Zostať v II. pilieri, alebo z neho vystúpiť? Pomôže dôchodkový kompas


			Zostať v II. pilieri, alebo z neho vystúpiť? Pomôže dôchodkový kompas
16.3.2015 Produkty

Od 15. marca až do polovice júna si budú môcť sporitelia dôchodcovských správcovských spoločností (DSS) vybrať, či si na dôchodok budú sporiť v II. pilieri. Rozhodnutie či zostať alebo vystúpiť nie je jednoznačné, rovnako, ako neexistuje univerzálna rada.

 

 

Už o pár dní si mnoho Slovákov položí zásadnú otázku, ktorá sa dotkne ich dôchodkov. Najbližšie tri mesiace budú zvažovať, či vystúpia, alebo zotrvajú v druhom dôchodkovom pilieri. Ešte začiatkom tohto roka dostali prví dôchodcovia ponuku od životných poisťovní na vyplácanie anuít a ich výška mnohých nepríjemne prekvapila.

„Všimli sme si, že sporitelia často nemajú predstavu, aká bude vo finále výška ich dôchodku. Chýbajú im prehľadné a objektívne informácie, na základe ktorých by si vedeli dôchodok zhodnotiť a porovnať a dospieť tak k správnemu rozhodnutiu,“ hovorí Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný Kompas. Zároveň upozorňuje, že už v týchto dňoch pribudla na portáli nová sekcia Dôchodky a kalkulačka na výpočet a porovnanie dôchodkov v prvom i druhom pilieri. 

 

Vystúpiť či nevystúpiť?

„Jednoznačnú odpoveď či ostať alebo vystúpiť vám nedá nik. To, či je sporenie na dôchodok v druhom pilieri výhodné alebo nevýhodné, závisí od viacerých faktorov, ktoré treba pri rozhodovaní vždy zvážiť. Prvým je výška príjmu a tým druhým vek,“ hovorí Michal Nalevanko, odborný garant sekcie Dôchodky na portáli Finančný Kompas.Priebežný systém (prvý pilier) pri výpočte dôchodku zvýhodňuje ľudí, ktorí počas života zarábali výrazne menej, ako priemernú mzdu. Naopak, ľudia s vyšším príjmom sú pri odchode do dôchodku znevýhodňovaní. „Prvý pilier sa tak stáva solidárnym - poistenci s lepším príjmom sú solidárni s tými, ktorých celoživotný príjem bol relatívne nízky,“ dodáva Michal Nalevanko. Pri veku je rozdiel mať na výplatnej páske menej ako priemernú mzdu, ak máte menej ako 30 rokov alebo do dovŕšenia dôchodkového veku vám chýba už len pár rokov.

Dôchodok z II. piliera bude dlho nižší

Maroš Ovčarik hovorí: „Ak je dôchodok jediný zdroj príjmu, na ktorý sa v blízkej budúcnosti budete môcť spoľahnúť, takéto rozhodnutie je naozaj dôležité.“ Ešte niekoľko rokov bude totiž platiť, že dôchodok z dvojpilierového systému (teda z prvého a druhého piliera spolu) bude nižší, ako ten, ktorý by sporiteľ dostal, ak by v druhom pilieri nikdy nebol. „Rozdiel síce nebude veľký, no ak má byť dôchodok jediným príjmom, každé euro je dôležité,“ zdôrazňuje Ovčarik.

 

Iné možnosti, ako sa pripraviť na penziu

 

V inej situácii sú zase sporitelia, ktorí si budú môcť vytvárať úspory v druhom pilieri ešte desiatky rokov alebo sa na dôchodok pripravujú aj inak. „Môžu si sporiť aj v treťom, dobrovoľnom pilieri, investovať úspory cez investičné životné poistenie, prípadne podielové fondy alebo vytvárať ďalšie aktíva, napríklad nakupovať nehnuteľnosti,“ hovorí Pavol Šulej, odborník na osobné financie zo spoločnosti Partners Group SK a dodáva: „v tomto prípade nie je rozhodovanie o výstupe z druhého piliera také naliehavé, pretože dôchodok z povinného systému (prvý a druhý pilier) nebude jediným príjmom, ktorý budú sporitelia v budúcnosti mať.“

Pavol Šulej ďalej radí ako si vypočítať, koľko si odkladať na dôchodok: „Vhodnou pomôckou, koľko percent z čistého príjmu si odkladať na dôchodok je jednoduchý vzorec vek/3, to znamená, že ak máte napríklad 30 rokov, tak je optimálne 30rok/3=10% z čistého príjmu odkladať.“

 

Finančný Kompas, oPoistení.sk

 

 

Zdroj: oPoistení.sk, Finančný Kompas

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články