Ako investujú Slováci a Česi? Z mobilu a stále v nižšom veku


			Ako investujú Slováci a Česi? Z mobilu a stále v nižšom veku
3.10.2023 Spektrum

Na Slovensku eviduje jeden z najväčších burzovo obchodovaných brokerov pokles veku z 34 na súčasných 32 rokov.

Investovanie aj aktívny trading boli historicky prevažne doménou staršej populácie. Dôvodom bola potreba väčšieho kapitálu, bez ktorého nešlo u mnohých brokerských domov ani otvoriť účet, ale aj zdanlivá zložitosť relatívne „nudného“ sveta investovania.

To sa otočilo po pandémii v roku 2020. Už pred pandémiou sa však začali objavovať prví influenceri vo svete investícií, prevažne zo sveta kryptomien. Na trhy sa väčšia časť mladších investorov dostala práve odtiaľto. Bitcoin vďaka svojmu bezprecedentnému rastu ukázal cestu rýchlych a jednoduchých peňazí.

„Po pandémii sa mnoho brokerských firiem vydalo cestou gamifikácie, teda preklopenia tradičného sveta investícií do jednoduchých a intuitívnych aplikácií v smartfóne. Klesli aj poplatky za obchodovanie, minimálny požadovaný kapitál a prišla možnosť kúpiť iba zlomky celých akcií (tzv. frakčné akcie). To všetko pritiahlo mladších investorov a dá sa očakávať, že priemerný vek investorov bude ďalej klesať,“ hovorí analytik XTB Štěpán Hájek.

V Česku je teraz priemerný vek investora 31 rokov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 36 rokov. Priemerný vek slovenských investorov v XTB je teraz 32 rokov. V Česku je teraz priemerný vek investora 31 rokov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 36 rokov.

Investičné aplikácie rozhodujú pri výbere brokera

S prílivom mladších investorov rastie dopyt po zjednodušení investícií. Pre brokerské firmy je to ideálna príležitosť urobiť investičné aplikácie zábavnejšie, aby udržali pozornosť investorov a ponúkli možnosť analyzovať trhy pomocou nástrojov technickej analýzy a rovnako tak získať najnovšie informácie zo sveta investícií.

Investičné aplikácie sú preto dnes jeden z rozhodujúcich aspektov pri výbere brokera. Nie je teda prekvapením, že až 71 percent slovenských investorov v XTB používa mobilnú aplikáciu, pričom v Čechách je to 61 percent. 

Popularita pasívneho investovania rastie

V roku 2020 prišli centrálne banky a vlády s množstvom bezprecedentných stimulov za cieľom oživenia globálnej ekonomiky. Stalo sa však, že tieto peniaze sa dostali hlavne na akciové trhy, ktoré generovali nasledujúce dva roky veľmi solídne zisky.


Mohlo by vás zaujímať: Ivan Špirakus: Automatizácia je kľúčová téma


To získalo pozornosť širokej verejnosti. Najjednoduchšou formou investovania je investovanie pasívne do takzvaných ETF fondov, ktoré kopírujú cenu určitého aktíva. Konkrétne hovoríme o investovaní do ETF fondov kopírujúcich akciové indexy, ktoré sú diverzifikované do rôznych sektorov, čím sa znižuje riziko straty kapitálu.

„V XTB je najobľúbenejšou investíciou ETF na americký index S&P 500. Sám Warren Buffett neustále opakuje, že tou najlepšou investíciou pre bežného človeka, je investícia do indexu S&P 500. Druhým najobľúbenejším ETF je FTSE Vanguard All-World, teda kôš akcií z celého sveta. Ide o najviac diverzifikovaný index na svete.

Pasívne investovanie získava na dôležitosti aj v posledných mesiacoch, keď sa kvôli rastúcej inflácii ukazuje potreba investovať nasporené peniaze. Tento trend bude v ďalších rokoch silnieť, pretože štát ukazuje, že nemá žiadny plán, ako pripraviť občanov na dôstojný dôchodok a pasívne investovanie sa stáva cestou, ako sa o svoje usporené peniaze postarať,“ komentuje Štěpán Hájek.

XTB znížilo minimálnu hodnotu transakcie u ETF na 1 euro. „Investície chceme ľuďom ešte viac sprístupniť. Minimálnu hodnotu transakcie u ETF znižujeme preto, aby sme pochovali mýtus, že na investovanie je potrebné nazhromaždiť určitý kapitál. V XTB sa teraz dá začať iba s eurom. Vstupná bariéra je preč,“ uviedol Vladimír Holovka, obchodný riaditeľ XTB.

Broker tiež rozšíril ponuku frakčných akcií, ďalšiu formu pasívneho investovania, ktorú na slovenský trh uviedol v apríli. Teraz si môžu investori v Česku pri zostavovaní svojho portfólia vyberať z 1 812 akcií a 253 ETF.

