Úraz na zľadovatenom chodníku. Kto nesie zodpovednosť?

27.1.2014 Tlačové správy

Šmykľavé chodníky pred bytovkami alebo rodinnými domami bývajú v zime pre chodcov postrachom. A nielen naše zdravie je v ohrození, ale aj majetok. Napríklad odparkované auto v blízkosti strechy, z ktorej môže na kapotu dopadnúť poriadna snehová nádielka. Komunálna poisťovňa prezradí ako tieto škody riešiť.

 

 

Neočistené chodníky

V prvom rade si treba ujasniť, kto je za čistotu a úpravu priľahlých chodníkov k danej nehnuteľnosti zodpovedný. V prípade rodinných domov je to bezpochyby vlastník nehnuteľnosti, ale v prípade bytových domov vystáva hneď niekoľko možností. Závady v schodnosti chodníkov je povinné odstraňovať spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ak bývalí nájomníci byty odkúpili do svojho súkromného vlastníctva a spravujú si spoločné veci sami), správca bytov alebo bytové družstvo v prípade družstevných bytov. Ak nie je zrejmé, kto nesie zodpovednosť, treba sa informovať na mestskom alebo obecnom úrade.

Úraz na ľade

Vrstva snehu na chodníku či zľadovatený povrch môže mať za následok pošmyknutie a následne úraz, ktorý môže zanechať aj trvalé následky na zdraví. Vtedy je na mieste pýtať sa, kto nesie vinu a ako si ujmu uplatniť.

Poistné plnenie je možné získať z dvoch zdrojov, a to ak:

-  poškodená osoba je poistená – to znamená, že má uzavretý nejaký druh životnej poistky a môže sa uspokojiť s plnením z tejto poistky. Treba mať však na mysli, že v základnom balíku nie je zahrnuté krytie následkov úrazu. Je potrebné sa pre tento prípad pripoistiť. V ponuke pripoistení si môžete vybrať, či chcete finančnú náhradu napríklad pre prípad trvalých následkov úrazu, hospitalizáciu, odškodné za PN, chirurgický zákrok....alebo aj všetko dokopy. Úraz bude následne hradený do výšky poistnej sumy. Poisťovňa následne bude žiadať regres od zodpovednej osoby, teda správcu budovy.

-  poškodená osoba sa obráti na vlastníka nehnuteľnosti – v prípade rodinného domu priamo na majiteľa domu. Ak majiteľ má svoju nehnuteľnosť poistenú, zodpovednosť za škodu je už súčasťou tohto poistenia. Chodník pred domom je takisto už zahrnutý do zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, preto ak na ňom dôjde k úrazu, poisťovňa za vlastníka domu, teda poisteného, nahradí škodu vzniknutú inému na živote a zdraví vrátane nárokov na náhradu vynaložených nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie.

V prípade bytovej zástavby je možné získať poistné plnenie z poistenia všeobecnej zodpovednosti, ak toto poistenie má správca bytovky uzavreté. Poistenie zodpovednosti za škodu vlastníkov bytov a nebytových priestorov sa vzťahuje na zodpovednosť všetkých vlastníkov za škodu spôsobenú iným osobám.

Aby úraz poisťovňa preplatila zo zodpovednostnej poistky, musí byť bez najmenších pochybností preukázaná príčinná súvislosť medzi zanedbaným chodníkom a vzniknutým úrazom. V takom prípade má poistený nárok žiadať odškodné od zodpovednej osoby – správcu komunikácie či vlastníkov bytových alebo rodinných domov. Poškodený má nárok nielen na bolestné, ale aj náhradu napríklad vecnej škody, ako je poškodený odev, veci (rozbité okuliare, mobil).

Čo urobiť, ak sa stane úraz

Ak poškodený žiada plnenie zo zodpovednostnej poistky škodcu, je nevyhnutné, aby sa situácia (najmä miesto) zdokumentovala buď fotografiou alebo videozáznamom. Je dôležité preukázať existenciu samotného úrazu, preto je potrebná lekárska správa. Pomôžu aj výpovede svedkov, z ktorých bude zrejmé, či k úrazu došlo v dôsledku vlastnej viny poškodeného (zakopnutie) alebo neupravenej či nedostatočne očistenej komunikácie – v zime neodhrnutý sneh, neposypaný zľadovatený chodník.

Ak ale poistenie v spomínaných prípadoch neexistuje a vlastník či správca budovy odmieta vyplatiť poškodenému náhradu za škodu, o nároku poškodeného musí rozhodnúť príslušný súd.  

Škoda na majetku

Padajúci sneh zo strechy môže zasiahnuť aj vaše odparkované vozidlo. Do úvahy prichádzajú opäť dva scenáre ako škodu nahradiť z poistky.

Havarijné poistenie – škodu na vozidle spôsobenú pádom snehu či ľadu zo strechy vám uhradí aj havarijné poistenie, ak ho máte uzatvorené. Tento prípad sa považuje za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia poistky. Žiadne pripoistenie nie je potrebné. Treba však počítať so spoluúčasťou. Poisťovňa následne žiada regres od škodcu.

Poistenie všeobecnej zodpovednosti - v prípade, že správca budovy má poistenie všeobecnej zodpovednosti, vtedy je možné vymáhať škodu aj od neho. Poškodený musí situáciu, miesto a hlavne samotnú škodu na vozidle ihneď zdokumentovať buď fotografiou alebo videom. Na zázname by malo byť vidno, že škodu skutočne spôsobil sneh zo strechy, preto odporúčame najskôr vykonať fotografický či videozáznam a až potom poškodený (v prípade, že by hrozilo, že škoda sa v dôsledku tiaže snehu môže zväčšovať)  môže vykonávať všetky opatrenia, aby sa škoda nezväčšovala.

Ak však správca budovy toto poistenie nemá, potom by mal škodu vyplatiť z vlastných prostriedkov.

Komunálna poisťovňa

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články