Je rozumné zobrať lacné peniaze z hypotéky a investovať ich? Toto je riešenie


			Je rozumné zobrať lacné peniaze z hypotéky a investovať ich? Toto je riešenie
10.6.2022 Tlačové správy

Lacno si požičať od bánk a peniaze lepšie zhodnotiť investovaním? Mnoho investorov takto uvažuje, ale má to háčik.

„Požičať si za menej ako percento a zhodnotiť získané peniaze úrokom vyšším ako percento bol zámer nejedného záujemcu o refinancovanie hypotéky. Pri refinancovaní je totiž možné navýšiť zostatok hypotéky a peniaze navyše môže dlžník použiť na čokoľvek podľa vlastných predstáv,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Presne do konca minulého roku akciové trhy rástli úctyhodným tempom. Obzvlášť výnimočné tempo dosahovali od marca 2020, keď sa trhy odrazili od pandemického dna. Mesačný výnos vo výške 3% bol obrovským lákadlom na vstup do tohto sveta.

Ako sú na tom tí, ktorí sa nechali zlákať svetom investícií a umiestnili doň peniaze z úveru? „Súčasné hodnoty svetových akcií vrátili investorov do februára minulého roku. Po vzostupe o 25 % sú dnes na nule. Potešiteľné pre nich je aspoň to, že to nie je mínus, ktorý majú tí, čo s investíciami začali po minuloročnom februári. Na úrokoch hypotéky zvýšenej o 2000 eur však za ten čas zaplatili približne 250 eur, teda sú nakoniec v mínuse 12,5 %,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

„Refinančno-investičná špekulácia v takejto podobe im nevyšla. Pozitívny výsledok nedosahujú ani tí, ktorí začali popri splátkach banke s pravidelným investovaním. Za rovnako dlhé obdobie sú v mínuse 10 %,“ upozorňuje analytik.

Z pohľadu dlhodobého investičného horizontu je pokles trhov na začiatku trvania investície ideálny. Pri poklese trhov sa dá dokupovať a zlepšovať si tým nákupnú cenu. „Pri investovaní totiž nezáleží na tom, aký je stav investičného účtu v prvých rokoch investovania. Dôležitý je stav až po skončení investície,“ pripomína Pavel Škriniar.

Budovanie finančnej rezervy popri splácaní má význam i zmysel. Dlžník si zvykne na vyššiu mieru výdavkov a buduje si finančný vankúš. V prípade finančných problémov môže pravidelný príspevok vynechať i zastaviť a nebude to mať vplyv na jeho životný štandard. Ak to na vyriešenie finančného problému nebude stačiť, vždy sa dá ešte siahnuť na vybudovanú rezervu.

Budovanie finančnej rezervy má zmysel aj pri klesajúcich trhoch. Aj keď sa hodnota úspor postupne znižuje, vždy je kladná. „Ak by napríklad trhy klesali o 5 % ročne, po piatich rokoch sporenia by na investičnom účte bolo pri stoeurovom sporení viac ako 5000 eur. A to postačí na niekoľko splátok hypotéky, teda získanie času na vyriešenie finančného problému,“ pripomína investičný analytik.

Z dlhodobého hľadiska je však vysoká pravdepodobnosť, že zhodnotenie bude kladné. „Pri päťročnom pravidelnom investovaní stoeurového príspevku môže byť podľa doterajších štatistík globálnych akcií stav účtu v rozpätí od 5004 eur do 9563 eur,“ uzatvára .

Pri správnom nastavení investície sa nespoliehajte na náhodu a určite nie na minulé výnosy. Ak chcete rozumne investovať, dohodnite si stretnutie so skúseným finančným sprostredkovateľom, ktorý zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a pripraví vám dostatočne diverzifikované portfólio.

Zdroj: Swiss Life Select Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články