„Vo frakčných akciách vidíme rastúci potenciál, pretože naši klienti s týmto nástrojom začínajú svoju investičnú cestu a postupne budujú svoje portfólio. Myšlienka nákupu akcií a ETF v zlomkoch je atraktívna najmä pre mladších ľudí, ktorí hľadajú spôsob, ako si vybudovať diverzifikované portfólio bez toho, aby investovali príliš veľa naraz,“ dodal Vladimír Holovka.

Na Slovensku dominujú menové páry, v Česku akcie ČEZ

Najpopulárnejšie u slovenských investorov všetkých vekových kategórií je obchodovanie menového páru euro dolár nasledované zlatom. Čo sa týka akcií, dominujú Apple a Alphabet (Google).

Najobchodovanejším titulom čo do objemu investícií je v Česku pološtátny ČEZ. Dominuje naprieč vekovými skupinami. Dôvodom je jeho silná pozícia v jadrovej energetike, čo po začiatku vojny na Ukrajine a raste cien energií výrazne zvýšilo marže spoločnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz


Nasledoval silný rast cien akcií, na ktorom kapitalizoval celý rad investorov. Najväčšia spoločnosť, najziskovejší titul na pražskej burze a znalosť prostredia stojí za dôvody, prečo je ČEZ u českých investorov na prvom mieste.

Aj českých investorov v minulom roku okrem jasného lídra ČEZu zaujali aj populárne technologické akcie. Najviac je v portfóliách investorov zastúpená spoločnosť Apple a Alphabet (Google). Hlavným dôvodom je rastová dynamika týchto akcií a ich globálna popularita. Zároveň ide o firmy, ktoré doručili aj v zložitom prostredí solídne výsledky a Apple ich vnímam ako akcie do každého počasia. 

Bitcion držia starší investori

Výrazný pokles cien na akciových trhoch, tzv. medvedí trh, na kryptomenách výrazne znížil záujem o ich obchodovanie, a tak najväčšie objemy Bitcoinu drží veková skupina od 43 do 54 rokov.

„Dôvodom môže byť konzervatívnejšia nátura tejto skupiny investorov, keď mnohí z nich možno nestihli predať a pozície držia,“ hovorí Hájek s tým, že u mladších investorov dominujú za akciami ČEZ v zobchodovaných objemoch technologickí giganti Apple a Alphabet, kde bola možnosť využiť minulý rok nižšie ceny.

Akcie vedú

Z pohľadu popularity jednotlivých tried aktív v Česku aj na Slovensku dominujú akcie. Hneď za nimi zostáva veľmi populárny aktívny trading na menových pároch, ktorý vďaka výraznému posilneniu dolára a pohyboch na ďalších menových pároch ponúkol množstvo zaujímavých príležitostí. Vojna na Ukrajine priniesla výrazné pohyby na rade komodít, ako sú ropa, zemný plyn alebo pšenica, ktoré investori hojne obchodovali. Komodity sa tak umiestnili na treťom mieste.

Ženy investorky sú opatrnejšie

Slovensko aj Česká republika spolu s Francúzskom patria medzi krajiny s najnižším podielom investoriek. Na Slovensku na platforme XTB aktuálne investuje 9 % žien, kým v českej republike je to len 7 %. Najväčší podiel žien-investoriek je v Rumunsku, až 26 %. Napríklad vo Veľkej Británii ženy predstavujú 14 % investorov.

Podľa nedávneho prieskumu Asociácie pre kapitálový trh ČR ženy pociťujú bariéry v investovaní ďaleko viac než muži. Najväčšími prekážkami sú strach zo straty investovaných peňazí a obava z investičného podvodu.

Okrem vyššieho priemerného veku u žien investoriek (35 rokov na SK, 40 rokov v CZ) oproti všetkým investorom je zaujímavý taktiež rozdiel v investovaní. Podľa globálnych dát XTB ženy investujú skôr konzervatívne. A 59 % transakcií iniciovaných ženami bolo zrealizovaných prostredníctvom desktopovej aplikácie, teda cez počítač.

„Sme svedkami rozsiahlej demokratizácie investovania, ktoré prestáva byť výsadou ľudí s dostatočne vysokým kapitálom. Búrame bariéry a mýty o investovaní a súčasne v tejto oblasti vzdelávame širšiu verejnosť, ktorá v dnešnej dobe hľadá nové cesty zúročenia svojich úspor. Som presvedčený o tom, že bežných a drobných investorov bude naďalej pribúdať. Rovnako tak investovanie prestane byť hlavne mužskou doménou. Všetkým investorom bez ohľadu na výšku kapitálu, vek alebo gender chceme byť spoľahlivým partnerom a sprievodcom,“ uzatvára Vladimír Holovka.

Zdroj: XTB

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články