Sedemkrát „ale“ pre vládnu pomoc s hypotékami. Takáto môže byť realita


			Sedemkrát „ale“ pre vládnu pomoc s hypotékami. Takáto môže byť realita
13.12.2023 Spektrum

Vláda schválila pomoc dlžníkom, ktorým sa zvýšila splátka hypotéky. Zatiaľ ide o vládny návrh, ktorý bude v skrátenom legislatívnom konaní schvaľovať parlament. 

Čo všetko by mohli ešte zohľadniť? Vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

Strestest

Dlžníci boli v čase načerpania hypotéky testovaní na prípadné zvýšenie sadzieb. Sú teda schopní splácať hypotéku so sadzbou vyššou o 2 % (3 % namiesto 1%). Pomoc by teda mala smerovať iba nad strestestovú úrokovú sadzbu. Strestest banky vykonávajú na základe opatrení Národnej banky Slovenska.

Úpravy hypotéky

Hovorí sa o zvýšení splátky pri zmene úrokovej sadzby. Splátka však pri zmene sadzby môže vzrásť aj pre navýšenie úveru alebo skrátení splatnosti úveru. Keďže sa väčšine dlžníkov splátka zvýši najviac o 100 eur, pri refinancovaní by si mohli skrátiť splatnosť alebo navýšiť úver a 75 % rozdielu medzi splátkami zatiahne štát.

Reakcia bánk

Dlžníci dostanú pomoc iba v prípade, že neprejdú do inej banky. Ak im teda ich banka zvýši sadzbu nad trhovú úroveň, budú síce platiť vyššiu splátku ale vďaka štátnej pomoci budú platiť menej, ako by platili u konkurencie. Štát tak bude podporovať zvyšovanie sadzieb, pretože dlžníci vďaka príspevku nebudú motivovaní využiť lacnejšiu ponuku.

Sociálne cítenie

Štátna pomoc prináleží ľuďom s príjmom do 1,6 násobku priemernej mzdy. Priemerná mzda býva od bežnej (mediánovej) mzdy vyššia o 20-25 %. Pomoc môže využiť 90 % zarábajúcich, teda nemôžeme hovoriť o pomoci tým, ktorí sú na ňu odkázaní.

Tým, že príjmový limit sa počíta na každého dlžníka sa zvýhodňujú bezdetné rodiny a znevýhodňujú sociálne prípady, ako sú napríklad rodiny s jedným rodičom. Jeden rodič môže zarábať viac ako 1,6 násobok, ale nebude mať na pomoc nárok, kým dvojica so spoločným príjmom do dvojnásobného limitu ešte áno.

Vývoj sadzieb v budúcnosti

Európska centrálna banka očakáva, že na jar sa začnú úrokové sadzby znižovať. Štátna pomoc bude určená tým, ktorým refixácia sadzby zvýši splátku a budú ju splácať aj v čase, keď úrokové sadzby budú nižšie, resp. také nízke, že by pri ich výške nemali problém splácať dlžoby. Štát tak bude podporovať tých, ktorí by si refinancovaním síce mohli znížiť splátku, ale neurobia to, lebo stratia nárok na pomoc.

Alternatíva

Očakávaná výška prostriedkov štátneho rozpočtu určených na pomoc so splátkami hypoték by namiesto plošného prerozdelenia mala byť adresná. To znamená smerovať tým dlžníkom, ktorí sa objektívne dostali do finančných problémov a hrozí im existenčný problém a nie iba zníženie životného štandardu.

Môže ísť napríklad o odkup splácanej nehnuteľnosti a jej spätný prenájom. Išlo by teda o nájomné bývanie, o ktorého podpore hovorí vláda aj vo svojom programovom vyhlásení. Výsledkom bude, že dlžník nepríde o peniaze ani o strechu nad hlavou.

Budúcnosť

Súčasná situácia musí byť poučením do budúcnosti. Odborná verejnosť neustále upozorňovala, že historicky najnižšie sadzby nebudú trvať večne a je dobré ju fixovať na čo najdlhšie obdobie. Tým, že dlžníci fixovali na krátke obdobie v podstate špekulovali na vývoj sadzieb a vypomstilo sa im to.

Na ich neúspech pri odhade sadzieb sa im teraz vyskladajú všetci. Naopak, dlžníci, ktorí v čase zvyšujúcich sa sadzieb refinancovali a zafixovali sadzby na dlhý čas, zaplatili poplatky spojené s úpravou zmluvy a na pomoc od štátu nemajú nárok.

Vláda ohlásila pomoc s hypotékami. „Pre skutočné a dlhodobé riešenie, ktoré vám pomôže so splácaním hypotéky, radšej kontaktujte odborníkov zo Swiss Life Select. Život podľa vlastných predstáv si predsa definujete vy sami a nechcete ho mať nadiktovaný niekým iným,“ uzatvára Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

Zdroj: Swiss Life Select

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články