Allianz - SP: Vodiči pozor, nezrazte slona!


			Allianz - SP: Vodiči pozor, nezrazte slona!
14.10.2013 Tlačové správy

Allianz – SP zaznamenala od začiatku septembra do dnešných dní škody zapríčinené zrážkou so zvieraťom vo výške takmer 350-tisíc eur.

 

  • Už pri rýchlosti 60 km za hodinu má zrážka s jeleňom devastačnú silu približne 5 ton, čo je váha dospelého slona.

  • V Nemecku dosahujú takéto škody neuveriteľných 500 miliónov eur ročne.

     

    Českému vodičovi vo Vysokých Tatrách vbehol do cesty medveď, pričom zrážke už nevedel zabrániť. Keďže zrazený medveď ležal bez pohnutia v neďalekej priekope, vodič vyšiel z auta a začal s obhliadaním škôd na jeho aute. Keď už medveďovi nevenoval žiadnu pozornosť, ten sa zrazu s hlasným mručaním zdvihol. Vodič našťastie stihol vbehnúť do auta a zamknúť sa, takže z okna sledoval už iba krívajúceho medveďa, ktorý zmizol v lese,“ opisuje nahlásenú poistnú udalosť Jozef Hrdý, riaditeľ likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP.

     

    Táto poistná udalosť je len jednou z mnohých nehôd, ktoré každú jeseň zapríčiní vyšší výskyt divej zvery v okolí ciest. Allianz – Slovenská poisťovňa zaznamenala len od začiatku septembra do dnešných dní 221 poistných udalostí zapríčinených zrážkou so zvieraťom v celkovej výške takmer 350-tisíc eur.



    Náraz ako do slona

    Najmä vysoká zver, ktorá má práve v jesenných mesiacoch obdobie párenia, je pre motoristov najnebezpečnejšia. „Pri menších zvieratách totiž nehrozí priamy kontakt s posádkou, ale väčšinou prichádza iba k poškodeniu spodnej časti vozidla. Vysoká zver však vyletí na kapotu a následne môže cez čelné sklo preletieť do vozidla,“ varuje Jozef Hrdý z Allianz – SP.

    „Crash test“ nemeckého automobilového klubu ADAC demonštroval, aké ničivé následky môže mať zrážka s vysokou zverou alebo diviakom. Už pri rýchlosti 60 km za hodinu má zrážka s jeleňom devastačnú silu na predok automobilu približne 5 ton, čo je váha dospelého slona. Pri zrážke s diviakom sú účinky tejto sily 3,5 tony a pri srne 0,8 tony. Riziko kolízie s divou zverou by tak vodiči určite nemali podceňovať.



    Počet kolízií sa zvyšuje

    Zlou správou je, že počet nehôd zapríčinených zrážkou s divou zverou sa v dôsledku prijatých opatrení nezmenšuje. Naopak, za posledné štyri roky eviduje Allianz – SP neustále sa zvyšujúci počet takýchto poistných udalostí. „Len za minulú jeseň dosiahli škody po takýchto nehodách takmer 1,5 milióna eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2011 až dvojnásobná suma,“ hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP.

    Pre porovnanie, v Nemecku sa minulý rok na cestách odohralo 230-tisíc dopravných nehôd, ktorých príčinou je zrážka s divou zverou, pričom až 80 percent takýchto škôd je spôsobených kolíziou so srnami. Celkové poistné plnenie, ktoré poisťovne vyplatili klientom v Nemecku v dôsledku takýchto poistných udalostí dosahuje ročne neuveriteľných 500 miliónov eur.



    Ako zabrániť škode?

    Jozef Hrdý z Allianz – SP radí, ako znížiť riziko zrážky s divou zverou na minimum:

    • Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery.

    • V kritických oblastiach zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je vysoká zver najaktívnejšia.

    • Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny.

    • Ak Vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.

    Ak už zrážke vodič nestihne zabrániť, škodu kryje havarijné poistenie. Postup pri hlásení škody je rovnaký, ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Klient nahlási škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a jej rozsah a po potvrdení oprávneného nároku klientovi vyplatí náhradu škody v zmysle dojednaných poistných podmienok.

    Allianz - Slovenská poisťovňa 

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články