Europe Assistance: Dvaja z troch Čechov mieria na dovolenku autom


			Europe Assistance: Dvaja z troch Čechov mieria na dovolenku autom
15.6.2018 Tlačové správy

Česi tento rok na dovolenku pôjdu autom a za celú rodinu utratia najčastejšie do 25 tisíc českých korún. Medzi destináciami vedú prímorské lokality, medzi seniormi ale dovolenka na pláži prestáva byť populárna.

Vyplýva to z prieskumu Holiday Barometer, ktorý v máji realizovala spoločnosť Europ Assistance.

Letnú dovolenku si tento rok Česi užijú prevažne v Európe. Najväčšej obľube sa tešia prímorské destinácie, pre letnú dovolenku ich uprednostňuje 38 % ľudí. „Naše dáta opätovné ukazujú zvýšenie záujmu o tradičné letné destinácie, ako je Taliansko a Chorvátsko. V týchto krajinách v lete tiež najčastejšie poskytujeme českým turistom pomoc, " uviedol Vladimír Fuchs, generálny riaditeľ Europ Assistance.

K moru mieria ľudia často s celými rodinami, vrátane detí. Prieskum ale ukázal zaujímavý trend. Ľudia nad 65 rokov po dovolenke na pláži toľko netúžia. Za preferovanú destináciu ju označilo len 23 % z nich, teda o 15 p.b. menej ako v priemere. Naopak, o niečo radšej cestujú po vnútrozemí, mierne pásmo označilo za ideálne takmer 22 % seniorov. Medzi mladými ľuďmi do 26 rokov sú zase nadpriemerne populárne veľké mestá a metropoly.  

„Ľudia v staršom veku pravdepodobne viac zvažujú zdravotné riziká, ktoré im môžu hroziť v exotických destináciách aj počas dlhého cestovania," komentoval trend Vladimír Fuchs zo spoločnosti Europ Assistance. Jeho slová potvrdzujú výsledky medzinárodného porovnania. Ľudia prikladajú čoraz väčší význam zdravotnému stavu a tiež klíme, čo môže súvisieť aj s extrémne horúcim počasím v Európe. 

Na dovolenku pôjdu Česi najčastejšie autom, v prieskume to uviedlo 69 % respondentov. Len asi tretina tých, ktorí plánujú vycestovať, chce využiť letecké služby. Vlakom alebo autobusom plánujú ísť na dovolenku len jednotky percent ľudí.

„Vlastné auto je dlhodobo naším najobľúbenejším dopravným prostriedkom pre cestu na dovolenku. Pre ilustráciu, počas minuloročnej letnej sezóny sme pomohli viac ako šiestich tisícom českým vodičov v zahraničí. Najčastejšie kvôli nehode alebo poruche vozidla," hovorí Vladimír Fuchs.  

Česi si dovolenku chcú užiť. 71 % z nich zaujíma kvalita turistických služieb v cieľovej destinácii a rovnako veľký podiel ľudí dá na odporúčanie priateľov. Oproti minulému roku sa tiež viac zaujímajú o športové a kultúrne aktivity na mieste, tie berie do úvahy 56 % Čechov. Ešte vlani to pritom bolo len necelých 43 %. 

Najväčšie obavy majú zo zdravotných rizík (70 % ľudí), hrozby teroristických útokov (69 %) alebo osobného napadnutia (61%). Výrazne pribudlo ľudí, ktorí sa obávajú, že ich na dovolenke zastihne prírodná katastrofa. Tej sa obáva 58 % ľudí, vlani to bolo takmer 39 %. Rozhodujúca je ale pre väčšinu ľudí finančná nákladnosť dovolenky, tú rieši viac ako 88 % ľudí.  

Väčšina Čechov plánuje tento rok za dovolenku vynaložiť čiastku do 25 tisíc českých korún (967 €), teda podobne ako v minulom roku. To je zhruba polovica európskeho priemeru (1957 €). Zhruba rovnako ako Česi plánujú za dovolenku minúť v susednom Poľsku (1030 €). Naopak Nemci počas dovolenky pravdepodobne utratia dvojnásobok (2376 €) a Rakúšania pocestujú na prázdniny s rozpočtom skoro trojnásobným (2645 €). 

Drahšiu dovolenku si pripúšťajú predovšetkým obyvatelia Prahy a tí, ktorí sa chystajú do vzdialenejších destinácií mimo Európy. Ľudia počas dovolenky chcú utrácať za celú rodinu, len 17 % respondentov uviedlo, že budú platiť výlučne sami za seba.

Prieskum Holiday Barometer realizovala v máji spoločnosť Europ Assistance. Postoje a plány na letnú dovolenku zisťuje celosvetovo už osemnásty rok. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články