Vyššie ceny nových poistiek? Vieme, kde sa to prejaví najviac


			Vyššie ceny nových poistiek? Vieme, kde sa to prejaví najviac
7.10.2013 Produkty

Pri nových poistných zmluvách kapitálového životného poistenia od januára klesne garantovaný úrok o 0,6 percenta. Rozhodla o tom Národná banka Slovenska pre nízke úročenie slovenských štátnych dlhopisov, do ktorých poisťovne investujú.  Čo to bude znamenať v praxi? Prezrádza v rozhovore Miroslav Čamek, manažér pre životné poistenie a ekonomiku zo Slovenskej asociácie poisťovní.

 

Prečo k tomu podľa vás Národná banka Slovenska (NBS) pristúpila k zníženiu úrokov pri technickej úrokovej miere?  Ktoré faktory na to vplývajú?

Úrokové miery na finančných trhoch klesajú celosvetovo. NBS má za úlohu stanoviť maximálnu úrokovú mieru, ktorú môžu poisťovne vo svojich dlhodobých kalkuláciách garantovať klientom. Ktoré hlavné faktory na to najviac vplývajú? Finančný trh treba „dotovať“ lacnými peniazmi, preto dochádza k zníženiu úrokových sadzieb, hoci tie sú už dosť blízko svojho dna. Samozrejme, z minulosti sú známe aj krajiny, kde mali záporné úrokové sadzby, napríklad v Japonsku. Zhrniem to: znížením TÚM Národná banka Slovenska iba zosúlaďuje jej výšku realite.

Investujú všetky poisťovne na Slovensku do štátnych dlhopisov, alebo v čom sú medzi nimi rozdiely? Čo tým NSB chce dosiahnuť?

Znížením sadzby sa snaží centrálna banka dosiahnutie garancií zreálniť. Chce zabrániť tomu, aby sa poisťovne predbiehali vo výške úrokov a šli do vysoko rizikových investícií, teda aby dosiahli vyššie výnosy. Miera rizika, ktorú poisťovne podstupujú na finančných trhoch, je preto obmedzená zákonnou reguláciou a kontrolovaná štátnym dohľadom. Poisťovne si nemôžu dovoliť veľmi rizikové investície, pretože poisťovníctvo je založené na tom, že všetky svoje budúce záväzky kryjú vo forme technických rezerv.  Poisťovne musia byť kedykoľvek pripravené splniť všetky svoje záväzky.

Poisťovne preto svoje technické rezervy zhodnocujú konzervatívne. Reálne ide v 95 %-tách prípadov o dlhové cenné papiere (najmä o štátne pokladničné poukážky a zmenky so splatnosťou do jedného roka, prípadne so strednodobou splatnosťou). Hoci poisťovne prevažnú časť technických rezerv zhodnocujú cez štátne dlhopisy, môžu investovať aj do korporátnych dlhopisov v súkromnej sfére, aj v rámci iných európskych krajín.

Majú poisťovne sadzby nastavené úplne rovnako? Prejaví sa to pri dlhodobých či aj krátkodobých zmluvách?

Poisťovne sa viac-menej snažia kalkulovať vlastnú TÚM tak, aby sa pohybovali veľmi blízko jej hornej hranice. Ak klienti budú chcieť dosiahnuť rovnakú sumu na konci poistenia, oproti súčasným podmienkam budú musieť platiť viac ako dnes. Tento 0,6 % rozdiel v úrokovej sadzbe bude viditeľný najmä pri dlhodobejších životných poistkách, teda na 30 až 40 rokov.  Pri poistkách na kratšie poistné obdobie bude tento rozdiel menej markantný.

 
Koniec II. časti rozhovoru
oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články