Počet žien s diagnózou predčasnej menopauzy stúpa


			Počet žien s diagnózou predčasnej menopauzy stúpa
24.4.2024 Spektrum

Vynechávanie menštruačných cyklov, nočné potenie, problémy s pamäťou či náladovosť – nad týmito príznakmi možno mávnete rukou, v skutočnosti však môžete vstupovať do obdobia predčasnej menopauzy.

Najnovšie štatistiky potvrdzujú celosvetový trend – počet tridsiatničiek a štyridsiatničiek v menopauze stúpa.

Obdobie klimaktéria – ktoré ľudovo nazývame aj „prechod“, zvyčajne nastáva vo veku 45-55 rokov. Vtedy je to považované za prirodzený fyziologický jav v živote ženy. „Najnovšie čísla zo sveta však bohužiaľ hovoria o stúpajúcom trende výskytu tohto javu v skoršom veku, globálne je to približne 1-3,5% populácie; 1 z 1000 žien vo veku do 30 rokov, 1 z 10000 vo veku do 20 rokov,“ hovorí PharmDr. Leila Zajac, odborníčka na problematiku menopauzy.


Mohlo by vás zaujímať: Darovacia zmluva na byt: Čo by mala obsahovať?  Radí Colonnade


Najnebezpečnejšie na predčasnej menopauze je to, že ženy často vôbec netušia, že ňou trpia. Predčasná ovariálna nedostatočnosť, teda zlyhávanie funkcie vaječníkov, v sebe nesie oveľa vyššie riziko psychologických a sexuálnych ťažkostí, ale aj kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy, či vzniku Alzheimerovej choroby,“ vymenováva Ingrid Dúbravová, revízna lekárka ZP Union.

Ako ďalej dodáva, podľa údajov ZP Union, pribudne ročne s touto diagnózou len minimum poisteniek – to potvrdzuje, že diagnostika u mladých žien je zanedbaná a jej určenie v priemere trvá aj niekoľko rokov.

Perimenopauzálnych príznakov je pritom viac ako 30. Štatisticky 8 z 10 žien vo väčšej či menšej intenzite niektoré z príznakov pocíti, z toho 3 do takej miery, že im to výrazne znižuje kvalitu života. Je dobré si uvedomiť, že obdobie prechodu, teda keď vaječníky prestávajú fungovať tak ako majú, môže v priemere trvať dlhých 7 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Aplikácia AutoMobil od INSIA je vynikajúco hodnotená.  Je k dispozícii na stiahnutie zadarmo


K dispozícii je v súčasnosti viacero nehormonálnych a nefarmakologických možností liečby, v závislosti od typu príznaku, ktorý chce žena riešiť.

Čo sa týka byliniek s obsahom fytoestrogénov (napr. ploštičník strapcovitý alebo ďatelina lúčna) alebo extraktov zo sóje – účinnosť je veľmi individuálna, pretože záleží aj od dávky a výrobcu. Dôvod, prečo niektorým ženám zaberie, a iným nie (čo sa zmierňovania príznakov týka) sa v poslednej dobe dáva do súvisu s črevným mikrobiómom a schopnosťou tieto látky metabolizovať,“ vysvetľuje L.Zajac.  

Zatiaľ jedinou kauzálnou terapiou pre manažment príznakov je práve menopauzálna hormonálna terapia, ktorá má aj preventívny účinok na kosti (ak je zvýšené riziko pre osteoporózu). „Je však pomerne démonizovaná, preto sa jej veľa žien doslova bojí,“ dodáva I. Dúbravová.  

U  žien užívajúcich hormonálnu substitučnú liečbu je vhodné myslieť aj na jej prípadné nežiaduce účinky. A preto pred zahájením liečby a následne v ročných intervaloch, by každá žena mala absolvovať  komplexné gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov,  u pacientiek s anamnézou hepatopatie aj vyšetrenie hepatálnych funkcií. Rovnako aj mamografické vyšetrenie, ktoré je možné absolvovať aj v rámci skríningu.

Ako vyzerá správna diagnostika predčasnej menopauzy?

Diagnostika by mala zahŕňať dôkladnú osobnú aj rodinnú anamnézu, menštruačnú históriu, test hormónu FSH z krvi – 2x po sebe v rozmedzí 4-6 týždňov, LH,  príp. estradiolu E2, ako pomocnú informáciu sa odporúča pozrieť aj na hladinu AMH v krvi. Je potrebné vylúčiť iné možné ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky.


Mohlo by vás zaujímať: Darovacia zmluva na byt: Čo by mala obsahovať?  Radí Colonnade


Hypoestrogenizmus spôsobený predčasnou menopauzou môže tiež viesť k menopauzálnym príznakom z nedostatku estrogénu, vrátane vazomotorických príznakov, genito-urinárneho syndrómu menopauzy a subfertility (u približne 25% žien môže dôjsť k dočasnej obnove aktivity vaječníkov, u 1,5-10% žien môže dôjsť aj k otehotneniu).

V zásade treba svoj zdravotný stav a jeho zmeny odkonzultovať s odborníkom, teda so svojím lekárom – aj keď to celé pôsobí zložito, nejde o žiadne invazívne či bolestivé vyšetrenia a v konečnom dôsledku môžu dotyčnej dáme jednoznačne zmeniť život k lepšiemu.

Príčiny predčasnej menopauzy

  • abnormality chromozómov (Turnerov syndróm)
  • autoimunitné ochorenia
  • infekcie, ako je tuberkulóza, malária a mumps
  • dedičné faktory
  • rádioterapia a chemoterapia
  • chirurgické odstránenie vaječníkov počas hysterektómie
Zdroj: Union

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články