho objedná na liečbu monoklonálnymi protilátkami, mu zdravotná poisťovňa Dôvera zaplatí o 15 až 30 eur za pacienta viac. Navyše, pomáha takýmto spôsobom nielen tým poistencom, čo majú nad 65 rokov, ale aj mladším, ak trpia vážnym chronickým ochorením a covid-19 je pre nich rovnako vážnou hrozbou.

Vďaka našim elektronickým službám vieme prepojiť všeobecných lekárov s laboratóriami. Tak dokážeme podchytiť rizikových pacientov ihneď, čím významne klesá prevdepodobnosť, že skončia v nemocnici. To je v čase kolabujúceho zdravotníctva veľmi dôležité. Aby sme lekárov motivovali tento systém využívať, výrazne sme im za to zvýšili finančnú odmenu,“ zdôraznil Marian Faktor zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Lekár následne objedná pacienta do špecializovaného centra na podanie liečby, čím odpadá potreba výmenného lístka a takisto zabezpečí pacientovi dopravnú zdravotnú službu, ak sa tam pacient nevie dopraviť sám.

Aby sa výsledok PCR testu dostal do systému Dôvery, pacient sa musí objednať na PCR test cez NCZI alebo cez svojho všeobecného lekára a nie sám ako samoplatca. Momentálne je do DôveraLabu zapojená väčšina laboratórií a priebežne pribúdajú ďalšie.

Dôvera je pripravená svoj systém použiť aj v prípade, keď sa namiesto monoklonálnych protilátok začnú rizikovým pacientom podávať antivirotiká. „Pre lekárov aj pacientov to bude ešte jednoduchšie. Lekárovi po našej informácii bude stačiť vystaviť eRecept a pacient si vyberie potrebné lieky v lekárni,“ uzavrel Marian Faktor.

Zdroj: Dôvera

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS