Ako dodržať sporiace predsavzatie a kam investovať v roku 2022?


			Ako dodržať sporiace predsavzatie a kam investovať v roku 2022?
22.12.2021 Tlačové správy

„Konečne si budem sporiť” alebo “budem sporiť viac”, prípadne “začnem investovať”. Práve tieto finančné predsavzatia si dávajú mnohí Slováci na prelome starého a nového roka. 

Investičný analytik FinGO.sk František Burda radí, ako sa “sporiaceho” predsavzatia držať, a to nielen počas celého roka, ale oveľa dlhšie, teda aspoň 5, 10 alebo aj 20 rokov. Odborník prináša aj návod s praktickými radami pre ľudí, ktorí chcú v roku 2022 začať investovať. 

Ako dodržať sporiace predsavzatie

Sporenie býva častým novoročným predsavzatím, ale nie každému počiatočné nadšenie vydrží až do decembra. Odborník v tejto súvislosti radí, čo pomôže. 

„Odporúčam nastaviť si v januári trvalý príkaz s konkrétnym názvom sporenia, napríklad Finančná rezerva alebo Dovolenka a nasmerovať ho na sporiaci účet alebo depozitné konto, ku ktorým nemáte platobnú kartu. Takto úspory nebudete mať na očiach a skôr odoláte pokušeniu s nimi manipulovať. Ale ak viete, že peniaze nebudete potrebovať dlhšie obdobie, nemali by ste ich odkladať bokom len na sporenie, ale investovať ich do fondov alebo do zlata, ktoré vaše peniaze zhodnotia.

Či už hovoríme o sporení alebo o investovaní, v oboch prípadoch je dôležité odhodlanie, disciplína a pomenovanie svojho cieľa. Často pomôže aj dozor zodpovednej osoby niekoho z rodiny alebo dohľad odborníka,” radí investičný analytik FinGO.sk František Burda. 

Sporenie môžete naštartovať aj plánovaním výdavkov

Mnoho ľudí zároveň na začiatku roka zvykne hovoriť, že nemajú z čoho sporiť ani na rezervu a toto konštatovanie ich potom brzdí aj pri investovaní. Aj na to má odborník celkom jednoduchý recept, ktorý mnohí z nás poznajú, ale nie každý sa ním riadi.

„Žijeme vo svete peňazí. Aby sme si vedeli vyčleniť finančné prostriedky na sporenie, potrebujeme najskôr dôkladne plánovať naše výdavky. Na začiatku roka preto odporúčam urobiť aj revíziu rodinného rozpočtu. Stačí si spísať všetky výdavky na papier a určiť si priority, tzv. must výdavky. Ostatné menej podstatné položky eliminovať alebo úplne vypustiť.

V rozpočte často nájdete veľa položiek, bez ktorých sa zaobídete, alebo ich dokážete nahradiť lacnejšou alternatívou. Či už hovoríme o zmene dodávateľov energií, telekomunikačných služieb, o refinancovaní alebo spájaní úverov a podobne.

Ešte lepšie urobíte, ak si s odborníkom pripravíte aj dlhodobý finančný plán na niekoľko rokov dopredu. Ak si chcete kúpiť auto, rekonštruovať byt, nasporiť deťom na štúdium alebo máte iné ciele, toto všetko treba zohľadniť a začať hľadať vo výdavkoch rezervy na sporenie,” opisuje. 

Ako začať a kam investovať v roku 2022 aj s ohľadom na covid

Odborník pripomína, že aj vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu treba mať najskôr nasporenú finančnú rezervu vo výške minimálne 6 mesačných výdavkov. Ak napríklad rodina mesačne minie 1000 eur, jej rezerva by mala byť aspoň 6000 eur.

Ak máte rezervu vytvorenú, môžete sa pustiť aj do investovania. Môžete si to vyskúšať aj v menšom, napríklad začať pravidelne investovať od 20 € mesačne, ale samozrejme s vyššou sumou bude rásť aj váš výnos,” vysvetľuje František Burda.

Veľa začínajúcich investorov by chcelo svoje peniaze zhodnotiť s vysokým výnosom, ale ideálne bez rizika a hlavne rýchlo. „No takto investovanie nefunguje. Pri investovaní sa treba rozhodovať na základe jednoduchej rovnice - čím vyššie riziko ste ochotný podstúpiť a čím dlhšie necháte peniaze pracovať, tým vyšší výnos môžete očakávať,” hovorí odborník.

