AFISP: Finanční agenti majú za sebou úspešný rok


			AFISP: Finanční agenti majú za sebou úspešný rok

Vlani sa významne darilo sprostredkovaniu životného poistenia, objem poistného medziročne vzrástol o desatinu. Darilo sa aj ostatným sektorom finančného trhu. Narástol objem sprostredkovaných investícií do podielových fondov a objem hypotekárnych úverov.

Naopak, potreboval by posilniť sektor dôchodkového zabezpečenia. Chýba však legislatívna podpora,“ upozorňuje generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.

Hoci objem neživotného poistenia stále tvorí najväčšie percento z celkového objemu poistenia, ako vyplýva z najnovších údajov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, vlani sa významne darilo sprostredkovaniu životného poistenia.

Pri vykazovaní novej produkcie u našich členov evidujeme viac než desaťpercentný nárast objemu životného poistenia. Neživotné poistenie vzrástlo o osem percent,“ hodnotí vlaňajší výkon členov asociácie jej generálna tajomníčka Darina Huttová.

Asociácia v súčasnosti združuje 29 spoločností, ktoré podnikajú ako samostatní finanční agenti a združujú viac ako 68 % všetkých finančných agentov registrovaných Národnou bankou Slovenska.

Výnosy vzrástli

Celkové výnosy finančných sprostredkovateľov dosiahli za rok 2015 až 106 314 440 eur. V porovnaní s rokom 2014, kedy výnosy dosiahli 96 329 585 eur, ide medziročne o nárast 10 %.

„Aktivita členov bola vlani rôzna. Od celkového medziročného poklesu výnosov -5 % až k nárastu vo výške 40 %,“ konštatuje Huttová. „Významný 30 %-ný nárast objemu novej produkcie je v sektore kapitálového trhu. V sektore poskytovania úverov sa objem hypotekárnych úverov držal na približne rovnakej úrovni ako v roku 2014 a rovnako tak aj objem sprostredkovaných spotrebiteľských úverov,“ dodáva.

Slováci si viac uvedomujú potrebu ochrany majetku. Objemovo je to najmä povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel, tiež havarijné poistenie, poistenie nehnuteľností a poistenie domácností.

Stále však vidíme priestor pre ďalší rast v neživotnom poistení. Obyvatelia bytových domov si vo väčšine prípadov poisťujú iba domácnosť a zabúdajú na individuálne poistenie nehnuteľnosti. Vzostup možno sledovať i v oblasti cestovného poistenia,“ vysvetľuje Huttová.

Priaznivý úrokový vývoj sa odrazil aj na raste objemu hypotekárnych úverov. „Refinancovanie úverov na bývanie bolo a je zmysluplné pri starších zmluvách s vyššími úrokovými sadzbami. Naši členovia riešili refinancovanie najmä v rámci dlhodobej starostlivosti o klientov. Klesajúca cena úverov priaznivo ovplyvnila možnosti agentov sprostredkovať priaznivejšie zmluvné podmienky pri hypotekárnych úveroch,“ hovorí generálna tajomníčka asociácie.

Spotrebné úvery síce nemajú také priaznivé úrokové sadzby ako úvery na bývanie, napriek tomu sa silná konkurencia bánk podpísala pod zníženie úrokových sadzieb od cca 9,6% p.a. do 6 % p.a.

Občanom rozhodne odporúčame konzultovať výber vhodného úveru s odborníkmi na financie, ktorí dokážu porovnať ponuku trhu komplexnejšie,“ upozorňuje.

Sme drahší ako susedia

Slovákov viac začína zaujímať zabezpečenie života v starobe, no nie v dostatočnej miere. Dôchodkovému zabezpečeniu podľa Huttovej chýba legislatívna stabilita systému sociálneho zabezpečenia.

Pri hodnotení výkonov finančného sprostredkovania stále narážame na fakt, že občania Slovenska platia za finančné produkty vyššie ceny ako napríklad občania Česka, a to sa týka aj všetkých ostatných sektorov finančného trhu, napr. úverov, lízingov,“ konštatuje Huttová.

Legislatívne mantinely

Finančný trh za posledné desaťročie významne limituje legislatíva EÚ, ktorá sa premieta aj do národnej legislatívy. „Európske direktívy sa sústreďujú na ochranu finančného spotrebiteľa, ktorá však bez dobrého finančného vzdelávania obyvateľstva bude smerovať iba k sprísňovaniu pravidiel podnikania finančných inštitúcií,“ upozorňuje Darina Huttová.

Navyše slovenské finančné inštitúcie zaťažujú rôzne odvodové alebo daňové povinnosti, ktoré v konečnom dôsledku Slovákom zdražujú ceny finančných produktov,“ dodáva.

Asociácia sa vlani ako pridružený člen európskej asociácie sprostredkovateľov poistenia BIPAR podieľala na tvorbe Smernice o distribúcii poistenia, ktorá sa priamo dotýka činnosti finančných agentov.

V pracovnej skupine s Ministerstvom financií SR a s Národnou bankou Slovenska sa zúčastňujeme na diskusii o rozsiahlejšej novele zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorá pokračuje aj roku 2016,“ hovorí generálna tajomníčka.

Európska smernica pre hypotekárne úvery zas vyústila do prijatia nového samostatného zákona o úveroch na bývanie, ktorý transponoval ďalšie zákonné povinnosti pre finančných sprostredkovateľov. Tento rok sa AFISP ako člen pracovnej skupiny zúčastní medzi iným aj odbornej diskusie k príprave európskej smernice pre štruktúrované retailové produkty PRIIP.

Pokračujeme v diskusii o zmenách zákona o finančnom sprostredkovaní a očakávame prípravu transpozície smernice o distribúcii poistenia do národnej legislatívy,“ hovorí.

Asociácia chce pomôcť aj s aplikáciou zákonných povinnosti finančných agentov do ich podnikateľskej praxe. „Našou úlohou ostáva ochrana podnikateľských a zdôrazňujem oprávnených záujmov finančných sprostredkovateľov. Tak ako v predchádzajúcom období sa budeme venovať aj vzdelávacej činnosti a zvyšovaniu etiky podnikania členov,“ dodáva generálna tajomníčka asociácie.

Zdroj: AFISP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články