Swiss Re: Svetové poistenie v roku 2013


			Swiss Re: Svetové poistenie v roku 2013
26.6.2014 Poistný trh

Predpísané poistné vzrástlo na svetovom trhu o 1,4%, konkrétne na 4 641 mld dolárov, v roku 2012 činilo navýšenie o 2,5%. Spomalenie bolo spôsobené predovšetkým oslabením predaja životného poistenia na vyspelých trhoch.

 

 

 

Globálne životné poistné vzrástlo v roku 2013 len o 0,7%, predovšetkým kvôli slabému predaju v Severnej Amerike a vyspelých ázijských trhoch. Naopak veľmi silný výkon zaznamenala západná Európa, Oceánia a väčšina rozvíjajúcich sa trhov. Poistné v neživotnom sektore vzrástlo o 2,3%, čo je menej než v predchádzajúcom roku. Spomalenie rastu zasiahlo vyspelé aj rozvíjajúce sa trhy. Celková ziskovosť v životnom a neživotnom sektora sa zlepšila, a to aj napriek vplyvu stále nízkych úrokových sadzieb na výnosy z investícií.

Globálny rast zo životného poistného v roku 2013 spomalil
Pozoruhodný bol, aj napriek slabý hospodársky rast, vývoj životného sektora v západnej Európe. Poistné vzrástlo o 4,0% po tom, čo klesalo v každom z predchádzajúcich troch rokov. Rast poistného bol silný aj v Oceánii (až 9,0%) a na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa zvýšilo z 5,2% na 6,4%.

Globálne však poistné v životnom sektore v roku 2013 vzrástli len o 0,7%, na 2 608 miliárd dolárov. Poistné sa v USA prudko znížilo o 7,7%. "Spomalenie tohto odvetvia v USA bolo v súlade s hospodárskym oživením," hovorí hlavný ekonóm Swiss Re, Kurt Karl. "Áno, ekonomika mierne spomalila, ale čísla minuloročnej zamestnanosti a trhu s nehnuteľnosťami bola pozitívna."

Rast poistného na vyspelých ázijských trhoch v porovnaní s predchádzajúcim rokom stagnoval, kompenzáciou bola ale silná výkonnosť tohto sektora v iných regiónoch. Spomalenie, ale stále solídny rast výkonnosti na väčšine trhov v regióne, bol zatienený 12% poklesom v Južnej Kórei, kde koniec daňového zvýhodnenia viedlo k prudkému poklesu predaja jednorazového poistného.

Poistné v neživotnom sektore rástlo na rozvíjajúcich trhoch
Globálny rast neživotného poistného spomalil v roku 2013 na 2,3% oproti 2,7% v predchádzajúcom roku, s celkovým poistným vo výške 2 033 mld dolárov. Na rozvíjajúcich sa trhoch zostal rast neživotného poistného silný vo výške 8,3% v roku 2013, v roku 2012 to bolo 9,3% a bol pevný vo všetkých regiónoch s výnimkou regiónu strednej a východnej Európy (CEE). Expanzia na rozvíjajúcich sa ázijských ekonomikách bol podporený trvalo silným rastom v juhovýchodnej Ázii a Číne. Mahesh Puttaiah, jeden z autorov štúdie, konštatuje: "Ako ľudia bohatnú a získavajú viac fyzického majetku, minú viac na neživotnom poistení."

Pokiaľ ide o vyspelé trhy, poistné vzrástlo v roku 2013 len o 1,1% oproti rastu o 1,5% v predchádzajúcom roku. Toto bolo hlavne v dôsledku slabého ekonomického prostredia. Vo vyspelej Ázii rast poistného spomalil na 1,7% z 4,7% z predchádzajúceho roka, a to predovšetkým v dôsledku prudkej daňovej reformy vyvolané krízou v Južnej Kórei. V USA vzrástlo poistné stabilne o 1,7% a v Kanade o 3,2%. Rast neživotného sektora vo vyspelých trhoch zostal od finančnej krízy mierny. Poistné vzrástlo v ročnom priemere medzi rokmi 2009 a 2013 o 0,7% v porovnaní s obdobím 2003 - 2007, kedy bol ročný priemer 1,9%.

Výhľad: globálny rast životného a neživotného poistného bude posilňovať
Rast poistného zo životného sektore bude pokračovať predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch. Upevnenie ekonomiky a trhu práce vo vyspelých trhoch bude podporovať životné aj neživotné sektor. V oblasti životného sektora by mal byť videný návrat k vyššiemu tempu rastu v Číne a Indii.

Celková ziskovosť sa zlepšila v životnom i neživotnom sektore. Avšak, návratnosť investícií, ako dôležitá súčasťou príjmov poisťovní, zostáva vzhľadom k nízkej úrovni úrokových sadzieb od finančnej krízy, nízka. V roku 2013 začali úrokové sadzby rásť najmä v USA a Veľkej Británii a tento trend bude trvať až do roku 2017. To bude prínosom pre poisťovne, ale len na pár rokov. Priemerný výnos dlhopisov portfólia typické pre životné poisťovne bude dva až tri roky klesať.

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články