Martin Žáček: Férovosť je v poisťovníctve kľúčovou hodnotou


			Martin Žáček: Férovosť je v poisťovníctve kľúčovou hodnotou
22.5.2023 Rozhovory, Poistný trh

Po takmer 30 rokoch pôsobenia na čele poisťovne UNIQA odstupuje Martin Žáček zo svojej pozície. V prvej časti exkluzívneho rozhovoru portálu oPojištění.cz prezradil, aká presne bola motivácia k jeho odchodu, ako je spokojný s fúziou s francúzskou globálnou firmou AXA alebo, čo sa naučil od legendy nielen českého trhu Marka Venuty.

Ďakujem vám, pán riaditeľ, že ste si urobili chvíľku času pre portál oPojištění.cz. A hneď na úvod vám položím otázku, ktorá zaujíma celý poistný trh. Mohli by ste popísať, ako vznikalo vaše rozhodnutie odísť z čela poisťovne UNIQA?

Pracovnú zmluvu som v poisťovni UNIQA podpisoval v máji 1994, a hneď zo samého začiatku som mohol spolupracovať s takým úžasným človekom, akým bol Marek Venuta. Jedenásť rokov som mu robil zástupcu a dnes môžem s čistým svedomím povedať, že to pre mňa bola neuveriteľná škola života.

Keď potom pán Venuta po 15 rokoch svojej úspešnej kariéry končil, dostalo sa mi tej cti a stal som sa jeho nástupcom na čele spoločnosti. Do práce som sa pustil s veľkým nadšením a entuziazmom. Poisťovňa následne zažila dlhoročný dynamický rast a v rámci českého poistného trhu ju sprevádza skvelé renomé. Po rokoch však nastal okamih začať premýšľať o tom, kedy príde tá pravá chvíľa odovzdať vedenie spoločnosti niekomu mladšiemu.

Sám pre seba som si určil, že ten správny čas nastane, keď bude UNIQA oslavovať tridsiate výročie svojej existencie a zároveň až keď bude dokončená fúzia so spoločnosťami AXA. K tomuto okamihu som moje dôležité kariérne rozhodnutie smeroval.

No a ten moment práve nastal (úsmev). UNIQA oslavuje okrúhle výročie, spojenie s AXA je úspešne za nami a ja tak po 15 rokoch na čele firmy, teda po rovnako dlhej dobe ako Marek Venuta, môžem s pokojným svedomím odovzdať vedenie konsolidovanej, silnej a rešpektovanej firmy pánovi Rastislavovi Havranovi, ktorý je o 18 rokov mladší, desať rokov stál po mojom boku, a ktorý určite povedie poisťovňu UNIQA s novou silou, víziou a energiou.

Kam povedú ďalšie kroky Martina Žáčka, pokiaľ to nie je tajomstvom?

Nie je to rozhodne žiadne tajomstvo. Chcem si teraz pár mesiacov nechať relatívne voľno. Budem sa venovať prevažne rodine, a to hlavne svojim trom vnučkám. Teším sa, keď ich budem vodiť do školy a keď im urobíme poriadne prázdniny. Chcem si ich skrátka náležite užiť! (úsmev).

Mám tiež v pláne absolvovať závod polovičného ironmana v Nemecku. Od októbra by som sa potom chcel opäť pustiť naplno do práce. Už sme so šéfom koncernu UNIQA Insurance Group Andreasom Brandstetterom dohodnutí, že mu budem robiť poradcu.

Mohli by ste zaspomínať, aké boli pred 30 rokmi začiatky poisťovne UNIQA a ktoré okamihy mali ten najpodstatnejší vplyv na vývoj firmy?

V roku 1993 poisťovňa vznikla de facto ako reakcia na rozdelenie Československa. Už predtým náš najväčší akcionár založil ku koncu roka 1990 poisťovňu s celorepublikovou pôsobnosťou, ktorá sa volala Otčina a mala sídlo v Nitre.

So vznikom samostatnej Českej republiky sa však rozhodol, že vznikne spoločnosť úplne nová, a to pod názvom Česko-rakúska poisťovňa. S týmto brandom fungovala do roku 2001, kedy sa premenovala na poisťovňu UNIQA.

Mám na tie skalné začiatky naozaj pekné spomienky. Dodnes mám napríklad pred očami situáciu, keď počas mojich „prijímačiek“ do firmy Marek Venuta zaujato hovoril o tom, ako má dohodnuté „400 zmlúv a štyri milióny korún poistného“ – čo ma, pravdu povediac, nijako zvlášť neuchvátilo (úsmev).


Mohlo by vás zaujímať: Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť, ukázala Allianz štúdia dôchodkov


Čo ma však presvedčilo, aby som do firmy nastúpil, bola charizma, ktorou Marek ovplýval. Sila osobnosti a jeho entuziazmus ma utvrdili v rozhodnutí dať tejto firme šancu. Veď ono vtedy išlo, dnešnou terminológiou, v podstate o taký startup, ktorý vstupoval na vtedy čerstvý trh s úplne neznámou značkou. K dispozícii sme mali len svoje know-how a nadšenie.

Po boku Marka Venutu som do poisťovníctva vplával a zistil som, že ide o krásny odbor, ktorý je nesmierne bohatý, biznisovo zaujímavý a ľudsky zmysluplný. Nikdy som svoje rozhodnutie neľutoval. 

V spoločnosti UNIQA ste od roku 1994.  Možno povedať, že ste sa stali žiakom a neskôr najbližším spolupracovníkom spomínaného Marka Venutu. Mohli by ste prezradiť, aké kľúčové profesné zásady vám táto významná osobnosť nielen českého poisťovníctva do vašej kariéry odovzdala?

Od Marka Venuty som získal množstvo profesijných skúseností, ale tou zásadnou vlastnosťou, ktorou sa táto legenda vyznačovala a ktoré sa sám celú kariéru držím, je férovosť. Snažil som sa vždy ku každému obchodnému partnerovi alebo kolegovi pristupovať tak, akoby som ja sám bol na jeho mieste.

Vždy sa mi tento férový prístup vyplatil, čo sa odrazilo v dlhodobo ústretových a pozitívnych vzťahoch, ktoré sa mi podarilo v rámci nielen poistného trhu vo svojej kariére vybudovať. 

A akú radu by ste vy sám, keby ste mali tú možnosť, postúpil svojmu nástupcovi pánovi riaditeľovi Rastislavovi Havranovi?

Keby to len trošku išlo, tak by som pánovi Havranovi bezpochyby odovzdal rovnakú radu, akú som dostal od Marka Venutu. Ono je to vo svojej podstate veľmi jednoduché. Poisťovníctvo je odbor, v ktorom sa neuzatvárajú kontrakty, z ktorých ste za pár mesiacov a po skončení záručnej lehoty v úvodzovkách vonku.


Mohlo by vás zaujímať: Unilink sa pripája k maklérovi Acrisure. Ivan Špirakus zostáva riaditeľom INSIA


V našom odbore na seba preberáme záväzky, ktoré sa pri niektorých druhoch produktov dajú počítať na desiatky rokov. A tu sú práve férovosť a dôvera tými kľúčovými atribútmi. Je absolútne nevyhnutné, aby poisťovňa tak vo vzťahu ku klientom, ako aj vo vzťahu k sprostredkovateľom splnila svoje záväzky.

Mohli by ste charakterizovať aktuálnu pozíciu spoločnosti UNIQA na trhu? Zodpovedá to vašej predstave, ktorú ste mali pred začiatkom fúzie s poisťovňou AXA?

S mojimi najbližšími spolupracovníkmi, Luciou Urválkovou a Martinom Rotkovským, sme si po starostlivom zvažovaní v septembri 2019 vyhodnotili, že v českom a slovenskom biznisovom perimetri dáva zmysel sa do takto náročnej fúzie pustiť.

AXA bola síce čo do veľkosti polovičná v porovnaní s UNIQA poisťovňou, kľúčovými aktívami však boli jej investičná a dôchodková spoločnosť v Česku a dve veľké dôchodkové spoločnosti na Slovensku. V tomto kontexte sme sa teraz stali silnou finančnou skupinou, ktorá je treťou najsilnejšou poisťovňou regulovanou Českou národnou bankou.

Naše predpísané poistné tento rok dosiahne solídnu dvadsať miliardovú hranicu. Máme v portfóliu 4 milióny zmlúv a 2,6 milióna klientov. Finančná skupina UNIQA je aktuálne vďaka fúzii s AXA schopná zákazníkovi ponúknuť celé spektrum produktov – od poistenia majetku, vozidiel, zdravia, úrazov, života, a to s presahom do zaistenia penzie a investícií.

Navyše v spolupráci s našimi partnermi – Raiffeisenbankou v ČR a Tatra bankou na Slovensku – sme schopní ponúknuť aj doplňujúce služby, ktoré súvisia s bankovým sektorom.

Čo bolo tým najväčším príslovečným orieškom, ktorý ste museli počas procesu celej fúzie rozlúsknuť?

Ako už to tak býva, najväčšia výzva, s ktorou sme sa museli vysporiadať, nás na samom začiatku celej transakcie ani nenapadla. Ide samozrejme o vplyv pandémie. Kúpnu zmluvu sme podpísali 7. februára 2020 a zhruba mesiac potom sa vplyvom koronaviru začala celá spoločnosť postupne uzatvárať.

My sme sa dostali naraz do situácie, keď sme zo dňa na deň začali riešiť, ako zabezpečiť zdravie zamestnancov a ako zaistiť aj v týchto ťažkých podmienkach servis klientom. No a v takej chvíli nám na samotnú fúziu veľa energie nezostávalo.

Napriek tomu sme sa s tým dokázali pobiť. Z väčšej časti bolo toto spojenie odpracované na diaľku, až mi to chvíľkami pripadalo, že sme pracovali v stave podobnom ilegalite. (úsmev) Organizačné tímy oboch firiem sa totiž osobne vôbec nepoznali.

Navyše išlo o prvú cezhraničnú fúziu za dobu trvania samostatného komerčného poisťovníctva u nás, takže si viete predstaviť, aká komplikovaná to bola úloha. Napriek tomu sa nám ju podarilo splniť v rekordne krátkom čase. Fúzia bola ukončená 31. augusta 2021 a naozaj musím pochváliť kolegov, ktorí odviedli skvelú prácu. 

A teraz už plníme v praxi len poslednú úlohu, a tým je, aby sa práve noví kolegovia poriadne spoznali, aby sa doslova prelínali ich osobnosti a aby z nich na konci bol jeden dobre fungujúci tím, napokon, ako bolo v UNIQA poisťovni vždy dobrým zvykom. 

Ďakujem vám za rozhovor.

Autor: Jan Cigánik

Zdroj: oPojistěni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články