Na trhu nájdete produkty od konzervatívnych s výnosmi okolo 3 % až po komplikované rizikové schémy s nadštandardnými výnosmi nad 10 %. „Pri výbere vhodných nástrojov je najlepšie osloviť finančného sprostredkovateľa. Porovná vám rôzne finančné produkty aj poplatky, ktoré tiež ovplyvňujú výnosy investícií.” 

Aj v roku 2022 bude podľa odborníka zohrávať dôležitú rolu diverzifikácia, čiže rozloženie investícií do viacerých nástrojov. „Pokiaľ sa nevyrieši situácia s pandémiou, odporúčam mať v portfóliu celosvetové zastúpenie akcií a na jednotlivé krajiny alebo sektory sa sústrediť až neskôr. Na trhu sú aj ETF fondy, ktoré zahŕňajú akciové spoločnosti s celosvetovým pôsobením. Ako poistenie portfólia odporúčam 10 až 15 % objemu úspor vložiť aj do drahých kovov, napríklad do zlata, ktoré investorov chráni pri prudkých výkyvoch na trhu,” dodáva investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk František Burda. 

3 tipy s príkladmi, ako investovať a vyhnúť sa chybám

Radí František Burda, investičný analytik FinGO.sk: 

1. Vhodný produkt na vybraný investičný cieľ

Každý z nás chce mať vytvorenú finančnú rezervu, byť finančne nezávislý, mať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, možno aj odísť skôr do dôchodku. No je rozdiel, ako si na tieto ciele sporíte. Na sporiacom účte alebo depozitnom konte si môžete vytvárať finančnú rezervu a mať peniaze poruke, ale rátajte s tým, že vám ich znehodnocuje inflácia.

Čiže nie sú určené na investovanie. Ak viete, že peniaze nebudete potrebovať dlhšie obdobie, napríklad 5 až 10 rokov, investujte ich cez dlhodobé investície, napríklad do ETF, podielových fondov, do zlata a podobne. V dnešnej dobe existuje množstvo príležitostí ako môžete peniaze výrazne zhodnotiť a pre ich porovnanie určite odporúčam obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa.

Ten má prehľad o celom trhu a vie vám lepšie poradiť, ktorá investícia sa hodí na váš investičný cieľ. Takisto vám vie rýchlo porovnať poplatky spojené s rôznymi produktmi, povinnosti zdaňovania zisku a podobne. 

2. Diverzifikujte, čiže investície rozdeľte 

Vaše investičné portfólio by malo byť širšie a rozdelené na produkty s dlhším sporením a produkty s kratším sporením, na ktoré môžete siahnuť v prípade nepredvídaných udalostí. Naopak, na dlhodobom sporení treba nechať peniaze pracovať, aby priniesli vyššie zhodnotenie. 

  •  Keď viete, že investované peniaze budete chcieť využiť už do 5 rokov, pozrel by som sa na realitné fondy alebo fondy zamerané na dlhopisy, ktoré budú tvoriť konzervatívnejšiu zložku vášho portfólia s nižším rizikom.
  • Pokiaľ viete, že peniaze budete potrebovať až o 10 rokov, môžete sa zviesť na vlne akciového rastu a odporúčam investovať do akcií, indexových fondov alebo komodít.
  • Investičné portfólio ešte poistite kúpou drahých kovov, ktoré môžu tvoriť 10 – 15 %. Na to je vhodné napríklad investičné zlato, ktoré je oslobodené od DPH. V čase krízy jeho cena rastie a má dobrý pomer hmotnosti a peňazí, ktoré doňho viete uložiť.

3. Dodržte investičný horizont, peniaze nevyberajte skôr

Neskúsených investorov občas vyplaší zopár negatívnych správ, a tak húfne rušia investície alebo vyberajú len malé zisky. Platí jednoduché pravidlo - akcie, akciové fondy, indexové fondy a investičné zlato patria do dlhodobého investovania, čiže na týchto sporiacich produktoch si treba sporiť 5 rokov a viac.

Vtedy vám investícia prinesie najvyššie zhodnotenie. Samozrejme, čím skôr začnete investovať a čím dlhšie necháte vaše peniaze pracovať, tým bude vaša nasporená suma vyššia. Budete mať totiž odložených viac mesačných vkladov, ale taktiež môžete rátať s vyšším výnosom.

TIP: Každú investíciu si pomenujte podľa vášho investičného cieľa - napríklad “na dôchodok” alebo “na štúdium pre deti” a podobne. Takto je väčšia šanca, že dané peniaze nevyberiete predčasne.

 

Zdroj: FinGo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články